ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վիտալի Նեբենզյան
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի նախկին ադմինիստրատոր Քեմալ Դերվիշի եւ Կոլումբիայի ֆինանսների նախկին նախարար, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին տեղակալ Խոսե Անտոնիո Օկամպոյի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա բացահայտեց միջազգային կարգի բազմաթիվ թույլ կողմեր։ Պատերազմը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամների վետոյի իրավունքը հիմնական խոչընդոտն է խաղաղության ճանապարհին:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո մշակված ՄԱԿ-ի կանոնադրության I գլխի 1-ին հոդվածում ասվում է, որ ՄԱԿ-ի հիմնական նպատակը միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանումն է: Այդ նպատակով կազմակերպությունը ձգտում է կանխել խաղաղությանը սպառնացող վտանգները, կանխել ագրեսիայի գործողությունները եւ հասնել միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորմանը։ Կանոնադրության VI եւ VII գլուխներն այս առանցքային խնդիրը դրել են Անվտանգության խորհրդի վրա:
Սակայն 27-րդ հոդվածով  Խորհրդի մշտական անդամներից (P5՝ մշտական հնգյակը, որը ներառում է Չինաստանը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Միացյալ Թագավորությունը եւ Միացյալ Նահանգները) յուրաքանչյուրին վետոյի բացարձակ իրավունք տրամադրելն ի սկզբանե լուրջ խոչընդոտ էր մարմնի կողմից իր առաքելությունն իրականացնելու համար: Դա պայմանավորված է նրանով, որ P5-ը գրեթե միշտ բաժանվել է հակառակորդ աշխարհաքաղաքական բլոկների, որոնցից մեկի անդամը` հիմնականում Խորհրդային Միությունը (իսկ այժմ՝ նրա իրավահաջորդ Ռուսաստանը) կամ ԱՄՆ-ը կիրառում էր վետոյի իրավունքը շատ կարեւոր որոշումների հանդեպ:
Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակումը Անվտանգության խորհրդի անզորության կոպիտ հիշեցում է, երբ «հնգյակի» մեկ կամ մի քանի անդամների շահերը հակասում են մյուս անդամների շահերին: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո լավատեսները հույս ունեին, որ անվտանգության սպառնալիքը կստիպի Անվտանգության խորհրդին ի սկզբանե համապարփակ, պարտադիր տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել՝ ագրեսիան զսպելու եւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը խրախուսելու:
ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վիտալի Նեբենզյան ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վիտալի Նեբենզյան
Սակայն ներկայիս ուկրաինական հակամարտությունում Ռուսաստանի վետոն Անվտանգության խորհրդում նշանակում է, որ ԱՄՆ-ը եւ նրա դաշնակիցները կարող են պատժամիջոցներ կիրառել միայն «համաձայնություն տվածների կոալիցիայի» միջոցով: Իսկապես, երկրների մեծ մասը եւ դոլարի վրա հիմնված վճարային համակարգի արտատարածքային ընդգրկումը հսկայական ազդեցություն են հաղորդում ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված պատժամիջոցներին: Միեւնույն ժամանակ, այս, ինչպես եւ մյուս դեպքերում, Անվտանգության խորհրդի կողմից կիրառվող գլոբալ պատժամիջոցների համակարգն էլ ավելի քայքայիչ կդառնա պատժամիջոցների տակ գտնվող տնտեսության համար։
Ավելին, թվային փողի աճող դերը եւ այն փոփոխությունները, որոնք այն կարող է առաջացնել միջազգային արժութային համակարգում, կարող են շուտով նվազեցնել դոլարի դերը եւ կրճատել ԱՄՆ-ի կողմից գլխավորած կոալիցիայի պոտենցիալ հնարավորությունները: Իսկ այլ դեպքերում, ինչպիսին է ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի 2018 թվականի Իրանի նկատմամբ կոշտ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու մասին որոշումը, դոլարի արտատարածքային ազդեցությունը լուրջ դժգոհություն է առաջացրել նույնիսկ ԱՄՆ դաշնակիցների շրջանում։
