Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ժոզեպ Բորել
Կան շաբաթներ, որ տասնամյակներ են թվում, եւ այս շաբաթը դրանցից մեկն է: Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի բացահայտ ակտով Եվրոպայում կրկին բռնկվեց պատերազմի ողբերգությունը։ Ռուսական զորքերը գնդակոծեցին տներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ եւ քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքներ: Կրեմլի քարոզչամեքենան եռում է՝ փորձելով արդարացնել այն, ինչ արդարացում չունի։ Ավելի քան մեկ միլիոն մարդ արդեն փախչել է բռնությունից, եւ դա դեռ վերջը չէ:
Մինչդեռ ուկրաինացիները հերոսաբար պաշտպանում են իրենց երկիրը՝ ոգեշնչված նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու առաջնորդությամբ։ Աճող ճնշմանը եւ իրենց ազգային ինքնությունը ժխտելու Կրեմլի անհեթեթ պնդումներին բախվելով՝ ուկրաինացիները ցուցաբերում են միասնություն եւ տոկունություն: Անցյալի մեջ  խրված Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գուցե ինքն իրեն համոզել է, որ Ուկրաինան իրեն է պատկանում «մեծ Ռուսաստանի» իր տեսլականով։ Սակայն ուկրաինացիները ցույց տվեցին, որ իրենց երկիրն իրենցն է եւ որ նրանք ցանկանում են եվրոպական ապագա:
Եվրամիությունը սկսել է գործել։ Չնայած ոմանք սպասում էին, որ կվարանենք եւ կհապաղենք, մենք ռեկորդային արագությամբ շարժվեցինք՝ աջակցելու Ուկրաինային՝ ճանապարհին կոտրելով տաբուները: Մենք աննախադեպ պատժամիջոցներ ենք կիրառել Կրեմլի հետ կապված օլիգարխների եւ պատերազմի պատասխանատուների նկատմամբ։ Միջոցները, որոնք ընդամենը մի քանի օր առաջ անհնարին էին թվում, օրինակ՝ SWIFT համակարգից Ռուսաստանի առաջատար բանկերի անջատումը եւ ՌԴ Կենտրոնական բանկի ակտիվների սառեցումը, արդեն գործի են դրվել։ Պատմության մեջ առաջին անգամ ԵՄ-ն աջակցում է անդամ երկրներին, որոնք Ուկրաինային ռազմական տեխնիկա են մատակարարում՝ մոբիլիզացնելով 500 միլիոն եվրո։
Ժոզեպ Բորելը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ժոզեպ Բորելը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը
Այս ամենը մենք արել ենք այլ երկրների հետ միասին, որպեսզի հասնենք առավելագույն արդյունքի։ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Շվեյցարիան, Ճապոնիան, Սինգապուրը եւ բազմաթիվ այլ երկրներ միացել են մեզ կոշտ պատժամիջոցներ սահմանելու հարցում: Ռուսաստանի դեմ միջազգային զայրույթը տարածվում է նույնիսկ սպորտի եւ արվեստի վրա: Մեծ թվով ընկերություններ հեռանում են ռուսական շուկայից։
Այնուամենայնիվ, լուրերն Ուկրաինայից սարսափելի են եւ սթափեցնող, եւ ոչ ոք չգիտի, թե ինչպես կավարտվի այս պատերազմը: Պուտինը կփորձի արդարացնել իր սանձազերծած արյունահեղությունը՝ այն ներկայացնելով որպես Արեւմուտքի եւ մնացածների միջեւ առասպելական բախման անխուսափելի հետեւանք. սակայն նա գրեթե ոչ մեկին չի համոզի։ Երկրների եւ մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը հրաժարվում է ընդունել մի աշխարհ, որտեղ ավտոկրատ առաջնորդը կարող է ռազմական ագրեսիայի միջոցով պարզապես տիրանալ այն ամենին, ինչ ցանկանում է:
Մարտի 2-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի անդամների ճնշող մեծամասնությունը՝ 141 երկիր, քվեարկեցին Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքների օգտին՝ դատապարտելով Ռուսաստանի գործողությունները՝ որպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում։ Ռուսաստանի օգտին քվեարկել էր միայն չորս երկիր (մնացած 35-ը ձեռնպահ էին մնացել):
