Շառլ Միշել. Փաշինյանն ու Ալիեւը ցանկանում են արագ խաղաղ համաձայնագիր կնքել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հյուրընկալել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի եւ երկու երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման մասին քննարկումները շարունակելու համար։
Նախագահ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի հանձնառությունը խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ, սերտորեն աշխատելու լարվածությունը հաղթահարելու եւ Հարավային Կովկասի ապահով, կայուն, խաղաղ եւ բարգավաճ դարձնելու համար՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Ղեկավարները քննարկել են զարգացումները, որոնք տեղի են ունեցել 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից եւ 2022 թվականի փետրվարին նախագահ Մակրոնի մասնակցությամբ տեսակոնֆերանսից հետո: Նրանք դիտարկել են ստանձնած պարտավորությունների կատարման առաջընթացը, քննարկել են վերջին շրջանի լարվածությունը եւ վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին ամբողջապես հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։
Նրանք ողջունել են մարտի 30-ին Բրյուսելում ԵՄ հովանու ներքո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը եւ անհրաժեշտ են համարել շարունակել այդ շփումները՝ առաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համարժեք կատարողականը ապահովելու համար:
Նախագահ Միշելն ընդգծել է երկու կողմերի մարդասիրական քայլերի կարեւորությունը վստահության եւ խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա ընդգծել է բոլոր մարդասիրական խնդիրների ամբողջական եւ արագ լուծման անհրաժեշտությունը, ներառյալ մնացած կալանավորների ազատումը եւ անհայտ կորածների հիմնախնդրի համակողմանի լուծումը, եւ հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը: ԵՄ-ն կշարունակի նաեւ աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներին, ինչպես նաեւ մարդասիրական ականազերծման ջանքերին՝ շարունակելով տրամադրել փորձագիտական խորհրդատվություն եւ ավելացնելով ֆինանսական օգնությունը:
Նախագահ Միշելը ի նկատի է առել եւ՛ նախագահ Ալիեւի, եւ՛ վարչապետ Փաշինյանի հայտարարած ցանկությունը՝ արագ շարժվել իրենց երկրների միջեւ խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։ Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կանդրադառնա բոլոր անհրաժեշտ խնդիրներին։
2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարության համաձայն, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մինչեւ ապրիլի վերջ ստեղծել սահմանային համատեղ հանձնաժողով։
Համատեղ սահմանային հանձնաժողովի մանդատում կլինի.
1.    սահմանազատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանը
2.   ապահովել կայուն անվտանգության իրադրություն սահմանագծի երկայնքով եւ  մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաեւ շեշտել է, որ ուժերի համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման եւ լարվածության նվազեցման էական տարր է հանդիսանում։ Նա վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը տրամադրել խորհրդատվություն եւ աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել են նաեւ կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքի վերականգնումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եւ Հարավային Կովկասում։ Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին եւ Ադրբեջանին արդյունավետ լուծումներ գտնել ավտոճանապարհային միացումների վերականգնման համար»։

Yerevan /Mediamax/. The President of the European Council Charles Michel issued a statement following the trilateral meeting with President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan in Brussels on April 6.
“The President of the European Council, Charles Michel, hosted the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, for a continuation of their discussions on the situation in the South Caucasus region and the development of EU relations with both countries.
President Michel reiterated the EU’s commitment to deepen its cooperation with Armenia and Azerbaijan to work closely in overcoming tensions and promote a South Caucasus that is secure, stable, peaceful and prosperous for the benefit of all people living in the region.
The leaders took stock of developments since their last meeting in Brussels in December 2021 and their videoconference, together with President Macron, in February 2022. They reviewed progress on the implementation of undertaken commitments. They discussed the recent reported tensions and reiterated the necessity of adhering fully to the provisions of the 9/10 November 2020 trilateral statement.
They welcomed the meeting of senior representatives from Armenia and Azerbaijan on 30 March 2022 under EU auspices in Brussels and agreed on the necessity to continue this engagement to ensure adequate follow-up to agreements reached at leaders’ level.
President Michel emphasised the importance of humanitarian gestures by both sides to promote confidence and peaceful coexistence. He stressed the need for the full and speedy resolution of all outstanding humanitarian issues, including the release of remaining detainees and comprehensively addressing the issue of missing persons, and stated that the EU is ready to support this endeavour. The EU will likewise continue to support confidence building measures between Azerbaijan and Armenia as well as humanitarian de-mining efforts, including by continuing to provide expert advice and stepping up financial assistance, and assistance to conflict-affected populations, rehabilitation and reconstruction.
President Michel noted both President Aliyev's and Prime Minister Pashinyan's stated desire to move rapidly towards a peace agreement between their countries. To this end, it was agreed to instruct Ministers of Foreign Affairs to work on the preparation of a future peace treaty, which would address all necessary issues.
The delimitation and demarcation of their bilateral border will be essential; to this end, in line with the Sochi Statement of 26 November 2021, it was also agreed to convene a Joint Border Commission by the end of April.
The mandate of the Joint Border Commission will be to:
1. delimit the bilateral border between Armenia and Azerbaijan, and
2. ensure a stable security situation along, and in the vicinity of, the borderline.
President Michel also stressed that ensuring the appropriate distancing of forces is an essential element of incident prevention and tensions reduction. President Michel reaffirmed the EU’s readiness to provide advice and support.
The leaders also discussed the restoration of communications/connectivity infrastructure between Armenia and Azerbaijan in particular and in the South Caucasus more broadly. President Michel welcomed the steps towards the restoration of railway lines, while encouraging Armenia and Azerbaijan to also find effective solutions for the restoration of road links.”