Անթալիայում կկայանա Թուրքիայի, Ուկրաինայի եւ ՌԴ ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 10-ին Անթալիայում տեղի կունենա Թուրքիայի, Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպումը։
Ինչպես հաղորդում է Անադոլու գործակալությունը, այդ մասին այսօր ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն։
Նա պարզաբանել է, որ հանդիպումը կանցկացվի Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում, որին Սերգեյ Լավրովն ու Դմիտրի Կուլեբան մասնակցելու համաձայնություն են տվել։
«Լավրովն ու Կուլեբան կժամանեն Անթալիա։ Հանդիպումը տեղի կունենա իմ մասնակցությամբ։ Մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրել այն կազմակերպելու համար»,- ասել է թուրք նախարարը։

Trilateral meeting of Turkish, Ukrainian and Russian FMs due in Antalya - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Trilateral meeting of Turkish, Ukrainian, and Russian foreign affairs ministers will take place in Antalya on March 10.
Anadolu news agency reports that this was stated today by Turkish Foreign Minister Mevlut Cavushoglu.
He said the meeting will take place in the framework of Diplomatic Forum in Antalya. Russian and Ukrainian ministers Sergey Lavrov and Dmitry Kuleba have already expressed their consent to participate in the Forum.
“Lavrov and Kuleba will arrive in Antalya. I will attend the meeting. We have made great efforts to organize it [the meeting],” the Turkish minister said.