Այն պայմաններում, երբ այսօր աշխարհի մեծ մասը համախմբվում է ԱՄՆ-ի գլխավորած դեմոկրատական կոալիցիայի շուրջ՝ Ուկրաինայի հանդեպ ռուսական ագրեսիայի դեմ, մենք, ցավոք, չենք կարող բացառել, որ ապագա Թրամփը կամ նմանատիպ վարչակազմը ԱՄՆ-ում չի անի այնպիսի մի բան, որը հավանականորեն կարող է Անվտանգության խորհրդի վետոն խնդիր դարձնել դեմոկրատական աշխարհի մեծ մասի համար:
Այն փաստը, որ այսօրվա բազմակողմ համակարգի հիմքում ավելի ու ավելի ոչ լեգիտիմ եւ անարդյունավետ Անվտանգության խորհուրդն է, առավել ցավալի է, հաշվի առնելով խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների աճող դիապազոնը: Դրանք ներառում են ոչ միայն սովորական ագրեսիայի ակտերը, որոնց աշխարհն ականատես է Ուկրաինայում եւ որոնք դեռ կարող են վերածվել փոխանակման միջուկային հարվածներով, այլեւ նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ ստեղծվող անվտանգության այլ սպառնալիքներ:
Օրինակ, պետական կամ ոչ պետական սուբյեկտները կարող են քաոս առաջացնել կիբեռհարձակումների կամ արհեստական բանականության չարաշահման միջոցով: Սինթետիկ վիրուսները, նույնիսկ ավելի մահացու, քան կորոնավիրուսը, կարող են անասելի վնաս պատճառել։ Իսկ կլիմայի փոփոխությունը սպառնալիք է ողջ մարդկության համար եւ պետք է գտնվի բարեփոխված Անվտանգության խորհրդի ուշադրության կենտրոնում: Այս բոլոր ոլորտներում խիստ անհրաժեշտ են կոշտ եւ բոլորի համար պարտադիր կանոններ։
Մենք հանդես ենք գալիս Անվտանգության խորհրդի աշխատանքի մեթոդների արմատական փոփոխության օգտին՝ մշտական անդամների վետոյի վերացման ճանապարհով։ Դա կարելի է անել՝ 27-րդ հոդվածում դրույթ ավելացնելով, որը թույլ կտա ճնշող կրկնակի մեծամասնությանը, որը ներկայացնում է, օրինակ, անդամ երկրների առնվազն երկու երրորդը եւ աշխարհի բնակչության երկու երրորդը, չեղյալ համարել վետոյի իրավունքը:
ՄԱԿ-ում ՌԴ եւ Չինաստանի դեսպանները ՄԱԿ-ում ՌԴ եւ Չինաստանի դեսպանները
Այսօր մեր առաջարկը կմերժվեր Ռուսաստանի եւ, հնարավոր է, Չինաստանի, ինչպես նաեւ P5-ի ժողովրդավարություններից երեքի, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից: Սակայն երկրների ճնշող մեծամասնությունը, հավանաբար, կաջակցեր դրան: Իրականում, հիմա կատարյալ ժամանակ է աշխարհի ժողովրդավարական երկրների համար, ներառյալ ԱՄՆ-ի, նման առաջարկով հանդես գալու համար: Աջակցելով դրան՝ Ջո Բայդենի վարչակազմը կարող է օգտագործել պահը եւ ցույց տալ իր վճռականությունը՝ կառուցելու ավելի արդար եւ ներառական բազմակողմ համակարգ։

Russian Ambassador to UN Vitaly Nebenzya
Kemal Derviş, a former minister of economic affairs of Turkey and administrator for the United Nations Development Programme, is a senior fellow at the Brookings Institution. José Antonio Ocampo, a former finance minister of Colombia and United Nations under-secretary-general, is a professor at Columbia University, Chair of the UN Committee for Development Policy, and Chair of the Independent Commission for the Reform of International Corporate Taxation.
Russia’s invasion of Ukraine has exposed many grave weaknesses in the international order. One prominent flaw that needs addressing concerns the United Nations Security Council and its role in overseeing the multilateral system. Specifically, and underscoring a point we highlighted in our essay in a recent Brookings Institution report, the war in Ukraine has once again shown the veto power of the Security Council’s five permanent members to be a major stumbling block to peace.
