Բաքուն դեռ չի արձագանքել Երեւանի նոր առաջարկներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ համապարփակ խաղաղության համար Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկները Հայաստանը համալրել է նոր առաջարկներով եւ փոխանցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը։
«Համանախագահության անդամ երկրներից ինձ տեղեկացրել են, որ այդ առաջարկները փոխանցվել են պաշտոնական Բաքվին, որտեղից առայժմ պատասխան չունենք»,- ասել է նա Ազգային ժողովում։
ԱԳ նախարարը նաեւ նշել է, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները կտրուկ բարդացրել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքները։
«Ելնելով շատ կոնկրետ ազդակներից եւ ուղերձներից, որ ստացել եմ ե՛ւ համանախագահ, ե՛ւ բազմաթիվ այլ երկրներից, ուզում եմ վերահաստատել, որ միջազգային հանրությունը շարունակում է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը տեսնել ՄԽ համանախագահության ձեւաչափում եւ սա բավական հուսադրող է։ Մենք ամենօրյա աշխատանք ենք տանում, որ կարողանանք Մինսկի խմբի առաջ նոր քննարկում կազմակերպել, այդ թվում՝ վերջին երկու՝ ադրբեջանական եւ հայկական առաջարկներով»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Baku has not responded to Yerevan’s new proposals yet - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated today that the proposals received from Azerbaijan for reaching comprehensive peace has been supplemented with the new proposals by the Armenian side and handed over to the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
“I have been informed by the co-chair member countries that these proposals have been conveyed to official Baku, from where we have not received a response yet,” he said.
The foreign minister also noted that the military actions in Ukraine have complicated the work of the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
“Based on the very specific signals and messages I have received from both the co-chair and many other countries, I want to reaffirm that the international community continues to see the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in the format of the Minsk Group co-chairmanship and this is quite encouraging. We are working every day to be able to organize a new discussion before the Minsk Group, including with the last two – the Azerbaijani and Armenian proposals,” Ararat Mirzoyan said.