ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վիտալի Նեբենզյան
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի նախկին ադմինիստրատոր Քեմալ Դերվիշի եւ Կոլումբիայի ֆինանսների նախկին նախարար, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին տեղակալ Խոսե Անտոնիո Օկամպոյի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա բացահայտեց միջազգային կարգի բազմաթիվ թույլ կողմեր։ Պատերազմը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամների վետոյի իրավունքը հիմնական խոչընդոտն է խաղաղության ճանապարհին:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո մշակված ՄԱԿ-ի կանոնադրության I գլխի 1-ին հոդվածում ասվում է, որ ՄԱԿ-ի հիմնական նպատակը միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանումն է: Այդ նպատակով կազմակերպությունը ձգտում է կանխել խաղաղությանը սպառնացող վտանգները, կանխել ագրեսիայի գործողությունները եւ հասնել միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորմանը։ Կանոնադրության VI եւ VII գլուխներն այս առանցքային խնդիրը դրել են Անվտանգության խորհրդի վրա:
Սակայն 27-րդ հոդվածով  Խորհրդի մշտական անդամներից (P5՝ մշտական հնգյակը, որը ներառում է Չինաստանը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Միացյալ Թագավորությունը եւ Միացյալ Նահանգները) յուրաքանչյուրին վետոյի բացարձակ իրավունք տրամադրելն ի սկզբանե լուրջ խոչընդոտ էր մարմնի կողմից իր առաքելությունն իրականացնելու համար: Դա պայմանավորված է նրանով, որ P5-ը գրեթե միշտ բաժանվել է հակառակորդ աշխարհաքաղաքական բլոկների, որոնցից մեկի անդամը` հիմնականում Խորհրդային Միությունը (իսկ այժմ՝ նրա իրավահաջորդ Ռուսաստանը) կամ ԱՄՆ-ը կիրառում էր վետոյի իրավունքը շատ կարեւոր որոշումների հանդեպ:
Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակումը Անվտանգության խորհրդի անզորության կոպիտ հիշեցում է, երբ «հնգյակի» մեկ կամ մի քանի անդամների շահերը հակասում են մյուս անդամների շահերին: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո լավատեսները հույս ունեին, որ անվտանգության սպառնալիքը կստիպի Անվտանգության խորհրդին ի սկզբանե համապարփակ, պարտադիր տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել՝ ագրեսիան զսպելու եւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը խրախուսելու:
ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վիտալի Նեբենզյան ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վիտալի Նեբենզյան
Սակայն ներկայիս ուկրաինական հակամարտությունում Ռուսաստանի վետոն Անվտանգության խորհրդում նշանակում է, որ ԱՄՆ-ը եւ նրա դաշնակիցները կարող են պատժամիջոցներ կիրառել միայն «համաձայնություն տվածների կոալիցիայի» միջոցով: Իսկապես, երկրների մեծ մասը եւ դոլարի վրա հիմնված վճարային համակարգի արտատարածքային ընդգրկումը հսկայական ազդեցություն են հաղորդում ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված պատժամիջոցներին: Միեւնույն ժամանակ, այս, ինչպես եւ մյուս դեպքերում, Անվտանգության խորհրդի կողմից կիրառվող գլոբալ պատժամիջոցների համակարգն էլ ավելի քայքայիչ կդառնա պատժամիջոցների տակ գտնվող տնտեսության համար։
Ավելին, թվային փողի աճող դերը եւ այն փոփոխությունները, որոնք այն կարող է առաջացնել միջազգային արժութային համակարգում, կարող են շուտով նվազեցնել դոլարի դերը եւ կրճատել ԱՄՆ-ի կողմից գլխավորած կոալիցիայի պոտենցիալ հնարավորությունները: Իսկ այլ դեպքերում, ինչպիսին է ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի 2018 թվականի Իրանի նկատմամբ կոշտ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու մասին որոշումը, դոլարի արտատարածքային ազդեցությունը լուրջ դժգոհություն է առաջացրել նույնիսկ ԱՄՆ դաշնակիցների շրջանում։
