Հունգարիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետներ Վիկտոր Օրբանն ու Բորիս Ջոնսոնը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Թուրինի Կառլո Ալբերտո Քոլեջիո համալսարանի սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Դիեգո Գամբետայի եւ Նյու Յորքի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Սթիվեն Հոլմսի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Ինչո՞վ է բացատրվում Եվրոպայի դրամատիկ, ծախսատար եւ նույնիսկ հեղափոխական արձագանքն Ռուսաստանի ներխուժմանը Ուկրաինա:
Գերմանիայի վերազինման նորահայտ ցանկությունը, որը տասնամյակներ շարունակ միջազգային անհանգստություն էր առաջացնում, այժմ լայնորեն ողջունվում է:
Ավանդաբար չեզոք Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան մտորում են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին, եւ այդ դաշինքն այլեւս «աննպատակ» տեսք չունի։ Նույնիսկ Շվեյցարիան հրաժարվել է 500 տարվա չեզոքությունից՝ Ռուսաստանի դեմ ֆինանսական պատժամիջոցներ կիրառելու համար: Ամենավախենալուն, թերեւս, Նիդեռլանդների եւ եվրոպական այլ տերությունների՝ Ուկրաինային զենք ուղարկելու ցանկության մասին հայտարարություններն էին: Դրանք արվել էին ի հեճուկս Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կոշտ սպառնալիքին, որ ցանկացած երկիր, որը միջամտում է իր «հատուկ ռազմական գործողությանը», սարսափելի գին կվճարի:
Պուտինի պատերազմի շուրջ եվրոպական վրդովմունքը եռում է ոչ միայն իշխանական կառույցներում։ Գերմանիայի հինգ քաղաքացիներից չորսը պաշտպանում են կանցլեր Օլաֆ Շոլցի որոշումը՝ օգնել ուկրաինացիներին զինվել։
Օլաֆ Շոլցը Օլաֆ Շոլցը
Եվրոպական քաղաքացիական հասարակության համերաշխության ներկայիս աճը հերքեց Պուտինի կողմնակիցների հռետորաբանությունը, որոնք ամեն կերպ փորձում էին ապացուցել, որ փափկակյաց անառակությունն անբուժելիորեն խարխլել է Եվրոպայի մարտական ոգին: Այն երկրները, որոնք հաճախ դիտվում են որպես այլատյացության օջախներ, ինչպիսիք են Լեհաստանը եւ Հունգարիան, գրկաբաց ընդունում են ուկրաինացի փախստականներին: Ուկրաինայի դրոշն ու դրա գույներն այժմ տեսանելի են ամբողջ մայրցամաքում՝ կայքերից մինչեւ ներկված ընտանի կենդանիներ եւ ֆուտբոլային մարզադաշտեր:
Եվրոպան վերջին տաս օրում ավելի շատ միասնություն եւ վճռականություն ցուցաբերեց, քան վերջին տաս տարիների ընթացքում։ Բայց ինչու՞։
Ժողովրդավարական երկրները, ինչպես պնդում էր Ալեքսիս դե Տոկվիլը մոտ երկու դար առաջ, հակված են դանդաղ արձագանքելու ագրեսիային: Սակայն, երբ դրանք ենթարկվում են սադրանքի, ձեռք են բերում ռազմական այնպիսի մոբիլիզացիոն կարողություն, որին ավտոկրատիաները կարող են միայն նախանձել: Տարիներ շարունակ եվրոպական մայրաքաղաքներն անվճռական էին արձագանքում քողարկված կիբեռհարձակումների, կեղծ լուրերի, սպանությունների, ընտրական մանիպուլյացիաների, ծայրահեղական կուսակցությունների եւ պոպուլիստ թեկնածուներին ֆինանսավորելու Պուտինի քայլերին: 2007 թվականից ի վեր Ռուսաստանը մեծ ջանքեր էր գործադրում Եվրոպան ապակայունացնելու ուղղությամբ: Եվրոպական կառավարությունները գռմռում էին, սակայն չէին կծում: Անգամ Ղրիմի անեքսիան եւ Արեւելյան Ուկրաինայում անջատողական շարժման կազմակերպումը դժկամ համաձայնության հանդիպեցին:
