Հայաստանը ձեռնպահ է մնացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւի քվեարկությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մարտի 2-ին արտահերթ նիստում ընդունել է Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունը դատապարտող բանաձեւ։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ բանաձեւին կողմ են քվեարկել 141 երկրի ներկայացուցիչներ, դեմ՝ 5, ձեռնպահ՝ 35։
Դեմ են քվեարկել Բելառուսը, Հյուսիսային Կորեան, Էրիթրեան, Ռուսաստանը եւ Սիրիան։
Հայաստանը ձեռնպահ մնացողների թվում էր այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Հնդկաստանը, Իրանը։
Ադրբեջանը քվեարկությանը չի մասնակցել։
Նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից բանաձեւին կողմ են քվեարկել Ուկրաինան, Վրաստանը, Մոլդովան, Էստոնիան, Լատվիան եւ Լիտվան։
Բանաձեւը դատապարտում է Ռուսաստանի գործողությունը Ուկրաինայում, զսպման ուժերի պատրաստվածության բարձրացման որոշումը, ինչպես նաեւ    Մոսկվայից պահանջում է անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։

Армения не поддержала резолюцию Генассамблеи ООН - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральная Ассамблея ООН на специальной сессии приняла 2 марта резолюцию с осуждением операции России на Украине.
Как сообщает ТАСС, за принятие резолюции проголосовали представители 141 страны, против - 5, воздержались - 35.
Против голосовали Белоруссия, КНДР, Эритрея, Россия и Сирия.
Армения была в числе воздержавшихся наряду с такими странами как Китай, Индия, Иран.
Азербайджан в голосовании участия не принял.
Из бывших республик СССР за резолюцию проголосовали Украина, Грузия, Молдавия, Эстония, Латвия, Литва.
Резолюция содержит осуждение проводимой Россией специальной военной операции, решения повысить готовность сил сдерживания, а также содержит требование к России немедленно прекратить боевые действия.