Ապրիլի 6-ին նախատեսվում է Փաշինյանի, Միշելի եւ Ալիեւի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպումը։
Այդ մասին վկայում է Շար Միշելի հաջորդ շաբաթվա աշխատանքային օրակարգը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նման ձեւաչափով վերջին հանդիպումը կայացել էր 2021թ. դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում:
Այդ հանդիպումից հետո վարչապետի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր.
«ՀՀ վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը։ Ըստ այդմ՝ երկաթուղին կգործի սահմանային եւ մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ փոխադարձության սկզբունքով, երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Հայաստանը երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն եւ Ռուսաստանի Դաշնություն»։
Հետագա ամիսներին Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հույս էր հայտնել, որ
երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը իրավական ձեւակերպում կստանա:
Ս.թ. փետրվարի 4-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ եւ մասնակցությամբ տեղի էր ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի հեռավար հանդիպումը:

6 апреля планируется встреча Пашиняна, Мишеля и Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 6 апреля в Брюсселе планируется встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Об этом говорится в рабочем графике Шарля Мишеля на следующую неделю.
Медиамакс отмечает, что последняя встреча в таком формате состоялась 15 декабря 2021 года в Брюсселе. После окончания встречи пресс-служба премьер-министра Армении сообщила:
«Премьер-министр Армении и президент Азербайджана подтвердили договоренность о возобновлении работы железной дороги. Железная дорога будет функционировать в соответствии с международно признанными пограничными и таможенными правилами, на основе взаимодействия, под суверенитетом и юрисдикцией стран. Армения по железной дороге будет иметь доступ к Исламской Республике Иран и Российской Федерации».
В последующие месяцы Никол Пашинян несколько раз выражал надежду, что
договоренность о возобновлении работы железной дороги будет оформлена юридически.
4 февраля этого года при посредничестве и участии президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского Совета Шарля Мишеля состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в онлайн формате.