Հնարավոր է՝ աշխարհը չէր սպասում Եվրոպայի կոշտ արձագանքին ներխուժմանն այն կարծրատիպի պատճառով, որ խաղաղասեր եվրոպական հասարակությունը երբեք չի համարձակվի կտրուկ շրջադարձ կատարել եւ հրաժարվել Պուտինի կողմից պարկեշտության կանոնների եւ քաղաքակիրթ միջազգային վարքագծի նորմերի նախկին խախտման հանդեպ իր փափուկ արձագանքից: Սակայն նա հենց դա էլ արեց։
Բայց ամեն ինչ սկսվեց COVID-19-ից:
Նախ՝ եվրոպացիներն արդեն սովոր են ճգնաժամային կառավարմանը, ահռելի պետական ծախսերին՝ արտակարգ իրավիճակներին եւ միջազգային սահմանների փակմանն ի պատասխան: Հասարակական անվտանգության ապահովման երկու տարվա ծայրահեղ միջոցառումները հանրությանը նախապատրաստեցին հենց այն արմատական, մեկ գիշերվա մեջ իրականացված փոփոխություններին, որոնք կառավարությունները գործարկեցին ի պատասխան Ռուսաստանի ագրեսիայի:
Ավելին, եվրոպական հանրությունը տենչում էր վերադառնալ բնականոն կյանքին: Քանի որ COVID-19-ի ճգնաժամը, կարծես թե, անցյալում էր, եվրոպացիները հույս ունեին նորից աշխատել, սովորել եւ զվարճանալ, ինչպես դա անում էին 2020 թվականի սկզբին: Սակայն պատերազմ սկսելու Պուտինի որոշումը կործանեց այդ հույսերը՝ բոլորիս հետ շպրտելով դեպի արտակարգ դրություն: Ի տարբերություն համաճարակի, մեր կյանքում այս վերջին շոկն առաջացավ ոչ թե բնական իրադարձությամբ, այլ դաժան մարդու կողմից կանխամտածված ծրագրի պատճառով:
Ուստի, թեեւ Ռուսաստանի ագրեսիվ հարձակումը մանրակրկիտ ծրագրված էր, այն չափազանց ժամանակավրեպ ստացվեց։ Աճող ակնկալիքների կանխամտածված խափանումը, ինչպես կանխատեսել էր Տոկվիլը, ժողովրդավարական երկրների քաղաքացիներին վրդովեցնելու եւ նրանց պայքարի մղելու հստակ բաղադրատոմս է։
Այս երկու գործոնները՝ ամրապնդված զոհերի հանդեպ կարեկցանքով, ձեւավորեցին հանրային տրամադրություն եւ նույնիսկ հասարակական ճնշում, որը, գոնե ժամանակավորապես, ազատեց եվրոպական կառավարություններին ռուսական ագրեսիային անզիջում արձագանքելու իրենց որոշման նկատմամբ պացիֆիստական արձագանքի վախից: Հասարակության աջակցությունը նրանց արագ եւ աննախադեպ համառությամբ գործելու ազատություն տվեց:
Սակայն համաճարակի հետ կապված դինամիկան ինքնին չի կարող բացատրել, թե ինչու եվրոպացի առաջնորդներն այդքան համարձակ եւ վճռական արձագանքեցին Կրեմլի իրական սպառնալիքներին: Պատճառը պետք է որ այն լինի, որ նրանք խորապես ցնցված են եւ վախենում են, թե ինչ կարող է անել Ռուսաստանը, եթե գրավի Ուկրաինան։
Քաղաքական աջակցությունը կորցնելու կառավարությունների ողջամիտ վախն այն պարագայում, եթե Պուտինը սկսի նյարդայնացնել եվրոպական հանրությանը միջուկային պատերազմի շանտաժով, կարող է բացատրել Ուկրաինային զենք մատակարարելու նրանց պատրաստակամությունը՝ չնայած Ռուսաստանի նախազգուշացումներին: Պուտինին հրահրելու ռիսկն այժմ ավելի նախընտրելի է, քան հետագայում Ռուսաստանի Դաշնության հետ առճակատվելը նրանից հետո, եթե  նրան հաջողվի կոտրել Ուկրաինայի պաշտպանների կամքը:

Премьер-министры Венгрии и Великобритании Виктор Орбан и Борис Джонсон
Предлагаем вашему вниманию статью заведующего кафедрой социологии в Колледжио Карло Альберто в Турине Диего Гамбетты и профессора факультета права Университета Нью-Йорка Стивена Холмса, написанную для Project Syndicate.
Чем объясняется драматический, дорогостоящий и даже революционный ответ Европы на вторжение России в Украину?
Вновь обретенное стремление Германии к перевоооружению, которое на протяжении десятилетий вызвало международный резонанс, теперь широко приветствуется.
