Փաշինյանը բարձր է գնահատել Շառլ Միշելի ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը միտված ջանքերը:
Նա գոհունակություն է հայտնել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագրի տնտեսական եւ ներդրումային փաթեթի շրջանակում Հայաստանին 2.6 մլրդ եվրո հատկացնելու եւ մեր երկրում զարգացման ծրագրեր իրականացնելու կապակցությամբ:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է Հայաստանի հետ գործընկերությունը խորացնելու, տարածաշրջանային խաղաղությանը միտված ջանքերը շարունակելու ԵՄ հանձնառությունը:
«Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԽ նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի շուրջ:
Արծարծվել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանագծմանը եւ սահմանազատմանը, տարածաշրջանի տնտեսական եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը», -ասված է ՀՀ կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Никол Пашинян дал высокую оценку усилиям Шарля Мишеля - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на встрече со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром дал высокую оценку усилиям председателя Европейского Совета Шарля Мишеля, направленным на установление стабильности в регионе.
Он выразил удовлетворение в связи с выделением Армении 2,6 млрд евро в рамках экономического и инвестиционного пакета программы Восточного партнерства ЕС и реализацией программ развития в стране.
Тойво Клаар подтвердил приверженность ЕС углублению партнерства с Арменией и продолжению усилий по достижению мира в регионе.
«Собеседники обменялись мнениями о ходе реализации договоренностей, достигнутых 6 апреля в Брюсселе на встрече председателя ЕС, премьер-министра Армении и президента Азербайджана.
Были обсуждены вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом, демаркацией и делимитацией границ между Арменией и Азербайджаном, разблокированием экономической и транспортной инфраструктуры региона.
Обе стороны подчеркнули необходимость всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ»,- говорится в сообщении пресс-службы правительства Армении.