Chapter I, Article 1 of the UN Charter, which was drafted following the devastation of World War II, states that the UN’s first purpose is to maintain international peace and security. To that end, the organization aims to prevent threats to peace, suppress acts of aggression, and bring about peaceful settlement of international disputes. Chapters VI and VII of the Charter entrust this core mission to the Security Council.
But the absolute veto power granted by Article 27 to each of the Council’s permanent members (the P5, comprising China, France, Russia, the United Kingdom, and the United States) has from the beginning been a key obstacle to the body’s fulfillment of its mission. That is because the P5 have almost always been divided into rival geopolitical blocs, with a member of one bloc – mostly either the Soviet Union (and now its heir, Russia) or the US – exercising its veto on many crucial decisions.
Russia’s savage blitz on Ukraine is a stark reminder of the Security Council’s impotence when the interests of one or more of the P5 conflict with those of the other members. After WWII, optimists hoped that a threat to security would lead the Security Council initially to impose comprehensive binding economic sanctions in order to deter aggression and encourage peaceful conflict resolution.
Russian Ambassador to UN Vitaly Nebenzya Russian Ambassador to UN Vitaly Nebenzya
But in the current Ukraine conflict, Russia’s Security Council veto means that the US and its allies can impose sanctions only through a “coalition of the willing.” True, the large number of countries and the extraterritorial reach of the dollar-based payments system gives US-imposed sanctions tremendous clout. Yet, in this case as in others, a Security Council-enforced system of global sanctions would be even more debilitating to the sanctioned economy.
Moreover, the emerging role of digital money and changes in the international monetary system that it might bring about could soon diminish the dollar’s role and reduce what a US-led coalition of the willing can achieve. And in other cases, such as former US President Donald Trump’s 2018 decision to reimpose harsh economic sanctions against Iran, the dollar’s extraterritorial reach has generated considerable resentment even among US allies.
Finally, while much of the world is currently rallying around the US-led coalition of democracies in the face of blatant Russian aggression against Ukraine, unfortunately we cannot rule out the possibility that a future Trump or Trump-like administration in the US does something that could potentially make its Security Council veto a problem for much of the democratic world.
The fact that an increasingly illegitimate and ineffective Security Council lies at the heart of today’s multilateral system is all the more unfortunate given the growing range of threats to peace and security. These include not only conventional acts of aggression of the sort the world is witnessing in Ukraine – and which could yet escalate to nuclear exchanges – but also other security threats posed by new technologies.
For example, state or non-state actors could cause havoc through devastating cyberattacks or the abuse of artificial intelligence. Synthetic viruses even more deadly than the coronavirus that caused COVID-19 could inflict unspeakable harm, whether through bioterror or bio-error. And climate change is a threat to all of humanity that must be on a reformed Security Council’s radar screen. Tight and universally binding regulations are urgently needed in all of these domains.
We therefore advocate radically changing the way the Security Council operates, by introducing the possibility of overturning a permanent member’s veto. This could be done by adding a clause to Article 27 that would allow a large double majority – representing, for example, at least two-thirds of member countries and two-thirds of the world’s population – to override a veto.
Russian and Chinese Ambassador to UN Russian and Chinese Ambassador to UN
Our proposal would be vetoed today by Russia and probably China – and perhaps also by the three democracies among the P5, including the US. But a large majority of countries would likely support it. In fact, this is an ideal time for the world’s democracies, including the US, to propose such a change. By backing it, President Joe Biden’s administration could seize the moment and show its determination to create a more equitable and inclusive multilateral system. This would send a powerful – and widely welcomed – message that the US is confident that its enlightened national self-interest will be in accord with the interests of a large majority of the world’s countries and people.
At first, such a proposal would be unlikely to get sufficient backing in the US Congress. But every crisis contains an opportunity. A scheme as outlined above could spur support for reform in the US and other democracies among all who are concerned about old and new threats to human security.
With peace increasingly at risk, the Security Council could play a much greater role in mitigating dangers. Let us hope that Russia’s aggression against Ukraine triggers a radical change that makes the body more legitimate and effective.