Էրդողան. «Այս պատերազմում հաղթող չի լինելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր նորից քննադատել է միջազգային կառույցներին, որոնք «անկարող են հակազդել ճգնաժամերին ու պատերազմներին»։
Ինչպես հայտնում է Անադոլու գործակալությունը՝ ելույթ ունենալով իշխող կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նիստում՝ Էրդողանն ասել է, որ միջազգային կառույցները, որոնց առաքելությունն է պաշտպանել համաշխարհային անվտանգությունն ու կայունությունը, «անտարբեր են մնում ամբողջ ժողովուրդների ողբերգությունների նկատմամբ»։
«Նրանք, ովքեր աղմուկ են բարձրացնում, հենց որ խոսքը գնում է իրենց շահերի մասին, անտեսում են ողբերգական իրադարձությունները, որոնք արդեն 11 տարի տեղի են ունենում մի տարածաշրջանում, որտեղ գտնվում է Թուրքիան»,- ասել է Էրդողանը՝ ի նկատի ունենալով Սիրիան:
Նա նշել է, որ ուկրաինական իրադարձությունները դարձել են «երկակի ստանդարտների» քաղաքականության հերթական դրսեւորումը։
«Թուրքիան մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի միջեւ ճգնաժամը ողբերգության չվերածվի։ Միաժամանակ, պետությունների ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանն աջակցելու Անկարայի ուղենիշը մնում է անփոփոխ։ Թուրքիան ջանքեր է գործադրում Ուկրաինայում մարտերը դադարեցնելու ուղղությամբ։ Մենք անհամբեր սպասում ենք Ուկրաինայում երկարաժամկետ հրադադարի։ Անկարան հավասարակշռված քաղաքականություն է վարում՝ բաց պահելով երկխոսության ուղիները Մոսկվայի եւ Կիեւի հետ»,- ասել է Էրդողանը։
«Այսօր ռազմական գործողությունների 14-րդ օրն է։ Այն, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում, խղճի պակասի ցուցանիշ է։ Չնայած Ուկրաինայում տիրող դրամային, արեւմտյան երկրներն իրական քայլեր չեն ձեռնարկում։ Նրանք միայն խորհուրդներ են տալիս։ Ուկրաինան մնացել է առանց աջակցության»,- ասել է Էրդողանը։
«Միեւնույն ժամանակ, մենք դատապարտում ենք այն, ինչ կատարվում է մի շարք երկրներում, որտեղ հարձակումներ են տեղի ունենում ռուսաստանցի ուսանողների եւ մշակույթի գործիչների վրա, քննադատվում է ռուսական մշակույթը։ Մենք դա չենք ընդունում։ Սա ֆաշիզմի դրսեւորում է, որը ոչ մի օգուտ չի բերում ուկրաինացի ժողովրդի օրինական պայքարին, այլ միայն ստվեր է գցում դրա վրա»,- շարունակել է Թուրքիայի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ «այս պատերազմում հաղթող չի լինելու»։ «Ուկրաինան ու Ռուսաստանը պետք է լուծեն հարցը դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասել է Թուրքիայի ղեկավարը՝ «չափազանց կարեւոր» անվանելով Թուրքիայի, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպումը, որը նախատեսված է մարտի 10-ին Անթալիայում։

Эрдоган: «Победителей в этой войне не будет» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подверг сегодня критике международные структуры, «неспособные противодействовать кризисам и войнам».
Как сообщает Анатолийское агентство, выступая на заседании парламентской фракции правящей партии, Эрдоган сказал, что международные структуры, чьей миссией является защита мировой безопасности и стабильности, «остаются безучастными к трагедиям целых народов».
«Те, кто раскручивают ажиотаж, как только речь идет о собственных интересах, игнорируют трагические события, которые 11 лет происходят в регионе, где расположена Турция», - сказал Эрдоган.
Глава турецкого государства отметил, что события в Украине стали очередным проявлением политики «двойных стандартов».
«Турция предприняла большие усилия для того, чтобы кризис между Украиной и Россией, не превратился в трагедию. При этом курс Анкары на поддержку целостности и суверенитета государств остается неизменным. Турция прилагает усилия для прекращения боев в Украине. Мы надеемся на долгосрочный режим прекращения огня в Украине. Анкара проводит сбалансированную политику, оставляя открытыми каналы диалога для Москвы и Киева», - отметил Эрдоган.
«Сегодня 14-й день боевых действий. То, что происходит в Украине - показатель отсутствия совести. Несмотря на драму в Украине, страны Запада не предпринимают никаких реальных действий. Только и делают, что советуют. Украина оставлена без поддержки», - сказал Эрдоган.
«При этом, мы осуждаем происходящее в ряде стран, где имеют место нападки в адрес студентов и деятелей культуры из России, критикуется российская культура. Мы не признаем подобного. Это проявление фашизма, не приносящее никакой пользы законной борьбе украинского народа, а лишь бросающее на него тень», - продолжил президент Турции.
Он подчеркнул, что «победителей в этой войне не будет». «Вопрос должен быть решен Украиной и Россией дипломатическим путем», - сказал турецкий лидер и назвал
«критически важной» намеченную на 10 марта в Анталье трехстороннюю встречу глав МИД Турции, России и Украины.