Ապրիլի 6-ին նախատեսվում է Փաշինյանի, Միշելի եւ Ալիեւի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպումը։
Այդ մասին վկայում է Շար Միշելի հաջորդ շաբաթվա աշխատանքային օրակարգը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նման ձեւաչափով վերջին հանդիպումը կայացել էր 2021թ. դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում:
Այդ հանդիպումից հետո վարչապետի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր.
«ՀՀ վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը։ Ըստ այդմ՝ երկաթուղին կգործի սահմանային եւ մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ փոխադարձության սկզբունքով, երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Հայաստանը երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն եւ Ռուսաստանի Դաշնություն»։
Հետագա ամիսներին Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հույս էր հայտնել, որ
երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը իրավական ձեւակերպում կստանա:
Ս.թ. փետրվարի 4-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ եւ մասնակցությամբ տեղի էր ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի հեռավար հանդիպումը:

Pashinyan, Michel, Aliyev due to meet on April 6 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the European Council Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev are set to meet in Brussels on April 6.
The information about the trilateral meeting appeared on the weekly schedule of the President of the European Council.
Mediamax notes that the last meeting of such format was held on December 15, 2021 in Brussels. After it the press service of the Armenian premier issued the following statement:
“Armenian Prime Minister and Azerbaijani President reaffirmed the agreement on reopening the railway. According to it, the railway will operate in accordance with internationally accepted border and customs rules, on a reciprocal basis, under the sovereignty and jurisdiction of the countries. Armenia will have access to the Islamic Republic of Iran and the Russian Federation by rail.”
During the following months Nikol Pashinyan several times voiced hope that the agreement on re-operation of the railway would get legal formulation.
On February 4 with the mediation and participation of President of France Emmanuel Macron and President of the European Council Charles Michel remote meeting of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev took place.