Այն պայմաններում, երբ այսօր աշխարհի մեծ մասը համախմբվում է ԱՄՆ-ի գլխավորած դեմոկրատական կոալիցիայի շուրջ՝ Ուկրաինայի հանդեպ ռուսական ագրեսիայի դեմ, մենք, ցավոք, չենք կարող բացառել, որ ապագա Թրամփը կամ նմանատիպ վարչակազմը ԱՄՆ-ում չի անի այնպիսի մի բան, որը հավանականորեն կարող է Անվտանգության խորհրդի վետոն խնդիր դարձնել դեմոկրատական աշխարհի մեծ մասի համար:
Այն փաստը, որ այսօրվա բազմակողմ համակարգի հիմքում ավելի ու ավելի ոչ լեգիտիմ եւ անարդյունավետ Անվտանգության խորհուրդն է, առավել ցավալի է, հաշվի առնելով խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների աճող դիապազոնը: Դրանք ներառում են ոչ միայն սովորական ագրեսիայի ակտերը, որոնց աշխարհն ականատես է Ուկրաինայում եւ որոնք դեռ կարող են վերածվել փոխանակման միջուկային հարվածներով, այլեւ նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ ստեղծվող անվտանգության այլ սպառնալիքներ:
Օրինակ, պետական կամ ոչ պետական սուբյեկտները կարող են քաոս առաջացնել կիբեռհարձակումների կամ արհեստական բանականության չարաշահման միջոցով: Սինթետիկ վիրուսները, նույնիսկ ավելի մահացու, քան կորոնավիրուսը, կարող են անասելի վնաս պատճառել։ Իսկ կլիմայի փոփոխությունը սպառնալիք է ողջ մարդկության համար եւ պետք է գտնվի բարեփոխված Անվտանգության խորհրդի ուշադրության կենտրոնում: Այս բոլոր ոլորտներում խիստ անհրաժեշտ են կոշտ եւ բոլորի համար պարտադիր կանոններ։
Մենք հանդես ենք գալիս Անվտանգության խորհրդի աշխատանքի մեթոդների արմատական փոփոխության օգտին՝ մշտական անդամների վետոյի վերացման ճանապարհով։ Դա կարելի է անել՝ 27-րդ հոդվածում դրույթ ավելացնելով, որը թույլ կտա ճնշող կրկնակի մեծամասնությանը, որը ներկայացնում է, օրինակ, անդամ երկրների առնվազն երկու երրորդը եւ աշխարհի բնակչության երկու երրորդը, չեղյալ համարել վետոյի իրավունքը:
ՄԱԿ-ում ՌԴ եւ Չինաստանի դեսպանները ՄԱԿ-ում ՌԴ եւ Չինաստանի դեսպանները
Այսօր մեր առաջարկը կմերժվեր Ռուսաստանի եւ, հնարավոր է, Չինաստանի, ինչպես նաեւ P5-ի ժողովրդավարություններից երեքի, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից: Սակայն երկրների ճնշող մեծամասնությունը, հավանաբար, կաջակցեր դրան: Իրականում, հիմա կատարյալ ժամանակ է աշխարհի ժողովրդավարական երկրների համար, ներառյալ ԱՄՆ-ի, նման առաջարկով հանդես գալու համար: Աջակցելով դրան՝ Ջո Բայդենի վարչակազմը կարող է օգտագործել պահը եւ ցույց տալ իր վճռականությունը՝ կառուցելու ավելի արդար եւ ներառական բազմակողմ համակարգ։

Посол РФ в ООН Виталий Небензя
Предлагаем вашему вниманию статью бывшего министра экономики Турции и администратора Программы развития ООН Кемаля Дервиша и бывшего министра финансов Колумбии и заместителя генерального секретаря ООН Хосе Антонио Окампо, написанную для Project Syndicate.
Вторжение России в Украину выявило множество слабых мест международного порядка. Война еще раз продемонстрировала, что право вето пяти постоянных членов Совета Безопасности является главным камнем преткновения на пути к миру.
Глава I, статья 1 Устава ООН, который был разработан после Второй мировой войны, гласит, что основной целью ООН является поддержание международного мира и безопасности. С этой целью организация стремится предотвращать угрозы миру, пресекать акты агрессии и добиваться мирного урегулирования международных споров. Главы VI и VII Устава возлагают эту ключевую задачу на Совет Безопасности.
