Անդրեյ Սուշենցով. «Ո՞ր կողմում էր Հայաստանը 2020 թվականի պատերազմում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄՀՄՊԻ (МГИМО) միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրեն Անդրեյ Սուշենցովը կասկածում է, որ Հայաստանը լիարժեք մասնակցել է 2020 թվականի պատերազմին։
«Ռոսսուտրուդնիչեստվո»-ի երեւանյան գրասենյակն այսօր տարածել է ապրիլի 6-ին Ռուս-Հայկական համալսարանում (ՌՀՀ) Անդրեյ Սուշենցովի ելույթի եւ հարցերին պատասխանների սղագրությունը։
Ըստ սղագրության՝ պատասխանելով ՀՌՀ պրոֆեսոր Ազատ Եղիազարյանի՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների մասին հարցին՝ Անդրեյ Սուշենցովն ասել է.
«Շնորհակալություն ուղիղ հարցի համար։ Ես սպասում էի նման հարցերի։ Եթե թույլ տաք, ես էլ ուղիղ հարց տամ. «Ո՞ր կողմում էր Հայաստանը այդ ճգնաժամի ժամանակ։ Բուն Հայաստանում մոբիլիզացիա եղե՞լ է։ Հայկական զինված ուժերը մտե՞լ են այս ճգնաժամի մեջ։ Արդյոք Հայաստանից կայի՞ն կամավորների ալիքներ, որոնք համարժեք էին 90-ականների սկզբի ալիքներին։
Մենք Ռուսաստանում հետեւում էինք, թե ինչ էր կատարվում, եւ ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինն այդ նոյեմբերին ավելի շատ է զբաղվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցերով, քան որեւէ այլ հարցով։ Նախ՝  հեռախոսազրույցներում, եւ երկրորդ՝ ռազմական միջամտություն դրսևորելու վճռականությամբ։ Նայեք այս ամբողջ ընթացքում Կասպից ծովում եւ Ադրբեջանի հետ սահմանին ռուսական զորավարժությունների քարտեզին։
Մոսկվայում շատերի մոտ հարց առաջացավ. «Սա ի՞նչ սահմանափակ պատերազմ է։ Եթե սա իսկապես Հայրենական պատերազմ է Հայաստանի համար, ապա ո՞ր կողմում է Հայաստանը։ Ներողություն եմ խնդրում անկեղծության համար, հասկանում եմ, որ հակամարտության պայմաններում, որտեղ մի քանի հազար երիտասարդ է զոհվել, սա մեծ տրավմա է երկրի համար, եւ դա գցել է երկիրը ճգնաժամի մեջ, բայց մենք պետք է մեզ հաշիվ տանք: Ի՞նչն է խաղատախտակին: Որո՞նք են մեր շահերը: Ի՞նչ ռեսուրսներ ենք մենք պատրաստ պաշտպանել: Եվ ձեր հարցում ես տեսնում եմ այն հարցի արձագանքը, որն ինձ տալիս են շատերը՝ հնարավո՞ր է արդյոք, որ մեկ ուրիշը, գերադասելիորեն ավելի ազդեցիկը, մեր փոխարեն լուծի մեր խնդիրը։
Արդյո՞ք Ռուսաստանը պետք է լուծի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի սահմանազատման հարցը: Ո՞ր կողմը (ի դեպ, հարց է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության համար) Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև պատերազմի եւ Հայաստանի կողմից Ռուսաստանին դիմելու դեպքում (դաշնակցային պարտավորություններ, ՀԱՊԿ, թե երկկողմ ռազմական դաշինք) մենք կպաշտպանե՞նք՝ հաշվի առնելով, որ սահմանը սահմանազատված չէ:
Հիմա պարզ չէ, թե որ գյուղն ումն է, պայմանավորվածություն չկա։ Եվ սա շատ երկիմաստ իրավիճակ է ստեղծում։ Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ եթե Հայաստանը լիարժեք մասնակցեր այս ճգնաժամին, եւ եթե ստեղծվեր վտանգ հայկական պետականության համար, Ռուսաստանը ոչ մի դեպքում մի կողմ չէր քաշվի։
Այն, որ ռուս դեսանտայինները մի քանի ժամվա ընթացքում հայտնվեցին Ղարաբաղում, նշանակում է, որ նրանք պատրաստ էին, նրանք Ուլյանովսկում սպասում էին թռիչքին։ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի կամ որևէ այլ երկրի դեսանտայինները պատրա՞ստ էին նման բանի: Ֆրանսիացիները պատրա՞ստ են անմիջապես թռչելու եւ պաշտպանելու հայերին»։

Ереван /Медиамакс/. Декан факультета международных отношений МГИМО, программный директор международного дискуссионного клуба «Валдай» Андрей Сушенцов выразил сомнение в том, что Армения принимала полноценное участие во Второй карабахской войне осенью 2020 года.
Ереванский офис Россутрудничества распространил сегодня стенограмму выступления Андрея Сушенцова в Российско-армянском университете (РАУ) 6 апреля и его ответов на вопросы.
Согласно стенограмме, отвечая на вопрос профессора РАУ Азата Егиазаряна о российско-турецких отношениях, Андрея Сушенцов сказал:
«Спасибо за прямой вопрос. Я надеялся на такие вопросы. Если позволите, в ответ я задам прямой вопрос. А на какой стороне была Армения в ходе этого кризиса? Произошла ли у вас непосредственно здесь в Армении мобилизация? Армянские вооруженные силы вступили в этот кризис? Были ли волны добровольцев из Армении такого же масштаба, какими они были в начале 90-х годов?
Мы в России наблюдали за происходящим, и я вас уверяю, что Владимир Владимирович Путин занимался вопросами Нагорного Карабаха в том ноябре больше, чем любым другим вопросом: российским бюджетом и так далее. Первое, в этих телефонных переговорах и второе, демонстрацией военной решимости вмешаться. Понаблюдайте за картой российских военных учений на Каспийском море и на границе с Азербайджаном всего этого времени.
В Москве у многих возник вопрос: «А что это за ограниченная война? Если это действительно отечественная война для Армении, то на какой стороне Армения? Я извиняюсь за прямоту, понимаю, что в условиях конфликта, где погибли несколько тысяч молодых человек это большая травма для страны, и это в чем-то это ввергло в кризис, но мы должны, мне кажется, отдавать себе отчет. Что стоит на кону? Каковы наши интересы? Какие ресурсы мы готовы защищать? И в Вашем вопросе я вижу отголосок вопроса, который мне задают многие другие - нельзя ли сделать так, чтобы кто-то еще, желательно повлиятельнее, решил бы за нас нашу проблему?
Вопрос делимитации границы Армении и Азербайджана Россия должна решать? Какую именно (кстати, вопрос для российской внешней политики) в случае войны Армении и Азербайджана и обращения Армении в адрес России (союзнические обязательства, ОДКБ или двусторонний военный союз) границу, с учетом того, что она не демаркирована, мы будем защищать? Нет сейчас ясности, кому какое село принадлежит, нет договоренности. И это создает очень амбивалентную ситуацию. Я бы вас уверил, если бы Армения в этом кризисе всецело приняла участие, и создалась бы угроза для армянской государственности, Россия бы никаким образом не осталась в стороне.
То обстоятельство, что российские десантники в Карабахе оказались в течение нескольких часов, это означает, что они были готовы, стояли на вылете в Ульяновске. Десантники Франции, Германии или любой другой страны были ли готовы к аналогичному броску? Готовы французы вылететь немедленно и защищать армян?».