Հայաստանի դեպքում «Մոսկվան բախվում էր մի շարք սահմանափակիչների» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւի կարծիքով, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կամ Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ զինված հակամարտությունների դեպքում «ռուսաստանյան քաղաքականությունը բախվում էր մի շարք սահմանափակիչների»։
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի» ողջ ընթացքում Հայաստանի տարբեր մակարդակների ներկայացուցիչները բարձրացնում էին ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Ռուսաստանի կողմից պարտավորությունների գործոնի առկայության կամ բացակայության հարցը։ Սակայն Մոսկվան բազմիցս ընդգծել էր, որ
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից երաշխիքները վերաբերում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքին եւ նրա վրա երրորդ պետության հարձակման հավանականությանը։
«Ռուսաստանի հարեւանները չպետք է պատրանքներ ունենան»
Այսպիսով, Ռուսաստանի դիրքորոշումն ավելի բարդ էր, քան Բելառուսի դեպքում, որտեղ հակամարտության արտաքին կողմը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներն էին»,- գրում է քաղաքագետը «Ռուսաստանը եւ դաշնակցային հարաբերությունների խնդիրը միջազգային քաղաքականություն» հոդվածում», որը հրապարակվել է «Ռազմական միտք» ամսագրում։
«Ռուսաստանի այս քաղաքականությունն առաջին հերթին պայմանավորված է նրանով, որ պետությունները, որոնք ռազմական հնարավորությունները բազմապատիկ գերազանցում են միջազգային հանրության մյուս անդամների ներուժը, պետք է հատկապես հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերեն երրորդ երկրների միջեւ ուժերի հավասարակշռության հնարավոր փոփոխության հարցերին, որոնք ուղղակիորեն չեն ազդում նրանց անվտանգության վրա:
Ռուսաստանն այս առումով ոչնչով չի տարբերվում ԱՄՆ-ից կամ Չինաստանից, հետեւաբար, նրա համար առաջին պլան է մղվում բարոյական գործոնը դաշնակցային պարտավորություններում։ Մոսկվայի տեսանկյունից, հակամարտության արդյունքում հետխորհրդային տարածքում այս կամ այն երկրի հզորացումը կամ թուլացումը պետք է հաշվի առնվի ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի հետ իր հարաբերությունների աշխարհաքաղաքական համատեքստում, սակայն չի կարող կրիտիկական լինել ուժերի գլոբալ հավասարակշռությունը պահպանելու համար։
Այս մոտեցումն առավել արդիական է նրանով, որ ժամանակակից պայմաններում տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռության մասնակից են դառնում որոշ երրորդ պետություններ, մասնավորապես, Թուրքիան, Աֆղանստանը կամ Իրանը։ Ռուսաստանի դաշնակիցների կամ հարեւանների գործերին նրանց ակտիվ ներգրավվածության շնորհիվ այդ տերությունները աստիճանաբար ներքաշվում են հարաբերությունների համակարգ, որտեղ Մոսկվան, իր ճնշող ռազմական հնարավորությունների շնորհիվ, ամեն դեպքում գերիշխող դիրք է զբաղեցնում։ Նրանց փոխգործակցությունը Ռուսաստանի դաշնակիցների հետ չի կարող վտանգ ներկայացնել հիմնական ռուսական շահերին, թեեւ պայմաններ է ստեղծում, որոնց դեպքում Մոսկվան պետք է արձագանքի իր դաշնակցային պարտավորությունների կամ աշխարհաքաղաքական հաշվարկների հիման վրա»,- գրում է Բորդաչեւը։
«Դրա հետ մեկտեղ, միջին չափի երրորդ պետությունների (Թուրքիա, Իրան) կարեւորությունը Ռուսաստանի անվտանգության ապահովման առումով չի կարելի առանձնացնել այն փաստից, որ նրանց ռազմական հնարավորությունները չեն կարող համեմատվել Ռուսաստանի հետ։ Այսպիսով, 2020 թվականի աշնանը Հայաստանի ռազմական պարտության արդյունքում Թուրքիայի հզորացումը, մեր կարծիքով, պետք է գնահատել առաջին հերթին ՆԱՏՕ-ին այդ երկրի շարունակվող անդամակցության համատեքստում եւ միայն դրանից հետո՝ ելնելով նրա սեփական ռազմական հնարավորություններից եւ քաղաքական հավակնություններից»,- նկատում է ռուսաստանցի քաղաքագետը։

“Russian policy faced a number of constraints” in Armenia’s case - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Program Director of Valdai International Discussion Club Timofei Bordachev believes that "Russia’s policy faced a number of constraints” in case of military conflicts between Armenia and Azerbaijan or Kyrgyzstan and Tajikistan.
“Throughout the whole “second Karabakh war” representatives of Armenia at different levels raised the question of the presence or absence of a factor of obligations on Russia’s part within the framework of the CSTO. However, Moscow has repeatedly stressed that guarantees on Russia’s part relate to the sovereign territory of Armenia and the likelihood of an attack on it by a third state.
“Russia’s neighbors should not have illusions”
Therefore, Russia’s position was more complex than in the case of Belarus, where the external parties to the conflict were the member countries of the NATO bloc,” the political analyst said in the “Russia and the Problem of Allied Relations in International Politics” article published in “Military Thought” magazine.
“First of all, such policy of Russia is agreed with the fact that the states which have military capabilities exceeding the potential of other members of the international community should take a particularly balanced approach to the issues related to a change in the balance of power between third countries, but not directly affecting their own security.
Russia, in this regard, is no different from the United States or China, and therefore the moral factor in allied obligations becomes a priority for it. From Moscow’s point of view, the strengthening or weakening of a particular country in the post-Soviet space as a result of a conflict should be considered in the geopolitical context of its relations with the United States and China, but cannot be of critical importance for maintaining the global balance of power.
This approach is all the more relevant due to the fact that in modern conditions some third states, in particular Turkey, Afghanistan or Iran become participants in the regional balance of power. It is through their active involvement in the affairs of Russia’s allies or neighbors that these powers are gradually drawn into the system of relations, where Moscow, due to its overwhelming military capabilities, in any case occupies a dominant position. Their interaction with the allies of the Russian Federation cannot pose a threat to basic Russian interests, although it creates the conditions under which it must react by virtue of its allied obligations or on the basis of geopolitical calculation,” Bordachev writes.
Opinion: Turkey fears a one-on-one with Russia
“In addition, the importance of the medium size third states (Turkey, Iran) in the view of ensuring the security of Russia cannot be considered in isolation from the fact that their own military capabilities cannot be compared with Russia’s. Thus, the strengthening of Turkey as a result of Armenia’s military defeat in the fall of 2020 should, in our opinion, be assessed primarily in the context of that country’s continuing membership in NATO and only then based on its own military capabilities and political ambitions,” the Russian political analyst notes.