Միրզոյանն ու Նուլանդը քննարկել են խաղաղության համաձայնագրի թեման - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանը կարեւորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների վերսկսումը։
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, այդ մասին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ հանդիպմանը:
«Քննարկվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ Սոչիում եւ Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին, խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելու գործընթացին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Քննարկվել են 2020թ, պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես` հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման եւ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված վերջին զարգացումները։

Photo: almayadeen.net
Yerevan /Mediamax/. Armenia stresses the importance of resuming the work of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
According to Armenia’s Foreign Affairs Ministry, Minister Ararat Mirzoyan, who is on a working visit in the United States, said this during the meeting with US Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland.
“The implementation process of the agreements reached between the leaders of Armenia and Azerbaijan in Sochi and Brussels was discussed. They also touched upon the situation in Nagorno-Karabakh, as well as the process of launching negotiations between Armenia and Azerbaijan on a comprehensive peace agreement,” the news release reads.
The humanitarian issues resulting from the 44-day war were discussed, particularly, the immediate release and repatriation of Armenian prisoners of war, and the preservation of the Armenian cultural and religious heritage in the territories fallen under the Azerbaijani control.
The Foreign Minister of Armenia presented the recent developments on the Armenia-Turkey normalization process.