Ժոզեպ Բորելը Ժոզեպ Բորելը
Համաշխարհային կոնսենսուսի այս պատմական դրսեւորումը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ռուսաստանցի առաջնորդները մեկուսացրել իրենց երկիրը: ԵՄ-ն քրտնաջան աշխատել է ՄԱԿ-ում այս արդյունքին հասնելու համար, եւ մենք համակարծիք ենք ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, որ այժմ խնդիրը բռնությունը դադարեցնելն ու դիվանագիտության համար դռներ բացելն է:
Ռուսական ներխուժմանը հաջորդող մեկ շաբաթվա ընթացքում մենք ականատես դարձանք նաեւ աշխարհաքաղաքական Եվրոպայի ուշացած ծննդին։ Տարիներ շարունակ եվրոպացիները վիճում են այն մասին, թե ինչպես ԵՄ-ն դարձնել ավելի ուժեղ եւ անվտանգության մասին հոգ տանող, համաշխարհային հարթակում մեր քաղաքական նպատակներին հասնելու համար ընդհանուր նպատակներ եւ կարողություններ ունեցող: Հնարավոր է՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում մենք այս ճանապարհով ավելի առաջ շարժվեցինք, քան նախորդ տասնամյակում:
Դա երկար սպասված իրադարձություն է, սակայն դեռ շատ անելիք կա։ Նախ՝ մենք պետք է պատրաստ լինենք երկարաժամկետ հեռանկարում աջակցել Ուկրաինային եւ նրա ժողովրդին։ Ոչ ոք ապահով չի լինի, եթե թույլ տանք Պուտինին հաղթել։ Եթե այլեւս որեւէ կանոններ չլինեն, բոլորս վտանգի տակ կհայտնվենք։ Ուստի մենք պետք է այնպես անենք, որ ազատ Ուկրաինան գոյատեւի։ Եվ այդ նպատակով մենք պետք է պահպանենք Ռուսաստանի՝ բանականությանը վերադառնալու հնարավորությունը, որպեսզի հնարավոր լինի վերականգնել խաղաղությունը։
Երկրորդը՝ մենք պետք է գիտակցենք, թե ինչ է նշանակում այս պատերազմն եվրոպական անվտանգության եւ կայունության համար ավելի լայն առումով: Ավտորիտար եւ ագրեսիվ ուժերից էներգակիրների ներմուծումից մեր կախվածության նվազեցումը հրատապ ռազմավարական հրամայական է։ Աբսուրդ է, որ մենք բառացիորեն ֆինանսավորել ենք մեր հակառակորդի՝ պատերազմ վարելու կարողությունը։ Ուկրաինա ներխուժումը պետք է նոր խթան հաղորդի կանաչ էներգիային մեր անցմանը։ Յուրաքանչյուր եվրո, որը մենք ներդրում ենք վերականգնվող էներգիայի զարգացման համար, կնվազեցնի մեր ռազմավարական խոցելիությունը եւ կօգնի կանխել կլիմայի աղետալի փոփոխությունները:
Երրորդը՝ ուժային քաղաքականության աշխարհում մենք պետք է զարգացնենք ինքնապաշտպանվելու ներուժը: Մեր պաշտպանությունն ուժեղացնելը նշանակում է պայքարել Ռուսաստանի ագրեսիվ ապատեղեկատվական ցանցերի դեմ եւ հետապնդել Կրեմլի ֆինանսական էկոհամակարգը եւ ազդեցության առեւտուրը:
«Աշխարհաքաղաքական Եվրոպայի» հիմնական խնդիրը պարզ է։ Մենք պետք է օգտագործենք նպատակի վերականգնված զգացողությունը՝ նախ ապահովելու ազատ Ուկրաինան, ապա՝ վերականգնելու խաղաղությունն ու անվտանգությունը մեր մայրցամաքում:

Some weeks can feel like decades, and this week has been one of them. With Russia’s naked act of aggression against Ukraine, the tragedy of war has erupted in Europe once again. Russian forces have shelled residential housing, schools, hospitals, and other civilian infrastructure. The Kremlin’s propaganda machine has been pushed into overdrive in its effort to justify the unjustifiable. More than one million people have already fled the violence with more to come.
