«Պուտինի կարծիքը չի վերաբերում նախկին ԽՍՀՄ մյուս հանրապետություններին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ Վլադիմիր Պուտինի կարծիքն այն մասին, թե ինչպես են գծվել Ուկրաինայի սահմանները ԽՍՀՄ կազմում, չի վերաբերում նախկին խորհրդային մյուս հանրապետություններին։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Պեսկովը հրաժարվել է պատասխանել, թե ՌԴ նախագահի համար ինչ տարբերություն կա, թե ինչպես են որոշվել Ուկրաինայի եւ, օրինակ, Ղազախստանի սահմանները։
«Մենք հիմա չենք կարող ձեզ հետ պատմական քննարկման հարթակ ստեղծել։ Հուսով եմ, որ դուք հնարավորություն կունենաք լրացուցիչ հարցերն ուղղել մամուլի հետ նախագահի հաջորդ շփումների ընթացքում»,- ասել է նա։

“Putin’s opinion about Ukraine’s borders has no relation to other ex-Soviet republics”
Yerevan /Mediamax/. Kremlin spokesperson Dmitry Peskov stated today that the opinion of the Russian leader Vladimir Putin about how the borders of Ukraine were delineated within the USSR does not relate to other former Soviet republics.
TASS reports that at the same time Peskov refused to answer what is the difference for the president between how the borders of Ukraine and, for example, Kazakhstan, were determined.
“We cannot set up a historical discussion platform with you now. I hope that you will have the opportunity to ask these additional questions in the course of the President’s next communications with the press,” he said.