Միրզոյան. «Չենք կարող թույլ տալ, որ վակուում առաջանա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել, է որ նախօրեին իր եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ:
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է այն, ինչ քննարկվել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում եւ արձանագրվել է Բրյուսելում հանդիպման արդյունքներով, այն է՝ սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման մեխանիզմները, ինչպես նաեւ պայմանագրին ուղղված բանակցությունների մեկնարկի շուրջ երկու կողմերի պատկերացումները»,- Ազգային Ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է.
«Մեր պատկերացումները դրա վերաբերյալ ամբողջությամբ մնում են ուժի մեջ. ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում ենք համանախագահության ձեւաչափում: Ցավոք, համանախագահող երկրների միջեւ հակասություններն այս պահին հայտնի պատճառներով բարենպաստ չեն, որպեսզի նրանք երեքով կարողանան քննարկում կազմակերպել եւ մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այդ առումով որեւէ վակուում առաջանա»:

Mirzoyan: “We cannot allow any vacuum to emerge” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan stated today that the phone conversation on the eve with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov took place at the initiative of the Azerbaijani side.
“During the telephone conversation, we discussed what was discussed during the last year and was registered as a result of the meeting in Brussels, namely, the mechanisms for setting up a delimitation and border security commission, as well as shared the views of the two sides on starting negotiations over the treaty,” Mirzoyan said at the parliament.
As to the OSCE Minsk Group co-chairmanship, the Armenian foreign minister said:
“Our ideas about it are still in force. We see the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in the format of co-chairmanship. Unfortunately, the differences between the co-chairing countries at this moment – for well-known reasons – are not favorable for them to hold a discussion, and we can not allow any vacuum to emerge in this regard.”