Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ժոզեպ Բորել
Կան շաբաթներ, որ տասնամյակներ են թվում, եւ այս շաբաթը դրանցից մեկն է: Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի բացահայտ ակտով Եվրոպայում կրկին բռնկվեց պատերազմի ողբերգությունը։ Ռուսական զորքերը գնդակոծեցին տներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ եւ քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքներ: Կրեմլի քարոզչամեքենան եռում է՝ փորձելով արդարացնել այն, ինչ արդարացում չունի։ Ավելի քան մեկ միլիոն մարդ արդեն փախչել է բռնությունից, եւ դա դեռ վերջը չէ:
Մինչդեռ ուկրաինացիները հերոսաբար պաշտպանում են իրենց երկիրը՝ ոգեշնչված նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու առաջնորդությամբ։ Աճող ճնշմանը եւ իրենց ազգային ինքնությունը ժխտելու Կրեմլի անհեթեթ պնդումներին բախվելով՝ ուկրաինացիները ցուցաբերում են միասնություն եւ տոկունություն: Անցյալի մեջ  խրված Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գուցե ինքն իրեն համոզել է, որ Ուկրաինան իրեն է պատկանում «մեծ Ռուսաստանի» իր տեսլականով։ Սակայն ուկրաինացիները ցույց տվեցին, որ իրենց երկիրն իրենցն է եւ որ նրանք ցանկանում են եվրոպական ապագա:
Եվրամիությունը սկսել է գործել։ Չնայած ոմանք սպասում էին, որ կվարանենք եւ կհապաղենք, մենք ռեկորդային արագությամբ շարժվեցինք՝ աջակցելու Ուկրաինային՝ ճանապարհին կոտրելով տաբուները: Մենք աննախադեպ պատժամիջոցներ ենք կիրառել Կրեմլի հետ կապված օլիգարխների եւ պատերազմի պատասխանատուների նկատմամբ։ Միջոցները, որոնք ընդամենը մի քանի օր առաջ անհնարին էին թվում, օրինակ՝ SWIFT համակարգից Ռուսաստանի առաջատար բանկերի անջատումը եւ ՌԴ Կենտրոնական բանկի ակտիվների սառեցումը, արդեն գործի են դրվել։ Պատմության մեջ առաջին անգամ ԵՄ-ն աջակցում է անդամ երկրներին, որոնք Ուկրաինային ռազմական տեխնիկա են մատակարարում՝ մոբիլիզացնելով 500 միլիոն եվրո։
Ժոզեպ Բորելը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ժոզեպ Բորելը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը
Այս ամենը մենք արել ենք այլ երկրների հետ միասին, որպեսզի հասնենք առավելագույն արդյունքի։ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Շվեյցարիան, Ճապոնիան, Սինգապուրը եւ բազմաթիվ այլ երկրներ միացել են մեզ կոշտ պատժամիջոցներ սահմանելու հարցում: Ռուսաստանի դեմ միջազգային զայրույթը տարածվում է նույնիսկ սպորտի եւ արվեստի վրա: Մեծ թվով ընկերություններ հեռանում են ռուսական շուկայից։
Այնուամենայնիվ, լուրերն Ուկրաինայից սարսափելի են եւ սթափեցնող, եւ ոչ ոք չգիտի, թե ինչպես կավարտվի այս պատերազմը: Պուտինը կփորձի արդարացնել իր սանձազերծած արյունահեղությունը՝ այն ներկայացնելով որպես Արեւմուտքի եւ մնացածների միջեւ առասպելական բախման անխուսափելի հետեւանք. սակայն նա գրեթե ոչ մեկին չի համոզի։ Երկրների եւ մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը հրաժարվում է ընդունել մի աշխարհ, որտեղ ավտոկրատ առաջնորդը կարող է ռազմական ագրեսիայի միջոցով պարզապես տիրանալ այն ամենին, ինչ ցանկանում է:
Մարտի 2-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի անդամների ճնշող մեծամասնությունը՝ 141 երկիր, քվեարկեցին Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքների օգտին՝ դատապարտելով Ռուսաստանի գործողությունները՝ որպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում։ Ռուսաստանի օգտին քվեարկել էր միայն չորս երկիր (մնացած 35-ը ձեռնպահ էին մնացել):
