Ռուսաստանը դուրս է գալիս Եվրոպայի Խորհրդից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «Ռուսաստանի Դաշնությունն այլեւս չի պատրաստվում մասնակցել Եվրոպայի Խորհրդին, քանի որ Ռուսաստանին ոչ բարեկամական ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի երկրները շարունակում են կազմակերպության եւ Եվրոպայում ընդհանուր հումանիտար եւ իրավական տարածքի ոչնչացման գիծը»։
«Ռուսաստանը չի մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի եւ հնազանդորեն վերջինիս հետեւող ԵՄ-ի կողմից եվրոպական ամենահին կազմակերպության վերածմանը հերթական հարթակի արեւմտյան գերազանցության մասին հմայախոսքերի համար: Թող վայելեն միմյանց հետ շփվելը՝ առանց Ռուսաստանի»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ իրադարձությունների ընթացքը «անշրջելի է դառնում»։
«Ռուսաստանը մտադիր չէ համակերպվել կոլեկտիվ Արեւմուտքի կողմից իրականացվող քայքայիչ գործողությունների հետ՝ «կանոնների վրա հիմնված կարգի» պարտադրմամբ, որը պետք է փոխարինի ԱՄՆ-ի եւ նրա սատելիտների կողմից  ոտնահարվող միջազգային իրավունքը»,- ասվում է փաստաթղթում։

Россия выходит из Совета Европы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД России заявил сегодня, что «РФ больше не собирается участвовать в Совете Европы, поскольку недружественные России страны ЕС и НАТО продолжают линию на разрушение организации и общего гуманитарно-правового пространства в Европе».
«Россия не будет участвовать в превращении натовцами и послушно следующим за ними ЕС старейшей европейской организации в очередную площадку для заклинаний о западном превосходстве и самолюбования. Пусть наслаждаются общением друг с другом, без России», - говорится в заявлении.
В МИД России подчеркнули, что ход событий «становится необратимым».
«Россия не намерена мириться с этими подрывными действиями, осуществляемыми коллективным Западом в русле насаждения «порядка, основанного на правилах», на замену попираемого США и их сателлитами международного права», - говорится в документе.