Հաջիեւն ու Գրիգորյանը բանակցություններ են վարել Բրյուսելում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը եւ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 30-ին Բրյուսելում բանակցություններ էին վարել՝ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի աջակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է ԵՄ մամուլի ծառայությունը, նրանք, մասնավորապես, քննարկվել են ապրիլի 6-ին նախատեսված Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։
«Բովանդակային քննարկումների ընթացքում, այդ թվում՝ Հաջիեւի եւ Գրիգորյանի միջեւ առանձին երկկողմ զրույցի ընթացքում, մասնակիցները քննարկել էին քաղաքական եւ անվտանգության ոլորտում իրավիճակը, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարցերի ողջ շրջանակը՝ երկու երկրների առաջնորդների եւ Շառլ Միշելի Բրյուսելում 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լույսի ներքո»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Դրանում նշվում է, որ կողմերը պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին նոր հանդիպում կազմակերպել՝ շարունակելու քննարկումները, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարների շուրջ։

Hajiyev, Grigoryan hold talks in Brussels
Yerevan /Mediamax/. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan and Assistant to the President of Azerbaijan Hikmet Hajiyev held discussions on March 30 in Brussels facilitated by EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
The EU press service reports that in particular, discussions focused on preparations for the upcoming meeting between President Charles Michel of the European Council, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in Brussels on 6 April.
“During substantive discussions, which also included a separate bilateral conversation between Mr Hajiyev and Mr Grigoryan, the participants reviewed the political and security situation and the full spectrum of issues between Armenia and Azerbaijan as a follow-up to the understandings reached during the meeting of leaders of both countries and President Michel, held in Brussels on 14 December 2021,” the statement said.
It also noted that the participants agreed to meet again over the coming weeks in order to continue discussions and will also address issues related to prospects for a peace agreement between Armenia and Azerbaijan.