Երեւանը համանախագահ երկրներից խաղաղ բանակցությունների կազմակերպում է ակնկալում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը կմնա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի օրակարգում:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այս մասին ասել է Երեւանում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնեւ Ռաուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Սա հատկապես կարեւոր է այս օրերին, երբ Ադրբեջանն օգտագործում է աշխարհաքաղաքական զարգացումները՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը շարունակելու համար», - ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը Արցախի Փառուխ գյուղ նախապես ծրագրված ագրեսիա էր, ինչը բացահայտ արհամարհանք է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ։
«Այս իրավիճակում ԵԱՀԿ գործող նախագահի եւ միջազգային հանրության հստակ արձագանքը դառնում է հրամայական: Ակնկալում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն առաջիկայում կկարողանա կազմակերպել խաղաղ բանակցություններ՝ համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքելու նպատակով», - նշել է նախարարը:
Զբիգնեւ Ռաուին վերահաստատել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հանձնառությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման համար:
«Իմ լրջագույն մտահոգությունն այն է, որ տարածաշրջանում անվտանգության իրավիճակը մնում է անկայուն: ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահությունը վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությունը դյուրացնելուն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին։ Իրական երկխոսությունը չափազանց կարեւոր է վստահության եւ էսկալացիայի առաջխաղացման համար։ Մենք վճռական ենք դիմել ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ՝ Ադրբեջանին` բարեխղճորեն ներգրավվելու բանակցություններում՝ առկա բոլոր խնդիրների համապարփակ լուծմանը հասնելու համար», - ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը։

Ереван ожидает, что стран-сопредседатели организуют мирные переговоры - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения ожидает, что тема нагорно-карабахского конфликта останется на повестке Минской группы ОБСЕ.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил об этом в Ереване на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром  иностранных дел Польши Збигневом Рау.
«Это особенно важно сегодня, когда Азербайджан использует геополитические события для продолжения своей политики этнических чисток в Нагорном Карабахе»,- сказал Арарат Мирзоян.
По его словам, вторжение азербайджанских вооруженных сил в село Парух в Арцахе было заранее спланированной агрессией, что является явным пренебрежением по отношению к обязательствам в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«В этой ситуации недвумысленная реакция действующего председателя ОБСЕ и международного сообщества становится необходимостью. Мы ожидаем, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ сможет организовать мирные переговоры с целью заключения всеобъемлющего мирного соглашения»,- сказал он.
Збигнев Рау подтвердил приверженность Минской группы ОБСЕ миру и стабильности в регионе.
«Меня серьезно беспокоит то, что ситуация с безопасностью в регионе остается нестабильной. Польское председательство в ОБСЕ решительно поддерживает все инициативы, направленные на содействие диалогу между Арменией и Азербайджаном. Диалог чрезвычайно важен для укрепления доверия и ослабления эскалации конфликта. Мы полны решимости обратиться как к Армении, так и к Азербайджану для вовлечения их в переговоры, с целью достижения всеобъемлющего решения всех существующих вопросов», - сказал он.