Պատրուշեւ. ԱՄՆ-ն Հայաստանում «ռազմական-կենսաբանական գործունեություն» է վարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւն այսօր ասել է, որ «Ռուսաստանի հարավային շրջանները կարող են ենթարկվել կենսաբանական սպառնալիքների, որոնց աղբյուրը, մասնավորապես, երկրի սահմաններին մոտ գտնվող լաբորատորիաներն են»։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Պատրուշեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Միացյալ Նահանգները եւ նրա սատելիտները կենսալաբորատորիաների ցանց են տեղակայել նախկին խորհրդային հանրապետությունների տարածքում՝ Վրաստանում, Ուկրաինայում, Ադրբեջանում, Ուզբեկստանում, Ղազախստանում եւ Հայաստանում, որտեղ գիտական հետազոտությունների քողի տակ իրականացնում են ռազմական-կենսաբանական գործունեություն»։
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2021 թվականի մայիսին Հայաստանն ու Ռուսաստանը ստորագրել էին համագործակցության հուշագիր կենսաբանական անվտանգության ապահովման վերաբերյալ։

Патрушев заявил о «военно-биологической деятельности» США в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Cекретарь Совета безопасности России Николай Патрушев заявил сегодня, что «южные регионы России потенциально могут быть подвержены биологическим угрозам, источником которых, в частности, являются лаборатории у границ страны».
Как сообщает ТАСС, Патрушев, в частности, сказал:
«США и их сателлиты после распада Советского Союза развернули сеть биолабораторий на пространстве бывших союзных республик - в Грузии, Украине, Азербайджане, Узбекистане, Казахстане и Армении, где, прикрываясь научными исследованиями, ведут военно-биологическую деятельность».
Медиамакс напоминает, что в мае 2021 года Армения и Россия подписали Меморандум о взаимопонимании между Арменией и Россией по обеспечению биологической безопасности.