Փաշինյան. Ուկրաինայում ծավալվող գործողությունները գլոբալ հետեւանքներ կունենան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Ուկրաինայում ծավալվող գործողությունները ունենալու են գլոբալ հետեւանքներ»:
Այդ մասին նա ասել է մարտի 2-ին՝ ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության եւ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության 30-ամյակին նվիրված միջոցառման իր ելույթում:
«Այս միջոցառման ժամանակ չեմ կարող չխոսել Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունների մասին: Մենք սրտի կսկիծով ենք հետեւում ծավալվող գործողություններին, որոնք հիմա արդեն ակնհայտ է, որ ունենալու են գլոբալ հետեւանքներ: Մեր հույսն է, որ նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունները կկայանան եւ արդյունք կունենան եւ դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է Եվրամիության դերը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու հարցում:
«Պիտի աշխատենք հարաբերություններում ի հայտ եկած դինամիկան ավելի զարգացնել: Եվրամիության, աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, ինչպես օրինակ՝ Կանադան, Ճապոնիան ավելի ու ավելի տեսանելի պատրաստակամություն են ցուցաբերում աջակցել մեր ժողովրդավարությանը եւ մենք պետք է կարողանանք իրացնել այս պոտենցիալը: Մենք հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորություններ ենք նախանշում աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարության՝ Հնդկաստանի հետ եւ պիտի ջանք գործադրենք, որ սպասումներն արդարանան», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ «Ռուսաստանը շարունակում է մնալ մեր ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցը, որի հետ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, բնականոն զարգացում են ապրում, ինչն ամրապնդվում է ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում եւ ԱՊՀ-ում մեր համատեղ մասնակցությամբ»:

Pashinyan: Events unfolding in Ukraine to have global repercussions - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that “the events unfolding in Ukraine will have global repercussions.”
He told about it on March 2 during the event dedicated to the 30th anniversary of Armenia's membership to the United Nations and the Diplomatic Service of the Republic of Armenia.
“During this event I cannot help but talk about the events unfolding in Ukraine. We are deeply saddened by the ongoing actions, which is now clear that will have global repercussions. Our hope is that the planned Russian-Ukrainian talks will take place, that they will have results, that diplomacy will be able to silence the artillery,” Pashinyan said.
The PM also noted the role of the EU in supporting democratic reforms in Armenia.
“We should work to further develop the dynamics that have emerged in our relations. Many countries in the European Union and around the world, such as Canada and Japan, are becoming more and more visible in their willingness to support our democracy; we must be able to realize this potential. We are outlining new opportunities to develop relations with the world's largest democracy, India, and we must work to live up to expectations,” Pashinyan said.
He stressed that “Russia continues to be our strategic partner and ally, the relations with which are at a high level, experiencing normal development, which is strengthened by our joint participation in the EEU, the CSTO and the CIS.”