Միրզոյանն ու Նուլանդը քննարկել են խաղաղության համաձայնագրի թեման - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանը կարեւորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների վերսկսումը։
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, այդ մասին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ հանդիպմանը:
«Քննարկվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ Սոչիում եւ Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին, խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելու գործընթացին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Քննարկվել են 2020թ, պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես` հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման եւ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված վերջին զարգացումները։

Мирзоян и Нуланд обсудили тему мирного соглашения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения считает важным возобновление работы сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Согласно сообщению МИД Армении, об этом заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян на встрече с заместителем помощника госсекретаря США по политическим вопросам Викторией Нуланд.
«Был обсужден ход реализации договоренностей, достигнутых между лидерами Армении и Азербайджана в Сочи и Брюсселе. Была застронута ситуация в Нагорном Карабахе и процесс начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по всеобъемлющему мирному соглашению»,- говорится в сообщении.
Были обсуждены гуманитарные вопросы, возникшие в результате войны 2020 года, в частности, немедленное освобождение и возвращение армянских военнопленных и других задержанных, защита армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Арарат Мирзоян представил также последние события, связанные с процессом нормализации армяно-турецких отношений.