Միշելի հայտարարության մեջ Ռուսաստանը հիշատակված չէ, ասել է Լավրովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ սահմանազատման եւ ապաշրջափակման նախապատրաստման աշխատանքները, Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման աշխատանքներն ի սկզբանե հիմնված են այն պայմանավորվածությունների վրա, որոնք ձեռք են բերվել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման։
Այս մասին նա ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ՝ անդրադառնալով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի հանդիպման արդյունքում սահմանազատման հարցերով երկկողմ հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ հարցին։
«Կուզեի, որ Բրյուսելում մեր եվրոպացի գործընկերները հասկանան՝ այդ գիծն արդեն ստեղծվել է երեք առաջնորդների կողմից 2020 եւ 2021 թվականներին, եւ նրանք չեն փորձելու ուղղումներ անել։
Ես ուշադրություն դարձրեցի, որ Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ ՌԴ-ն որեւէ տեղ հիշատակված չէ, սա խոսում է այն մասին, որ Եվրամիության ղեկավարության համար կարեւոր է զարգացնել ձեռք բերվածը կամ օգտագործել Ղարաբաղյան թեման առանձնանալու համար ռուսաֆոբությամբ։ Ռուսաստանը երբեք չի զոհաբերի իր դաշնակիցների շահերը ինչ-որ աշխարհաքաղաքական, առավել եւս՝ քարոզչական խաղերին»,- ասել է նա։
ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, թե՝ շարունակում է ուժի մեջ մնալ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների որոշումը, որ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովը կլինի երկկողմ՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական մասնակցությամբ։

Lavrov says Michel’s statement has no mention of Russia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated today that preparation work on demarcation and unblocking, as well as work on normalization of relations between Yerevan and Baku are initially based on the agreements reached during the meeting of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan.
Lavrov said this at a joint news conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, referring to the issue on setting up a bilateral delimitation commission – an agreement reached between the Armenian prime minister and Azerbaijani president during the meeting brokered by the President of the European Council Charles Michel.
“I would like our European partners in Brussels to understand that this line has already been created by the three leaders in 2020 and 2021, and they will not try to make corrections.
I noticed that Russia is not mentioned anywhere in Charles Michel’s statement, this speaks about the fact that for the EU leadership it is important to develop what has already been achieved or to use the Karabakh issue to stand out with their Russophobia. Russia will never sacrifice the interests of its allies for any geopolitical, especially propaganda games,” Lavrov said.
The Russian minister noted that the decision of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan about setting up bilateral demarcation commission with Russia’s consultative participation remains in force.