ՌԴ դեսպանություն. «ԱՄՆ-ն եւ դաշնակիցները չեն բացատրում, թե ինչ են անում Հայաստանում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը հայտարարել է, որ «մենք դեռ հարցեր ունենք՝ կապված կենսաբանական ոլորտում ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների հետ Հայաստանի փոխգործակցության մասին տեղեկությունների վերաբերյալ, այդ թվում՝ ռազմական գերատեսչությունների միջոցով»։
Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանությունը մայիսի 18-ին «Կենսաբանական անվտանգության ապահովման ոլորտում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համագործակցության մասին» վերնագրված հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Ս.թ. մայիսի 16-ին Մոսկվայում կայացած ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հանդիպմանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հատուկ ուշադրություն է դարձրել նախկին ԽՍՀՄ տարածքում կենսաբանական անվտանգության ապահովման խնդիրներին։
Ուկրաինայում ԱՄՆ ռազմական կենսաբանական ծրագրի մասին տեղեկատվությունը լայն արձագանք է առաջացրել։ Կենսաբանական անվտանգության ապահովման ոլորտում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համագործակցության վերաբերյալ դեսպանության կողմից ԶԼՄ-ներից ստացվող հարցերի առնչությամբ ցանկանում ենք նշել հետեւյալը.
Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է արդյունավետ փոխշահավետ համագործակցություն Հայաստանի հետ կենսաբանական անվտանգության ապահովման ոլորտում։ Դրա ակտիվացմանը նպաստել էր 2021 թվականի մայիսին կենսաբանական անվտանգության ապահովման փոխըմբռնման երկկողմ միջկառավարական հուշագրի ստորագրումը։
Վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարի ոլորտում իրականացվում են մի շարք հաջողված ծրագրեր, որոնց արդյունքում ապահովվում է սանիտարահամաճարակային իրավիճակի արդյունավետ մոնիտորինգ, տեղեկատվության փոխանակում, կարեւոր գիտական հետազոտությունների անցկացում, Հայաստանի լաբորատոր ցանցի կատարելագործման գործում տեխնիկական եւ մեթոդական աջակցության տրամադրում եւ մասնագիտացված մասնագետների պատրաստում։ ՄԻԱՎ-ի դեմ պայքարում երկկողմ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը դարձավ առաջին երկրներից մեկը, որտեղ վերացվել է ՄԻԱՎ-ի փոխանցումը մորից երեխային։ Ռուսաստանի կողմից փոխանցված շարժական լաբորատորիաների օգտագործմամբ համատեղ աշխատանքը թույլ է տվել կանխել ժանտախտի եւ այլ վտանգավոր վարակների տարածումը Հայաստանի տարածքում բնական օջախներից։
Միեւնույն ժամանակ, կենսաանվտանգության մասին հիշյալ հուշագրի կատարման համատեքստում մենք դեռեւս ունենք հարցեր՝ կապված կենսաբանական ոլորտում ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների հետ Հայաստանի փոխգործակցության մասին ստացվող տեղեկատվության վերաբերյալ, այդ թվում, ռազմական գերատեսչությունների գծով։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը Վրաստանում գտնվող եւ իր կողմից ֆինանսավորվող Լուգարի անվան կենտրոնն ուղղորդում է մանրէաբանության եւ համաճարակաբանության ոլորտում Հայաստանի եւ տարածաշրջանի այլ երկրների հետ համատեղ գիտական հետազոտությունների ակտիվացմանը։ Մանրակրկիտ վերլուծության է արժանի նաեւ արեւմտյան մասնավոր ընկերությունների գործունեությունը, որոնք Պենտագոնի շահերից ելնելով կենսաբանական հետազոտություններ են իրականացնում Անդրկովկասյան տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ Հայաստանում կառույցների առկայությունը, որոնք մասնակցել են կենսանախագծերին Ուկրաինայում։ ԱՄՆ-ն ու նրա դաշնակիցները չեն բացատրում, թե ինչ են անում Հայաստանում՝ ռուսաստանյան սահմաններին անմիջական հարեւանությամբ։ Այս գործոնը, անշուշտ, մեր կողմից հաշվի է առնվում Ռուսաստանի կենսաբանական անվտանգության ապահովման համատեքստում»։

Russian embassy: “The US and its allies do not explain what they do in Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Russian Embassy in Armenia stated that "we still have questions in connection with the incoming information about the interaction of Armenia with the United States and its allies in the biological field, including through the military agencies.”
On May 18, the Russian Embassy issued a statement “On cooperation between Russia and Armenia in the field of ensuring biological safety”, which states:
“At the meeting of the leaders of the CSTO member states held in Moscow on May 16, President of Russia Vladimir Putin paid special attention to the problems of ensuring biological safety in the territory of the former Soviet Union.
Information about the US military biological program in Ukraine caused a wide response. In connection with the questions addressed to the embassy by the media regarding the cooperation between Russia and Armenia in the field of ensuring biological safety, we would like to note the following:
The Russian Federation continues productive mutually beneficial cooperation with Armenia in the field of ensuring biological safety. Its activation was facilitated by the signing in May 2021 of a bilateral Intergovernmental Memorandum of Understanding on Ensuring Biological Safety.
A number of successful projects are being implemented in the field of combating infectious diseases, as a result of which effective monitoring of the sanitary and epidemiological situation, information exchange, important scientific research, technical and methodological support in improving the laboratory network of Armenia and training of specialized specialists have been ensured.
Thanks to bilateral cooperation in the fight against HIV, Armenia became one of the first countries where the transmission of HIV from mother to child has been eliminated. Joint work with the use of mobile laboratories handed over by Russia made it possible to prevent the release of plague and other dangerous infections from natural foci on Armenian territory.
At the same time, in the context of the implementation of the mentioned memorandum on biosafety, we still have questions in connection with the incoming information about the interaction of Armenia with the United States and its allies in the biological field, including through the military agencies.
The US Department of Defense is targeting center after Lugar in Georgia funded by it to intensify joint scientific research in the field of microbiology and epidemiology with Armenia and other countries of the region. The activities of private Western companies carrying out biological research in the Transcaucasian region in the interests of the Pentagon, and the presence in Armenia of structures participating in bioprojects in Ukraine also deserve careful analysis.
The US and its allies do not explain what they are doing in Armenia in close proximity to the Russian borders. This factor, of course, is taken into account by us in the context of ensuring the biological safety of Russia.”