Փաշինյանի եւ Բլինքենի զրույցը՝ Երեւանի եւ Վաշինգտոնի մատուցմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 14-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Զրույցի մասին հաղորդագրություններ են տարածել ՀՀ կառավարության եւ ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունները, որոնք ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայություն.
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցերին եւ կարեւորել ռազմավարական երկխոսության շարունակականության ապահովումը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության զարգացման ու ամրապնդման նպատակով: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկյան կողմին՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանին հետեւողական աջակցություն ցուցաբերելու համար  եւ ընդգծել, որ ժողովրդավարության հետագա ամրապնդումը ՀՀ կառավարության բացարձակ առաջնահերթությունն է եւ մեր երկիրը հաստատակամորեն շարունակելու է շարժվել այդ ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Էնթոնի Բլինքենն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին եւ լարվածության աճին:
Կողմերը կարեւորել են տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ապահովումը՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատմանը:
ՀՀ վարչապետը եւ ԱՄՆ պետքարտուղարը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանագծման եւ սահմանազատման, տարածաշրջանում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հնարավորությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ընթացող երկխոսության շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին, այդ թվում՝ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակին»:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայություն.
«Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այսօր զրուցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմ գործընկերության շարունակական կարեւորությունը եւ ԱՄՆ հանձնառությունը՝ աջակցել Հարավային Կովկասի խաղաղ, ժողովրդավարական եւ բարգավաճ ապագային: Նշելով հայկական եւ ադրբեջանական ուժերի միջեւ սրման մասին վերջին հաղորդագրությունները՝ պետքարտուղարը կողմերին կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել եւ ակտիվացնել դիվանագիտական ներգրավվածությունը՝ բոլոր առկա խնդիրների համապարփակ լուծումներ գտնելու համար:
Պետքարտուղարը հորդորել է շարունակել ժողովրդավարական բարեփոխումները Հայաստանում։ Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հանձնառությունը, այլ գործընկերների հետ միասին, շարունակելու Մոսկվային եւ նրա կողմնակիցներին, այդ թվում՝ Բելառուսում Լուկաշենկոյի ռեժիմին, պատասխանատվության կանչել Ուկրաինայի դեմ Կրեմլի չհրահրված եւ չարդարացված պատերազմի համար»։

Разговор Пашиняна и Блинкена в изложении Еревана и Вашингтона - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 14 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Пресс-службы правительства Армении и Госдепартамента США распространили сообщения о беседе, которые представляем вашему вниманию.
Пресс-служба правительства Армении:
«Собеседники коснулись вопросов повестки армяно-американских отношений, подчеркнули важность обеспечения продолжительности стратегического диалога в целях развития и укрепления двустороннего сотрудничества в различных сферах. Премьер-министр поблагодарил американскую сторону за оказываемую Армении последовательную поддержку в реализации демократических реформ и подчеркнул, что дальнейшее укрепление демократии является безусловным приоритетом правительства Армении и страна продолжит неуклонно двигаться в этом направлении.
Никол Пашинян и Энтони Блинкен коснулись происходящих на Южном Кавказе процессов, ситуации вокруг Нагорного Карабаха и эскалации напряженности.
Стороны отметили важность сохранения стабильности и мира в регионе, подчеркнув необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, что будет способствовать установлению мира между Арменией и Азербайджаном.
Премьер-министр Республики Армения и госсекретарь США обменялись мнениями о демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, возможностях разблокирования коммуникаций в регионе, а также диалоге между Арменией и Турцией.
Были также затронуты происходящие на международной арене процессы, в том числе -ситуация в Украине».
Пресс-служба Госдепартамента США:
«Сегодня госсекретарь Энтони Блинкен провел беседу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Госсекретарь подчеркнул важность партнерства между США и Арменией и приверженность США поддержке мирного, демократического и процветающего будущего на Южном Кавказе. Отметив недавние сообщения об эскалации между армянскими и азербайджанскими силами, госсекретарь призвал стороны проявлять сдержанность и активизировать дипломатическое взаимодействие, чтобы найти комплексные решения остающихся проблем.
Госсекретарь призвал продолжить демократические реформы в Армении. Он подчеркнул приверженность Соединенных Штатов, наряду с другими партнерами, продолжению привлечению к ответственности Москвы и ее сторонников, включая режим Лукашенко в Беларуси, за неспровоцированную и неоправданную войну Кремля против Украины».