Միրզոյանը ամերիկացի պաշտոնյային է ներկայացրել իրավիճակը Արցախում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտման եւ Արցախի Փառուխ գյուղ ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։
Նախարար ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պարտավորությունները՝ վտանգելով տարածաշրջանային կայունությունը եւ խաղաղությունը:
Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու նպատակով քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու եւ հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը միտումնավոր խոչընդոտելու ադրբեջանական գործողություններին։
Նա ընդգծել է, որ վերոնշյալ գործողություններն Ադրբեջանի էթնիկ զտման ու հակահայկական քաղաքականության ցայտուն դրսեւորումներից են եւ շեշտել է միջազգային հանրության, այդ թվում ԱՄՆ-ի հասցեական ու հստակ արձագանքի անհրաժեշտությունը:

Мирзоян проинформировал Донфрид о ситуации в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 24 в телефонной беседе с замепомощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид представил ситуацию, сложившуюся в результате нарушения Азербайджаном линии соприкосновения Нагорного Карабаха и вторжения в арцахское село Парух.
Министр подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает договоренности, достигнутые в трехсторонних заявлениях, ставя под угрозу региональную стабильность и мир.
Арарат Мирзоян также коснулся действий Азербайджана по оказанию психологического давления с целью создания гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, а также умышленному воспрепятствованию нормальной работе жизненно важных объектов инфраструктуры.
Он подчеркнул, что вышеуказанные действия являются проявлением политики этнических чисток со стороны Азербайджана и подчеркнул необходимость целенаправленной и четкой реакции со стороны международного сообщества,