Հաջիեւն ու Գրիգորյանը բանակցություններ են վարել Բրյուսելում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը եւ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 30-ին Բրյուսելում բանակցություններ էին վարել՝ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի աջակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է ԵՄ մամուլի ծառայությունը, նրանք, մասնավորապես, քննարկվել են ապրիլի 6-ին նախատեսված Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։
«Բովանդակային քննարկումների ընթացքում, այդ թվում՝ Հաջիեւի եւ Գրիգորյանի միջեւ առանձին երկկողմ զրույցի ընթացքում, մասնակիցները քննարկել էին քաղաքական եւ անվտանգության ոլորտում իրավիճակը, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարցերի ողջ շրջանակը՝ երկու երկրների առաջնորդների եւ Շառլ Միշելի Բրյուսելում 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լույսի ներքո»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Դրանում նշվում է, որ կողմերը պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին նոր հանդիպում կազմակերպել՝ շարունակելու քննարկումները, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարների շուրջ։

Гаджиев и Григорян провели переговоры в Брюсселе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев и секретарь Cовета безопасности Армении Армен Григорян при содействии спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаара провели 30 марта переговоры в Брюсселе.
Как говорится в сообщении пресс-службы ЕС, они, в частности, обсудили подготовку к встрече президента Европейского совета Шарля Мишеля, президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, намеченной на 6 апреля.
«В ходе содержательных дискуссий, в том числе - отдельной двусторонней беседы между Гаджиевым и Григоряном, ее участники рассмотрели политическую ситуацию и ситуацию в области безопасности, а также весь спектр вопросов между Арменией и Азербайджаном в свете договоренностей, достигнутых на встрече лидеров обеих стран и президента Мишеля в Брюсселе 14 декабря 2021 года», - говорится в сообщении.
В нем отмечается, что стороны договорились провести новую встречу в ближайшие недели, чтобы продолжить обсуждения, в том числе – о перспективах подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.