Ukrainians, meanwhile, are mounting a heroic defense of their country, galvanized by President Volodymyr Zelensky’s leadership. Faced with an escalating onslaught and the Kremlin’s absurd claims denying their national identity, Ukrainians have demonstrated unity and resilience. Stuck in the past, Russian President Vladimir Putin may have convinced himself that Ukraine belongs to him under his vision of a “greater Russia.” But Ukrainians have demonstrated that their country belongs to them, and that they intend for it to have a European future.
The European Union has sprung into action. While some expected us to dither, disagree, and delay, we have acted at record speed to support Ukraine, breaking taboos along the way. We have imposed unprecedented sanctions on Kremlin-linked oligarchs and those responsible for the war. Measures that were unthinkable just a few days ago – such as barring leading Russian banks from the SWIFT system and freezing the Russian central bank’s assets – are now in place. And for the first time ever, the EU is supporting member states as they supply military equipment to embattled Ukraine, mobilizing €500 million ($ 553 million) under the European Peace Facility.
Josep Borrell and US Secretary of State Anthony Blinken Josep Borrell and US Secretary of State Anthony Blinken
We have done all this together with other countries to ensure maximum effect. The United States, the United Kingdom, Canada, Switzerland, Japan, Singapore, and many other financial and economic nerve centers have joined us in adopting tough sanctions. The international outrage against Russia is cascading, even into sports and the arts. A stampede of companies is leaving the Russian market.
Still, the news from the ground in Ukraine is horrific and sobering, and no one knows how this war will end. Putin will try to excuse the bloodshed he has unleashed by depicting it as an unavoidable byproduct of some mythical clash between the West and the Rest; but he will convince almost no one. The vast majority of countries and people around the world refuse to accept a world where an autocratic leader can simply seize whatever he wants through military aggression.
On March 2, an overwhelming majority of the United Nations General Assembly – 141 countries – voted to support Ukraine’s sovereign rights, denouncing Russia’s actions as a clear violation of the UN Charter and international law. Only four countries voted with Russia (the remaining 35 abstained). This historic display of global consensus shows just how much Russia’s leaders have isolated their country. The EU worked hard to achieve this outcome at the UN, and we fully agree with UN Secretary-General António Guterres that the task now is to end the violence and open the door to diplomacy.
Josep Borrell Josep Borrell
In the week since Russia’s invasion, we have also witnessed the belated birth of a geopolitical Europe. For years, Europeans have been debating how the EU can be made more robust and security-conscious, with unity of purpose and capabilities to pursue our political goals on the world stage. We have now arguably gone further down that path in the past week than we did in the previous decade.
This is a welcome development, but there is so much more to do. First, we must prepare to support Ukraine and its people for the long haul – for their sake as well as our own. There will be no security for anyone if we allow Putin to prevail. If there are no longer any rules, we will all be in danger. That is why we must ensure that a free Ukraine survives. And to that end, we must maintain an opening for Russia to return to reason, so that peace can be re-established.
Second, we need to recognize what this war means for European security and resilience more broadly. Consider the energy dimension. Clearly, reducing our dependence on energy imports from authoritarian and aggressive powers is an urgent strategic imperative. It is absurd that we have literally financed our opponent’s ability to wage war. The invasion of Ukraine should lend new momentum to our green-energy transition. Every euro that we invest in developing renewables at home will reduce our strategic vulnerabilities, as well as helping to avert catastrophic climate change.
Third, in a world of power politics, we need to build greater capacity to defend ourselves. Strengthening our defense means tackling Russia’s aggressive disinformation networks and going after the Kremlin’s ecosystem of finance and influence peddling.
Yes, this includes military means, and we need to develop them more. But the essence of what the EU did this week was to use all policies and levers – which remain mainly economic and regulatory in nature – as instruments of power. We should build on this approach in the weeks ahead, in Ukraine but elsewhere, too, as needed.
The core task for “geopolitical Europe” is straightforward. We must use our newfound sense of purpose first to ensure a free Ukraine, and then to re-establish peace and security across our continent.