Ալիեւն ու Միշելը քննարկել են Ուկրաինայի հնարավոր ազդեցությունը Կովկասի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելն այսօր քննարկել են իրադարձությունները Ուկրաինայում եւ «դրանց հնարավոր ազդեցությունը Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության վրա»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ալիեւի մամուլի ծառայությունը, «զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասում հետհակամարտային իրավիճակը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում՝ հաղորդակցությունների բացման եւ սահմագծման հարցերը»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին Շառլ Միշելի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպման ժամանակ ձեռք էին բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման վերաբերյալ, որից հետո Հայաստանի վարչապետը մի քանի անգամ դրանց իրավական ձեւակերպման հույս էր հայտնել։

Алиев и Мишель обсудили возможное влияние ситуации на Украине на Южный Кавказ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев и глава Европейского совета Шарль Мишель обсудили сегодня развитие событий на Украине и «ее возможное влияние на региональную безопасность на Южном Кавказе».
Как сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу Алиева, «в ходе беседы были обсуждены постконфликтная ситуация на Южном Кавказе, процесс нормализации между Арменией и Азербайджана, в том числе вопросы открытия коммуникаций и делимитации границ».
Медиамакс отмечает, что в декабре 2021 года на трехсторонней встрече Шарля Мишеля с лидерами Армении и Азербайжана были достигнуты определенные договоренности о возобновлениИ железнодорожного сообщения, после чего премьер-министр Армении несколько раз выражал надежду на их юридическое оформление.