Փաշինյանը բարձր է գնահատել Շառլ Միշելի ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը միտված ջանքերը:
Նա գոհունակություն է հայտնել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագրի տնտեսական եւ ներդրումային փաթեթի շրջանակում Հայաստանին 2.6 մլրդ եվրո հատկացնելու եւ մեր երկրում զարգացման ծրագրեր իրականացնելու կապակցությամբ:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է Հայաստանի հետ գործընկերությունը խորացնելու, տարածաշրջանային խաղաղությանը միտված ջանքերը շարունակելու ԵՄ հանձնառությունը:
«Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԽ նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի շուրջ:
Արծարծվել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանագծմանը եւ սահմանազատմանը, տարածաշրջանի տնտեսական եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը», -ասված է ՀՀ կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during the meeting with Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, highly assessed the efforts of the President of the European Council Charles Michel aimed at establishing stability in the region.
Armenian PM hailed the allocation of 2.6 billion euros to Armenia within the framework of the EU Eastern Partnership economic and investment plan and the implementation of development programs in our country.
Toivo Klaar reaffirmed the EU’s commitment to deepen partnership with Armenia and continue efforts aimed at establishing peace in the region.
“The interlocutors exchanged views on the implementation of the agreements reached during the meeting of the President of the European Council, the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan in Brussels on April 6.
Issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, the demarcation and delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan and the unblocking of the region’s economic and transport infrastructure were discussed.
The parties stressed the need for a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairmanship,” the Armenian government said in a news release.