Ժոզեպ Բորելը Ժոզեպ Բորելը
Համաշխարհային կոնսենսուսի այս պատմական դրսեւորումը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ռուսաստանցի առաջնորդները մեկուսացրել իրենց երկիրը: ԵՄ-ն քրտնաջան աշխատել է ՄԱԿ-ում այս արդյունքին հասնելու համար, եւ մենք համակարծիք ենք ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, որ այժմ խնդիրը բռնությունը դադարեցնելն ու դիվանագիտության համար դռներ բացելն է:
Ռուսական ներխուժմանը հաջորդող մեկ շաբաթվա ընթացքում մենք ականատես դարձանք նաեւ աշխարհաքաղաքական Եվրոպայի ուշացած ծննդին։ Տարիներ շարունակ եվրոպացիները վիճում են այն մասին, թե ինչպես ԵՄ-ն դարձնել ավելի ուժեղ եւ անվտանգության մասին հոգ տանող, համաշխարհային հարթակում մեր քաղաքական նպատակներին հասնելու համար ընդհանուր նպատակներ եւ կարողություններ ունեցող: Հնարավոր է՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում մենք այս ճանապարհով ավելի առաջ շարժվեցինք, քան նախորդ տասնամյակում:
Դա երկար սպասված իրադարձություն է, սակայն դեռ շատ անելիք կա։ Նախ՝ մենք պետք է պատրաստ լինենք երկարաժամկետ հեռանկարում աջակցել Ուկրաինային եւ նրա ժողովրդին։ Ոչ ոք ապահով չի լինի, եթե թույլ տանք Պուտինին հաղթել։ Եթե այլեւս որեւէ կանոններ չլինեն, բոլորս վտանգի տակ կհայտնվենք։ Ուստի մենք պետք է այնպես անենք, որ ազատ Ուկրաինան գոյատեւի։ Եվ այդ նպատակով մենք պետք է պահպանենք Ռուսաստանի՝ բանականությանը վերադառնալու հնարավորությունը, որպեսզի հնարավոր լինի վերականգնել խաղաղությունը։
Երկրորդը՝ մենք պետք է գիտակցենք, թե ինչ է նշանակում այս պատերազմն եվրոպական անվտանգության եւ կայունության համար ավելի լայն առումով: Ավտորիտար եւ ագրեսիվ ուժերից էներգակիրների ներմուծումից մեր կախվածության նվազեցումը հրատապ ռազմավարական հրամայական է։ Աբսուրդ է, որ մենք բառացիորեն ֆինանսավորել ենք մեր հակառակորդի՝ պատերազմ վարելու կարողությունը։ Ուկրաինա ներխուժումը պետք է նոր խթան հաղորդի կանաչ էներգիային մեր անցմանը։ Յուրաքանչյուր եվրո, որը մենք ներդրում ենք վերականգնվող էներգիայի զարգացման համար, կնվազեցնի մեր ռազմավարական խոցելիությունը եւ կօգնի կանխել կլիմայի աղետալի փոփոխությունները:
Երրորդը՝ ուժային քաղաքականության աշխարհում մենք պետք է զարգացնենք ինքնապաշտպանվելու ներուժը: Մեր պաշտպանությունն ուժեղացնելը նշանակում է պայքարել Ռուսաստանի ագրեսիվ ապատեղեկատվական ցանցերի դեմ եւ հետապնդել Կրեմլի ֆինանսական էկոհամակարգը եւ ազդեցության առեւտուրը:
«Աշխարհաքաղաքական Եվրոպայի» հիմնական խնդիրը պարզ է։ Մենք պետք է օգտագործենք նպատակի վերականգնված զգացողությունը՝ նախ ապահովելու ազատ Ուկրաինան, ապա՝ վերականգնելու խաղաղությունն ու անվտանգությունը մեր մայրցամաքում:

Предлагаем вашему вниманию статью Верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, написанную для Project Syndicate.
Жозеп Боррель
Некоторые недели кажутся десятилетиями, и эта неделя стала одной из них. С откровенным актом агрессии России против Украины в Европе вновь разразилась трагедия войны. Российские войска обстреляли жилые дома, школы, больницы и другие объекты гражданской инфраструктуры. Кремлевская пропагандистская машина заработала на полную катушку, пытаясь оправдать то, что не может быть оправдано. Более миллиона человек уже бежали от насилия, и это еще не все.
