ՀՀ քաղաքացիների վարորդական իրավունքները կարող են ճանաչվել ՌԴ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի կառավարությունը Պետդումա է ներկայացրել օրինագիծ, որը նախատեսում է ճանաչել ձեռնարկատիրական եւ աշխատանքային գործունեություն ծավալող Հայաստանի քաղաքացիների ազգային վարորդական վկայականները։
ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ «ներկայումս նմանատիպ կանոն կիրառվում է Ղրղզստանի քաղաքացիների եւ այն պետությունների քաղաքացիների նկատմամբ, որոնց օրենսդրությունը սահմանում է ռուսերենի օգտագործումը որպես պաշտոնական լեզու»։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2017 թվականի հունիսին Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել էր Հայաստանի օրենսդրության մեջ ամրագրել ռուսաց լեզվի պաշտոնական կարգավիճակը, որպեսզի Ռուսաստանի տարածքում ճանաչվեն ազգային վարորդական վկայականները:
Նրա ասել էր, որ Պետդումայի կողմից օրենքի ընդունումից հետո, որի համաձայն Ղրղըզստանի, ինչպես նաեւ այլ երկրների քաղաքացիները, որտեղ ռուսերենը ամրագրված է որպես պետական լեզու, իրավունք ստացան Ռուսաստանում վարորդ աշխատել ազգային վարորդական իրավունքներով, «Հայաստանի քաղաքացիները, փաստորեն, դուրս մնացին»:
«Կարող եմ միայն մի բան ասել. ամրագրե՛ք ռուսերենը որպես պետական լեզու, եւ այդ ժամանակ օրենքի նորմը ավտոմատ կընդգրկի նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը», - 2017-ին ասել էր Վյաչեսլավ Վոլոդինը:

Правительство РФ предложило Госдуме признать водительские удостоверения граждан Армении - Mediamax.am
3169 просмотров
Правительство РФ предложило Госдуме признать водительские удостоверения граждан Армении
Ереван /Медиамакс/. Правительство России внесло в Госдуму законопроект, предусматривающий признание в России национальных водительских удостоверений граждан Армении при осуществлении ими предпринимательской и трудовой деятельности.
ТАСС отмечает, что «в настоящее время подобная норма действует в отношении граждан Киргизии и граждан государств, законодательство которых закрепляет использование русского языка в качестве официального».
Медиамакс напоминает, что в июне 2017 года спикер Госдумы России Вячеслав Володин предлагал закрепить официальный статус для русского языка в законодательстве Армении, чтобы национальные водительские права признавались на территории России.
Он говориле, что после принятия Госдумой закона, в соответствии с которым граждане Киргизии, где русский язык закреплен как официальный, получили право работать в России водителями с национальными правами, «граждане Армении фактически остались за бортом».
«Я могу сказать лишь одно: закрепите русский язык как официальный, и тогда норма закона будет охватывать автоматически и Республику Армения», - говорил Володин.