Но абсолютное право вето, предоставленное статьей 27 каждому из постоянных членов Совета (постоянной пятерке Р5, включающей Китай, Францию, Россию, Соединенное Королевство и Соединенные Штаты), с самого начала было главным препятствием на пути выполнения органом своей миссии. Это связано с тем, что P5 практически всегда были разделены на соперничающие геополитические блоки, причем член одного блока – в основном либо Советский Союз (а теперь его наследник Россия), либо США – применяли право вето по многим важным решениям.
Атака России на Украину является суровым напоминанием о бессилии Совета Безопасности, когда интересы одного или нескольких членов «пятерки» вступают в конфликт с интересами других членов. После Второй мировой войны оптимисты надеялись, что угроза безопасности заставит Совет Безопасности первоначально ввести всесторонние обязательные экономические санкции для сдерживания агрессии и поощрения мирного разрешения конфликтов.
Посол РФ в ООН Виталий Небензя Посол РФ в ООН Виталий Небензя
Но в нынешнем украинском конфликте, вето России в Совете Безопасности означает, что США и их союзники могут вводить санкции только через «коалицию согласных». Действительно, большое количество стран и экстерриториальный охват системы платежей, основанной на долларах, придают введенным США санкциям огромное влияние. Вместе с тем, в этом случае, как и в других, введенная Советом Безопасности система глобальных санкций, станет еще более изнурительной для экономики, находящейся под санкциями.
Более того, растущая роль цифровых денег и изменения в международной валютной системе, которые они могут вызвать, могут вскоре снизить роль доллара и сократить возможности, которых может достичь коалиция, возглавляемая США. А в других случаях, таких как решение бывшего президента США Дональда Трампа в 2018 году о возобновлении жестких экономических санкций против Ирана, экстерриториальное влияние доллара вызвало серьезное недовольство даже среди союзников США.
Когда сегодня большая часть мира сплачивается вокруг возглавляемой США коалиции демократий перед лицом российской агрессии против Украины, к сожалению, мы не можем исключить возможность того, что будущий Трамп или подобная Трампу администрация в США предпримет что-то, что потенциально может сделать вето Совета Безопасности проблемой для большей части демократического мира.
Тот факт, что в основе сегодняшней мультилатеральной системы лежит все более нелегитимный и неэффективный Совет Безопасности, вызывает тем большее сожаление, учитывая растущий диапазон угроз миру и безопасности. К их числу относятся не только конвенционные акты агрессии, подобные тем, что мир наблюдает в Украине – и которые еще могут перерасти в обмен ядерными ударами – но и другие угрозы безопасности, создаваемые новыми технологиями.
Например, государственные или негосударственные субъекты могут вызвать хаос посредством разрушительных кибератак или злоупотребления искусственным интеллектом. Синтетические вирусы, даже более смертоносные, чем коронавирус, могут причинить неописуемый вред. А изменение климата является угрозой всему человечеству, и оно должно быть объектом внимания реформированного Совета Безопасности. Во всех этих областях срочно необходимы жесткие и обязательные для всех правила.
Мы выступаем за радикальное изменение методов работы Совета Безопасности путем введения возможности отмены права вето постоянных членов. Это можно было бы сделать, добавив в статью 27 положение, которое позволило бы подавляющему двойному большинству, представляющему, например, по меньшей мере две трети стран-членов и две трети населения мира – отменить право вето.
Послы РФ и Китая в ООН Послы РФ и Китая в ООН
Сегодня наше предложение было бы отклонено Россией и, возможно, Китаем, а также, может быть, и тремя демократиями из P5, включая США. Но подавляющее большинство стран, вероятно, поддержало бы его. На самом деле, это идеальное время для мировых демократий, включая США, чтобы предложить такое изменение. Поддержав его, администрация президента Джо Байдена могла бы воспользоваться моментом и продемонстрировать свою решимость создать более справедливую и инклюзивную мультилатеральную систему. Это пошлет мощный сигнал о том, что США уверены в том, что их просвещенные национальные интересы будут соответствовать интересам подавляющего большинства стран и народов мира.