Традиционно нейтральные Финляндия и Швеция сейчас рассматривают возможность вступления в НАТО, и этот альянс уже не выглядит «бестолковым». Даже Швейцария отказалась от 500-летнего нейтралитета, чтобы наложить финансовые санкции на Россию - при этом весь мир ахнул от удивления, а швейцарское общественное мнение осталось невозмутимым. Возможно, самым пугающим было заявление Нидерландов и других держав Европы о желании отправить оружие, чтобы помогать украинцам убивать российских солдат, вопреки резкой угрозе президента России Владимира Путина о том, что любая страна, вмешивающаяся в ход его «специальной военной операции», заплатит ужасную цену.
Возмущение европейцев войной Путина кипит не только во властных структурах. Четверо из пяти граждан ФРГ поддерживают решение канцлера Олафа Шольца помочь украинцам вооружиться.
Олаф Шольц Олаф Шольц
Нынешний всплеск солидарности в европейском гражданском обществе опроверг риторику путинистов, всеми силами пытавшихся доказать, что изнеженный разврат неизлечимо подорвал боевой дух Европы. Страны, которые часто считают рассадником ксенофобии, например Польша и Венгрия, принимают украинских беженцев с распростертыми объятиями. Украинский флаг и его цвета теперь видны по всему континенту – от веб-страниц до разукрашенных домашних животных и футбольных стадионов.
Европа за последние десять дней продемонстрировала больше единства и решимости, чем за последние десять лет. Но почему?
Демократические страны, как примерно два века назад заявлял Алексис де Токвиль, имеют склонность медленно реагировать на агрессию. Однако, будучи спровоцированы, они обладают способностью к военной мобилизации, которой автократии могут только позавидовать. Годами европейские столицы нерешительно реагировали на путинские выпады в виде тактики замаскированных кибератак, фейковых новостей, убийств, манипуляций на выборах и финансирования экстремистских партий и кандидатов-популистов. С 2007 года Россия усердно работала над дестабилизацией Европы. Европейские правительства огрызались, но не кусались. Даже аннексия Крыма и организация сепаратистского движения на востоке Украины встретили неохотное согласие.
Возможно, мир не ожидал со стороны Европы жесткой реакции на вторжение в силу стереотипа, что миролюбивая европейская общественность никогда не решится на драматический поворот и не откажется от своей прохладной реакции на предыдущее нарушение Путиным правил и норм приличного, цивилизованного международного поведения. Однако именно это она и сделала.
Но началось все с COVID-19.
Во-первых, европейцы уже привыкли к кризисному управлению, огромным государственным расходам в ответ на чрезвычайные ситуации и закрытию международных границ. Два года экстремальных мер по обеспечению безопасности населения подготовили общественность именно к тем радикальным, произошедшим буквально за одну ночь переменам, которые запустили правительства в ответ на агрессию из России.
Более того, и в некотором противоречии с этим фактором, европейская общественность жаждала возвращения к нормальной жизни. Когда кризис COVID-19, казалось бы, почти миновал (хотя, возможно, и не закончился), европейцы надеялись снова работать, учиться и развлекаться, как в начале 2020 года. Но эти почти сбывшиеся чаяния разрушило решение Путина начать войну, отбросив всех нас обратно в чрезвычайное положение. В отличие от пандемии, этот последний шок в нашей жизни был вызван не естественным событием, а заранее продуманным планом извращенного, мстительного и жестокого человека.
Поэтому хотя агрессивный выпад России и был тщательно спланированным, он оказался крайне несвоевременным. Преднамеренное пресечение растущих ожиданий, как и предсказывал Токвиль, есть верный рецепт приведения граждан демократических стран в ярость и побуждения их к борьбе.
Эти два фактора, подкрепляемые сочувствием к жертвам, сформировали общественное настроение и даже общественное давление, которое, по крайней мере временно, избавило европейские правительства от страха перед пацифистской реакцией на их решение бескомпромиссно ответить на российскую агрессию. Подавляющая общественная поддержка развязала им руки, чтобы действовать быстро и с беспрецедентным упорством.
Но динамика, связанная с пандемией, сама по себе не может объяснить, почему европейские лидеры так смело и решительно отреагировали на реальные угрозы Кремля. Причина должна заключаться в том, что они глубоко потрясены и боятся того, что Россия может сделать дальше, если захватит Украину.
Разумный страх правительств потерять политическую поддержку в случае, если Путин начнет нервировать общественность Европы шантажом ядерной войны, может объяснить их готовность поставлять оружие Украине вопреки предупреждениям России. Риск спровоцировать Путина сейчас, по-видимому, предпочтительнее, чем противостоять РФ позже, после того, как ей в худшем случае удастся сломить волю защитников Украины.
Очевидно, в интересах Европы удерживать российские войска безжалостным сопротивлением, на грани открытой войны, до тех пор, пока жесткие санкции, которые сейчас разрушают экономику РФ, не лишат захватчиков способности к длительной оккупации.