Հայաստանի դեպքում «Մոսկվան բախվում էր մի շարք սահմանափակիչների» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւի կարծիքով, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կամ Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ զինված հակամարտությունների դեպքում «ռուսաստանյան քաղաքականությունը բախվում էր մի շարք սահմանափակիչների»։
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի» ողջ ընթացքում Հայաստանի տարբեր մակարդակների ներկայացուցիչները բարձրացնում էին ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Ռուսաստանի կողմից պարտավորությունների գործոնի առկայության կամ բացակայության հարցը։ Սակայն Մոսկվան բազմիցս ընդգծել էր, որ
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից երաշխիքները վերաբերում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքին եւ նրա վրա երրորդ պետության հարձակման հավանականությանը։
«Ռուսաստանի հարեւանները չպետք է պատրանքներ ունենան»
Այսպիսով, Ռուսաստանի դիրքորոշումն ավելի բարդ էր, քան Բելառուսի դեպքում, որտեղ հակամարտության արտաքին կողմը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներն էին»,- գրում է քաղաքագետը «Ռուսաստանը եւ դաշնակցային հարաբերությունների խնդիրը միջազգային քաղաքականություն» հոդվածում», որը հրապարակվել է «Ռազմական միտք» ամսագրում։
«Ռուսաստանի այս քաղաքականությունն առաջին հերթին պայմանավորված է նրանով, որ պետությունները, որոնք ռազմական հնարավորությունները բազմապատիկ գերազանցում են միջազգային հանրության մյուս անդամների ներուժը, պետք է հատկապես հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերեն երրորդ երկրների միջեւ ուժերի հավասարակշռության հնարավոր փոփոխության հարցերին, որոնք ուղղակիորեն չեն ազդում նրանց անվտանգության վրա:
Ռուսաստանն այս առումով ոչնչով չի տարբերվում ԱՄՆ-ից կամ Չինաստանից, հետեւաբար, նրա համար առաջին պլան է մղվում բարոյական գործոնը դաշնակցային պարտավորություններում։ Մոսկվայի տեսանկյունից, հակամարտության արդյունքում հետխորհրդային տարածքում այս կամ այն երկրի հզորացումը կամ թուլացումը պետք է հաշվի առնվի ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի հետ իր հարաբերությունների աշխարհաքաղաքական համատեքստում, սակայն չի կարող կրիտիկական լինել ուժերի գլոբալ հավասարակշռությունը պահպանելու համար։
Այս մոտեցումն առավել արդիական է նրանով, որ ժամանակակից պայմաններում տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռության մասնակից են դառնում որոշ երրորդ պետություններ, մասնավորապես, Թուրքիան, Աֆղանստանը կամ Իրանը։ Ռուսաստանի դաշնակիցների կամ հարեւանների գործերին նրանց ակտիվ ներգրավվածության շնորհիվ այդ տերությունները աստիճանաբար ներքաշվում են հարաբերությունների համակարգ, որտեղ Մոսկվան, իր ճնշող ռազմական հնարավորությունների շնորհիվ, ամեն դեպքում գերիշխող դիրք է զբաղեցնում։ Նրանց փոխգործակցությունը Ռուսաստանի դաշնակիցների հետ չի կարող վտանգ ներկայացնել հիմնական ռուսական շահերին, թեեւ պայմաններ է ստեղծում, որոնց դեպքում Մոսկվան պետք է արձագանքի իր դաշնակցային պարտավորությունների կամ աշխարհաքաղաքական հաշվարկների հիման վրա»,- գրում է Բորդաչեւը։
«Դրա հետ մեկտեղ, միջին չափի երրորդ պետությունների (Թուրքիա, Իրան) կարեւորությունը Ռուսաստանի անվտանգության ապահովման առումով չի կարելի առանձնացնել այն փաստից, որ նրանց ռազմական հնարավորությունները չեն կարող համեմատվել Ռուսաստանի հետ։ Այսպիսով, 2020 թվականի աշնանը Հայաստանի ռազմական պարտության արդյունքում Թուրքիայի հզորացումը, մեր կարծիքով, պետք է գնահատել առաջին հերթին ՆԱՏՕ-ին այդ երկրի շարունակվող անդամակցության համատեքստում եւ միայն դրանից հետո՝ ելնելով նրա սեփական ռազմական հնարավորություններից եւ քաղաքական հավակնություններից»,- նկատում է ռուսաստանցի քաղաքագետը։

В случае с Арменией «российская политика сталкивалась с целым рядом ограничителей» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Программный директор Международного дискуссионного клуба «Валдай» Тимофей Бордачев считает, что в случае с вооруженными конфликтами между Арменией и Азербайджаном или Киргизстаном и Таджикистаном «российская политика сталкивалась с целым рядом ограничителей».
«На протяжении всей «второй карабахской войны» представители Армении на разных уровнях ставили вопрос о наличии или отсутствии со стороны России фактора обязательств в рамках ОДКБ. Однако Москва неоднократно подчеркивала, что гарантии
со стороны РФ касаются суверенной территории Армении и вероятности нападения на нее со стороны третьего государства.
«У соседей России не должно быть иллюзий»
Таким образом, позиция России была более сложной, чем в случае с Белоруссией, где внешней стороной конфликта были страны-участницы блока НАТО», - пишет политолог в статье «Россия и проблема союзнических отношений в международной политике», опубликованной в журнале «Военная мысль».
«В первую очередь данная политика России обусловлена тем обстоятельством, что государства, которые располагают военными возможностями, многократно превосходящими потенциал других участников международного сообщества, должны особенно взвешенно подходить к вопросам, связанным с изменением соотношения сил между третьими странами, но не затрагивающим напрямую их собственную безопасность.
Россия в этом смысле ничем не отличается от США или Китая, и поэтому моральный фактор в союзнических обязательствах выходит для нее на первое место. С точки зрения Москвы усиление или ослабление в результате конфликта той или иной страны на постсоветском пространстве должно учитываться в геополитическом контексте ее отношений с США и КНР, но не может иметь критического значения для поддержания глобального баланса сил.
Такой подход тем более актуален в связи с тем, что в современных условиях участниками регионального баланса сил становятся некоторые третьи государства, в частности, Турция, Афганистан или Иран. Именно за счет их активного вовлечения в дела союзников или соседей России происходит постепенное втягивание данных держав в систему отношений, где Москва за счет ее подавляющих военных возможностей в любом случае занимает доминирующее положение. Их взаимодействие с союзниками РФ не может представлять угрозы базовым российским интересам, хотя и создает условия, при которых она должна реагировать в силу своих союзнических обязательств либо на основе геополитической калькуляции», - пишет Бордачев.
«Наряду с этим значение третьих государств среднего размера (Турция, Иран) в ракурсе обеспечения безопасности России нельзя рассматривать в отрыве от того факта, что их
собственные военные возможности не могут сравняться с российскими. Так, усиление Турции в результате военного поражения Армении осенью 2020 года следует, на наш взгляд, оценивать в первую очередь в контексте сохраняющегося членства этой страны в НАТО и только затем исходя из ее собственных военных возможностей и политических амбиций», - замечает российский политолог.