Փաշինյան. Ուկրաինայում ծավալվող գործողությունները գլոբալ հետեւանքներ կունենան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Ուկրաինայում ծավալվող գործողությունները ունենալու են գլոբալ հետեւանքներ»:
Այդ մասին նա ասել է մարտի 2-ին՝ ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության եւ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության 30-ամյակին նվիրված միջոցառման իր ելույթում:
«Այս միջոցառման ժամանակ չեմ կարող չխոսել Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունների մասին: Մենք սրտի կսկիծով ենք հետեւում ծավալվող գործողություններին, որոնք հիմա արդեն ակնհայտ է, որ ունենալու են գլոբալ հետեւանքներ: Մեր հույսն է, որ նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունները կկայանան եւ արդյունք կունենան եւ դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է Եվրամիության դերը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու հարցում:
«Պիտի աշխատենք հարաբերություններում ի հայտ եկած դինամիկան ավելի զարգացնել: Եվրամիության, աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, ինչպես օրինակ՝ Կանադան, Ճապոնիան ավելի ու ավելի տեսանելի պատրաստակամություն են ցուցաբերում աջակցել մեր ժողովրդավարությանը եւ մենք պետք է կարողանանք իրացնել այս պոտենցիալը: Մենք հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորություններ ենք նախանշում աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարության՝ Հնդկաստանի հետ եւ պիտի ջանք գործադրենք, որ սպասումներն արդարանան», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ «Ռուսաստանը շարունակում է մնալ մեր ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցը, որի հետ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, բնականոն զարգացում են ապրում, ինչն ամրապնդվում է ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում եւ ԱՊՀ-ում մեր համատեղ մասնակցությամբ»:

Пашинян: События в Украине будут иметь глобальные последствия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «события, разворачивающиеся в Украине, будут иметь глобальные последствия».
Об этом он сказал 2 марта в выступлении на мероприятии, посвященном 30-летию членства Армении в ООН.
«На этом мероприятии, не могу не говорить о происходящих в Украине событиях. Мы с прискорбием следим за разворачивающимися событиями, которые, сейчас уже очевидно, будут иметь глобальные последствия. Мы надеемся, что запланированные российско-украинские переговоры состоятся и будут иметь результаты, и дипломатия сможет заставить пушки замолчать», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил роль Евросоюза в поддержке демократических реформ в Армении.
«Мы должны работать над дальнейшим развитием динамики отношений. Многие страны ЕС и мира, такие как Канада и Япония, проявляют все более и более заметный интерес в плане поддержки нашей демократии, и мы должны суметь реализовать этот потенциал. Мы наблюдаем новые возможности для развития отношений с крупнейшей демократией мира, Индией, и должны приложить усилия, чтобы эти ожидания оправдались», - сказал Пашинян.
Он отметил, что «Россия продолжает оставаться нашим стратегическим партнером и союзником, отношения с ней находятся на высоком уровне и развиваются естественным образом, что подкрепляется нашим совместным участием в ЕАЭС, ОДКБ и СНГ».