Հայաստանի դեսպանը իր հավատարմագրերն է հանձնել Իսրայելի նախագահին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելում Հայաստանի դեսպան Արման Հակոբյանն ապրիլի 7-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Իսրայելի Պետության նախագահ Յիցխակ Հերցոգին:
«Արարողությանը հետեւած զրույցն ընդգրկեց երկկողմ հարաբերություններին, հայ եւ հրեա ժողովուրդների բազմադարյա կապերին ու ընդհանրություններին, Իսրայելում բնակվող հայ համայնքին առնչվող եւ այլ հարցեր», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2020թ. նոյեմբերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իսրայելի իշխանություններին առաջարկել էր մարդասիրական օգնություն տրամադրել ոչ թե հայերին, այլ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմում կռվող սիրիացի վարձկաններին:
«Մի երկրի մարդասիրական օգնություն, որը զենք է վաճառում վարձկաններին, որն օգտագործվում է քաղաքացիական խաղաղ բնակչությանը հարվածելու համա՞ր: Ես առաջարկում եմ Իսրայելին ուղարկել այս օգնությունը վարձկաններին եւ ահաբեկիչներին՝ որպես իր գործունեության տրամաբանական շարունակություն», - ասել էր Փաշինյանը The Jerusalem Post-ին տված հարցազրույցում:
«Իսրայելը պետք է իրեն հարց տա. արդյո՞ք նա վարձկանների հետ միասին չի պայքարում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Որքանո՞վ է նման հարեւանությունը հարմարավետ իր համար: Եթե հարմարավետ է, Աստված նրա հետ: Բայց ես կարծում եմ, որ լինելու են կոնկրետ հետեւանքներ, որոնց դուք ստիպված կլինեք բախվել», - նշել էր Փաշինյանը:

Посол Армении вручил верительные грамоты президенту Израиля - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 7 апреля посол Армении в Израиле Арман Акопян вручил верительные грамоты президенту Израиля Ицхаку Герцогу.
«В беседе после церемонии стороны коснулись двусторонних отношений, многовековых связей и общностей между армянским и еврейским народами, армянской общины, проживающей в Израиле, и других вопросов», - говорится в сообщении МИД Армении.
Медиамакс напоминает, что в ноябре 2020 года премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил властям Израиля оказывать гуманитарную помощь не армянам, а сирийским наемникам, воюющим на стороне Азербайджана в Нагорном Карабахе.
«Гуманитарная помощь страны, которая продает наемникам оружие, использующееся для нанесения ударов по мирному гражданскому населению? Я предлагаю Израилю направить эту помощь наемникам и террористам в качестве логического продолжения его деятельности», - говорил Пашинян в интервью газете The Jerusalem Post.
«Израиль должен задать себе вопрос – а не воюет ли он вместе с наемниками против Нагорного Карабаха? Насколько комфортно для него такое соседство? Если комфортно, Бог с ним. Но я думаю, что будут конкретные последствия, с которыми вам придется столкнуться», - отмечал Пашинян.