Тем временем украинцы героически защищают свою страну, вдохновленные руководством президента Владимира Зеленского. Столкнувшись с нарастающим натиском и абсурдными заявлениями Кремля об отрицании их национальной идентичности, украинцы продемонстрировали единство и стойкость. Застряв в прошлом, президент России Владимир Путин, возможно, убедил себя, что Украина принадлежит ему в его видении «великой России». Но украинцы продемонстрировали, что их страна принадлежит им и что они хотят для нее европейского будущего.
Европейский Союз начал действовать. Хотя некоторые ожидали, что мы будем колебаться и медлить, мы действовали с рекордной скоростью, чтобы поддержать Украину, попутно нарушая табу. Мы ввели беспрецедентные санкции в отношении связанных с Кремлем олигархов и тех, кто несет ответственность за войну. Меры, которые были немыслимы всего несколько дней назад, такие как исключение ведущих российских банков из системы SWIFT и замораживание активов российского Центрального банка, теперь действуют. Впервые в истории ЕС поддерживает государства-члены, которые поставляют военную технику Украине, мобилизовав 500 миллионов евро.
Жозеп Боррель и госсекретарь США Энтони Блинкен Жозеп Боррель и госсекретарь США Энтони Блинкен
Все это мы сделали вместе с другими странами, чтобы добиться максимального эффекта. США, Великобритания, Канада, Швейцария, Япония, Сингапур и многие другие присоединились к нам в принятии жестких санкций. Международное возмущение против России распространяется даже на спорт и искусство. Масса компаний уходит с российского рынка.
Тем не менее новости с мест в Украине ужасающие и отрезвляющие, и никто не знает, чем закончится эта война. Путин попытается оправдать развязанное им кровопролитие, представив его как неизбежный побочный продукт некоего мифического столкновения между Западом и остальными; но он почти никого не убедит. Подавляющее большинство стран и людей во всем мире отказываются принять мир, в котором автократический лидер может путем военной агрессии просто захватить все, что хочет.
2 марта подавляющее большинство Генеральной Ассамблеи ООН - 141 страна -проголосовали за поддержку суверенных прав Украины, осудив действия России как явное нарушение Устава ООН и международного права. Только четыре страны проголосовали за Россию (остальные 35 воздержались). Это историческое проявление глобального консенсуса показывает, насколько российские лидеры изолировали свою страну. ЕС усердно работал над достижением этого результата в ООН, и мы полностью согласны с генсеком ООН Антониу Гутерришем в том, что сейчас задача состоит в том, чтобы положить конец насилию и открыть двери для дипломатии.
Жозеп Боррель Жозеп Боррель
За неделю после вторжения России мы также стали свидетелями запоздалого рождения геополитической Европы. В течение многих лет европейцы спорили о том, как сделать ЕС более сильным и заботящимся о безопасности, с едиными целями и возможностями для достижения наших политических целей на мировой арене. Возможно, за последнюю неделю мы продвинулись по этому пути дальше, чем за предыдущее десятилетие.
Это долгожданное событие, но еще многое предстоит сделать. Во-первых, мы должны быть готовы поддерживать Украину и ее народ в долгосрочной перспективе. Ни для кого не будет безопасности, если мы позволим Путину победить. Если больше не будет никаких правил, мы все окажемся в опасности. Поэтому мы должны сделать так, чтобы свободная Украина выжила. И с этой целью мы должны сохранить возможность для России вернуться к разуму, чтобы можно было восстановить мир.
Во-вторых, нам необходимо осознать, что эта война означает для европейской безопасности и устойчивости в более широком смысле. Снижение нашей зависимости от импорта энергии из авторитарных и агрессивных держав является неотложным стратегическим императивом. Абсурдно, что мы буквально финансировали способность нашего противника вести войну. Вторжение в Украину должно придать новый импульс нашему переходу на зеленую энергию. Каждый евро, который мы инвестируем в развитие возобновляемых источников энергии дома, уменьшит нашу стратегическую уязвимость, а также поможет предотвратить катастрофические изменения климата.
В-третьих, в мире силовой политики нам необходимо наращивать потенциал для самозащиты. Укрепление нашей защиты означает борьбу с агрессивными сетями дезинформации России и преследование кремлевской экосистемы финансов и торговли влиянием.
Основная задача «геополитической Европы» проста. Мы должны использовать вновь обретенное чувство цели, чтобы сначала обеспечить свободную Украину, а затем восстановить мир и безопасность на нашем континенте.