Երեւանը համանախագահ երկրներից խաղաղ բանակցությունների կազմակերպում է ակնկալում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը կմնա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի օրակարգում:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այս մասին ասել է Երեւանում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնեւ Ռաուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Սա հատկապես կարեւոր է այս օրերին, երբ Ադրբեջանն օգտագործում է աշխարհաքաղաքական զարգացումները՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը շարունակելու համար», - ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը Արցախի Փառուխ գյուղ նախապես ծրագրված ագրեսիա էր, ինչը բացահայտ արհամարհանք է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ։
«Այս իրավիճակում ԵԱՀԿ գործող նախագահի եւ միջազգային հանրության հստակ արձագանքը դառնում է հրամայական: Ակնկալում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն առաջիկայում կկարողանա կազմակերպել խաղաղ բանակցություններ՝ համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքելու նպատակով», - նշել է նախարարը:
Զբիգնեւ Ռաուին վերահաստատել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հանձնառությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման համար:
«Իմ լրջագույն մտահոգությունն այն է, որ տարածաշրջանում անվտանգության իրավիճակը մնում է անկայուն: ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահությունը վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությունը դյուրացնելուն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին։ Իրական երկխոսությունը չափազանց կարեւոր է վստահության եւ էսկալացիայի առաջխաղացման համար։ Մենք վճռական ենք դիմել ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ՝ Ադրբեջանին` բարեխղճորեն ներգրավվելու բանակցություններում՝ առկա բոլոր խնդիրների համապարփակ լուծմանը հասնելու համար», - ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը։

Yerevan /Mediamax/. Armenia expects that the issue of Nagorno-Karabakh will remain on the agenda of the OSCE Minsk Group.
Armenian Foreign Affairs Minister Ararat Mirzoyan said about it during the joint news conference with the OSCE Chairman-in-Office Zbigniew Rau.
“This is especially important these days, when Azerbaijan uses geopolitical developments to continue its policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh,” Ararat Mirzoyan said.
He stressed that the incursion of the Azerbaijani armed forces into the village of Parukh in Artsakh was a pre-planned aggression, which is an obvious contempt for the commitments assumed by 2020 November 9 trilateral statement.
“In this situation, the clear response of the OSCE Chairman-in-Office and the international community becomes an imperative. We expect that the OSCE Minsk Group Co-Chairs will soon be able to hold peace talks with a view of concluding a comprehensive peace agreement,” the minister said.
Zbigniew Rau in his turn reiterated the commitment of the OSCE Minsk Group to establish peace and stability in the region.
“My serious concern is that the security situation in the region remains unstable. The Polish Presidency of the OSCE strongly supports all initiatives aimed at facilitating the dialogue between Armenia and Azerbaijan. Real dialogue is extremely important for promoting trust and reducing escalation. We are determined to apply to both Armenia and Azerbaijan for them to be involved in the negotiations in order to reach a comprehensive solution to all existing problems,” he said.