Ռուսաստանը նախատեսում է ակտիվորեն օգտագործել «3+3» ձեւաչափը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն հայտարարել է, որ «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակը» (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան գումարած Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա) պահանջված եւ խոստումնալից մեխանիզմ է»։
«Մեր ծրագրերում է այն ակտիվորեն օգտագործել Հարավային Կովկասի երկրների եւ նրանց հարեւանների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելու համար։ Նման համագործակցության տրամաբանությունը ենթադրում է ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող, քաղաքական հակասությունները չսրող եւ փոխադարձ վստահության բարձրացմանը նպաստող հարցերի հավաքական դիտարկում։
Տարածաշրջանի բոլոր երկրների ներգրավվածությունն այս գործընթացում բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում երկխոսության հաստատման համար, օրինակ՝ Երեւանի եւ Բաքվի, Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ՝ առեւտրի, էներգետիկայի, արդյունաբերության, նորարարական տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների արդիականացման ոլորտներում փոխշահավետ նախագծերի իրականացման միջոցով։ Հարավային Կովկասի երկրների եւ նրանց հարեւանների միջեւ համագործակցության լրացուցիչ հնարավորությունները կապված են տարածաշրջանի տարանցիկ ներուժի բացահայտման, նոր մարտահրավերների եւ սպառնալիքների դեմ պայքարում փոխգործակցության հետ։
Երկրորդ հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները շարունակվում են։ Մենք ակնկալում ենք, որ այն կանցկացվի մինչեւ առաջին կիսամյակի ավարտը», - ասել է Ռուդենկոն ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։

Россия планирует активно использовать формат «3+3» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел России Андрей Руденко заявил, что «консультативная региональная платформа «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия плюс Россия, Иран, Турция) является «востребованным и перспективным механизмом».
«В наших планах - активно его использовать для развития взаимодействия стран Южного Кавказа и их соседей. Логика такого сотрудничества предполагает коллективное рассмотрение вопросов, которые представляют общий интерес, не обостряют политические противоречия и способствуют повышению взаимного доверия.
Вовлечение в этот процесс всех стран региона создает благоприятные условия для налаживания диалога, например, между Ереваном и Баку, Ереваном и Анкарой через реализацию взаимовыгодных проектов в сферах торговли, энергетики, промышленности, инновационных технологий, модернизации инфраструктуры. Дополнительные возможности для сотрудничества между странами Южного Кавказа и их соседями связаны с раскрытием транзитного потенциала региона, взаимодействием в борьбе с новыми вызовами и угрозами.
Ведется подготовка ко второму заседанию формата. Рассчитываем провести его до конца первого полугодия», - заявил Руденко в интервью ТАСС.