Բաքուն դեռ չի արձագանքել Երեւանի նոր առաջարկներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ համապարփակ խաղաղության համար Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկները Հայաստանը համալրել է նոր առաջարկներով եւ փոխանցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը։
«Համանախագահության անդամ երկրներից ինձ տեղեկացրել են, որ այդ առաջարկները փոխանցվել են պաշտոնական Բաքվին, որտեղից առայժմ պատասխան չունենք»,- ասել է նա Ազգային ժողովում։
ԱԳ նախարարը նաեւ նշել է, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները կտրուկ բարդացրել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքները։
«Ելնելով շատ կոնկրետ ազդակներից եւ ուղերձներից, որ ստացել եմ ե՛ւ համանախագահ, ե՛ւ բազմաթիվ այլ երկրներից, ուզում եմ վերահաստատել, որ միջազգային հանրությունը շարունակում է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը տեսնել ՄԽ համանախագահության ձեւաչափում եւ սա բավական հուսադրող է։ Մենք ամենօրյա աշխատանք ենք տանում, որ կարողանանք Մինսկի խմբի առաջ նոր քննարկում կազմակերպել, այդ թվում՝ վերջին երկու՝ ադրբեջանական եւ հայկական առաջարկներով»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Баку пока не отреагировал на новые предложения Еревана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что Армения дополнила представленные Азербайджаном предложения о всеобъемлющем мире новыми предложениями и передала их сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
«Из стран-сопредседателей мне сообщили, что эти предложения переданы официальному Баку, ответа откуда пока нет», - сказал он, выступая в парламенте.
Глава МИД также отметил, что боевые действия в Украине резко осложнили работу сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Основываясь на весьма конкретных сигналах и сообщениях, которые я получил как от стран-сопредседателей, так и от многих других стран, хочу подтвердить, что международное сообщество продолжает видеть урегулирование нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, что весьма обнадеживает. Мы работаем каждый день, чтобы иметь возможность организовать новые обсуждения в формате Минской группы, в том числе, по поводу двух последних - азербайджанского и армянского, предложений», - сказал Арарат Мирзоян.