Շառլ Միշել. Փաշինյանն ու Ալիեւը ցանկանում են արագ խաղաղ համաձայնագիր կնքել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հյուրընկալել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի եւ երկու երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման մասին քննարկումները շարունակելու համար։
Նախագահ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի հանձնառությունը խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ, սերտորեն աշխատելու լարվածությունը հաղթահարելու եւ Հարավային Կովկասի ապահով, կայուն, խաղաղ եւ բարգավաճ դարձնելու համար՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Ղեկավարները քննարկել են զարգացումները, որոնք տեղի են ունեցել 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից եւ 2022 թվականի փետրվարին նախագահ Մակրոնի մասնակցությամբ տեսակոնֆերանսից հետո: Նրանք դիտարկել են ստանձնած պարտավորությունների կատարման առաջընթացը, քննարկել են վերջին շրջանի լարվածությունը եւ վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին ամբողջապես հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։
Նրանք ողջունել են մարտի 30-ին Բրյուսելում ԵՄ հովանու ներքո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը եւ անհրաժեշտ են համարել շարունակել այդ շփումները՝ առաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համարժեք կատարողականը ապահովելու համար:
Նախագահ Միշելն ընդգծել է երկու կողմերի մարդասիրական քայլերի կարեւորությունը վստահության եւ խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա ընդգծել է բոլոր մարդասիրական խնդիրների ամբողջական եւ արագ լուծման անհրաժեշտությունը, ներառյալ մնացած կալանավորների ազատումը եւ անհայտ կորածների հիմնախնդրի համակողմանի լուծումը, եւ հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը: ԵՄ-ն կշարունակի նաեւ աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներին, ինչպես նաեւ մարդասիրական ականազերծման ջանքերին՝ շարունակելով տրամադրել փորձագիտական խորհրդատվություն եւ ավելացնելով ֆինանսական օգնությունը:
Նախագահ Միշելը ի նկատի է առել եւ՛ նախագահ Ալիեւի, եւ՛ վարչապետ Փաշինյանի հայտարարած ցանկությունը՝ արագ շարժվել իրենց երկրների միջեւ խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։ Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կանդրադառնա բոլոր անհրաժեշտ խնդիրներին։
2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարության համաձայն, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մինչեւ ապրիլի վերջ ստեղծել սահմանային համատեղ հանձնաժողով։
Համատեղ սահմանային հանձնաժողովի մանդատում կլինի.
1.    սահմանազատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանը
2.   ապահովել կայուն անվտանգության իրադրություն սահմանագծի երկայնքով եւ  մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաեւ շեշտել է, որ ուժերի համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման եւ լարվածության նվազեցման էական տարր է հանդիսանում։ Նա վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը տրամադրել խորհրդատվություն եւ աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել են նաեւ կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքի վերականգնումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եւ Հարավային Կովկասում։ Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին եւ Ադրբեջանին արդյունավետ լուծումներ գտնել ավտոճանապարհային միացումների վերականգնման համար»։

Ереван /Медиамакс/. Председатель Европейского совета Шарль Мишель выступил с заявлением по итогам трехсторонней встречи, состоявшейся в Брюсселе 6 апреля.
«Председатель Европейского совета Шарль Мишель принял президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна для продолжения обсуждения ситуации на Южном Кавказе и развития отношений ЕС с двумя странами.
Председатель Мишель подтвердил приверженность ЕС углублению сотрудничества с Арменией и Азербайджаном, тесному сотрудничеству для преодоления напряженности и обеспечения безопасности, стабильности, мира и процветания на Южном Кавказе на благо всех людей в регионе.
Лидеры обсудили события, произошедшие после их последней встречи в Брюсселе в декабре 2021 года и после видеоконференции с участием президента Макрона в феврале 2022 года. Они рассмотрели прогресс в выполнении обязательств, обсудили недавнюю напряженность и подтвердили необходимость полной приверженности положениям трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года.
Они приветствовали встречу высокопоставленных представителей Армении и Азербайджана под эгидой ЕС в Брюсселе 30 марта и сочли необходимым продолжить эти контакты, чтобы обеспечить адекватную реализацию договоренностей, достигнутых на уровне лидеров.
Председатель Мишель подчеркнул важность гуманитарных шагов обеих сторон для укрепления доверия и мирного сосуществования. Он подчеркнул необходимость комплексного и скорейшего решения всех гуманитарных вопросов, включая освобождение оставшихся задержанных и всестороннее решение вопроса пропавших без вести, и заявил, что ЕС готов поддержать эту инициативу. ЕС также продолжит поддерживать меры по укреплению доверия между Азербайджаном и Арменией, а также усилия по гуманитарному разминированию, продолжая предоставление консультаций и увеличение финансовой помощи.
Председатель Мишель учел озвученное как президентом Алиевым, так и премьер-министром Пашиняном желание быстро продвигаться к подписанию мирного соглашения между своими странами. С этой целью была достигнута договоренность поручить министрам иностранных дел начать работу над подготовкой будущего мирного соглашения, в котором будут учтены все необходимые вопросы.
В соответствии с Сочинским заявлением от 26 ноября 2021 года была достигнута договоренность о создании до конца апреля совместной пограничной комиссии.
В мандат совместной пограничной комиссии войдет:
1. Демаркация границы между Арменией и Азербайджаном
2. Обеспечение стабильной ситуации безопасности вдоль и вблизи границы.
Председатель Мишель подчеркнул, что обеспечение надлежащего расстояния между силами является важным элементом предотвращения инцидентов и снижения напряженности. Он подтвердил готовность ЕС предоставить консультации и помощь.
Лидеры обсудили также восстановление коммуникационной инфраструктуры между Арменией и Азербайджаном и на Южном Кавказе. Председатель Мишель приветствовал шаги, предпринятые для восстановления железнодорожных линий, и призвал Армению и Азербайджан найти эффективные решения для восстановления автомобильного сообщения».