Միրզոյան. «Չենք կարող թույլ տալ, որ վակուում առաջանա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել, է որ նախօրեին իր եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ:
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է այն, ինչ քննարկվել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում եւ արձանագրվել է Բրյուսելում հանդիպման արդյունքներով, այն է՝ սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման մեխանիզմները, ինչպես նաեւ պայմանագրին ուղղված բանակցությունների մեկնարկի շուրջ երկու կողմերի պատկերացումները»,- Ազգային Ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է.
«Մեր պատկերացումները դրա վերաբերյալ ամբողջությամբ մնում են ուժի մեջ. ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում ենք համանախագահության ձեւաչափում: Ցավոք, համանախագահող երկրների միջեւ հակասություններն այս պահին հայտնի պատճառներով բարենպաստ չեն, որպեսզի նրանք երեքով կարողանան քննարկում կազմակերպել եւ մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այդ առումով որեւէ վակուում առաջանա»:

Мирзоян: «Мы не можем допустить образования вакуума» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что телефонный разговор, состоявшийся между ним и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым, состоялся по инициативе азербайджанской стороны.
«В ходе телефонного разговора было обсуждено все, что обсуждалось в течение прошлого года, зафиксированны итоги встречи в Брюсселе, а именно - механизмы создания комиссии по демаркации и безопасности границ, а также взгляды двух сторон на начало переговоров по мирному договору», - сказал он на сессии вопросов и ответов в парлементе.
Что касается сопредседательства Минской группы ОБСЕ, глава МИД Армении отметил:
«Наши представления полностью в силе. Мы видим урегулирование нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства. К сожалению, разногласия между странами-сопредседателями в настоящее время по известным причинам не являются благоприятными для того, чтобы они могли провести обсуждение втроем, и мы не можем допустить образования какого-либо вакуума».