Ալիեւը հույս ունի, որ ԱՄՆ-ն կաջակցի «Ադրբեջանի խաղաղ օրակարգին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ջո Բայդենին ուղղված նամակում հույս է հայտնել, որ «ԱՄՆ-ն կաջակցի Ադրբեջանի խաղաղության օրակարգին՝ հիմնված ապագայի տեսլականի վրա»։
Ալիեւը նամակ է հղել Բայդենին՝ ի պատասխան Նովրուզի տոնի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձի։
«Որպես խաղաղության կողմնակիցներ՝ մենք պատրաստ ենք Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը եւ մեր երկրի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Մենք հուսով ենք, որ Միացյալ Նահանգները կաջակցեն Ադրբեջանի խաղաղության օրակարգին՝ հիմնված ապագայի տեսլականի վրա։
Ազատագրված հողերում վերականգնողական ու վերակառուցման աշխատանքներ են ընթանում։ Ուրախ կլինենք տեսնել ԱՄՆ-ից ընկերությունների մասնակցությունը այս գործընթացին։
Հավատում եմ, որ լինելով ընկերներ եւ գործընկերներ՝ մենք կշարունակենք համատեղ ջանքեր գործադրել բոլոր ոլորտներում մեր համագործակցությունն էլ ավելի զարգացնելու համար»,- ասված է նամակում։

Алиев надеется, что США поддержат «мирную повестку Азербайджана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев в письме Джо Байдену выразил надежду, что «Соединенные Штаты поддержат мирную повестку Азербайджана, основанную на видении будущего».
Алиев направил письмо Байдену в ответ на поздравительное письмо в связи с праздником Новруз.
«Как сторонники мира, мы готовы начать переговоры о мирном соглашении с Арменией на основе основополагающих принципов международного права, таких как территориальная целостность, суверенитет и нерушимость границ нашей страны признанных на международном уровне. Мы надеемся, что Соединенные Штаты поддержат мирную повестку Азербайджана, основанную на видении будущего.
На освобожденных землях ведутся восстановительные и реконструкционные работы. Мы были бы рады видеть участие в этом процессе компаний из США.
Верю, что являясь друзьями и партнерами, мы и впредь будем прилагать совместные усилия для дальнейшего развития нашего сотрудничества во всех сферах», - говорится в письме.