«Թուրքիան պարտավոր չէ ընդունել որեւէ մեկի կողմը», - ասել է Չավուշօղլուն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ իր երկիրը պրագմատիկ քաղաքականություն է վարում եւ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջեւ հակամարտությունում որեւէ մեկի կողմը չի ընդունում։
Ինչպես հայտնում է Անադոլու գործակալությունը, Habertürk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Չավուշօղլուն ասել է, որ «հակամարտության առաջին օրվանից Թուրքիան գործադրում է բոլոր ջանքերը կրակը դադարեցնելու համար, մենք փորձում ենք հասնել ռազմական գործողությունների դադարեցմանը գոնե 24 ժամով՝ մարդասիրական նպատակներով»:
«Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը ինչպես ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում, այնպես էլ այն երկրների հետ, որոնք կարող են օգտակար լինել այս հարցում»,- նշել է նա։
«Մենք այն հազվագյուտ երկրներից ենք, որոնք հավասար հարաբերություններ ունեն հակամարտության մեջ ներգրավված երկու երկրների հետ։ Մենք փորձում ենք օգտագործել այս առավելությունը, որպեսզի հնարավորինս շուտ ավարտվի պատերազմը։ Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է։ Թուրքիան ձեռնպահ մնաց Եվրախորհրդում Ռուսաստանի դեմ քվեարկելուց՝ այդ շփումները չխզելու նպատակով»,- պարզաբանել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։

«Турция не обязана встать на чью-то сторону», заявил Чавушоглу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что его страна ведет прагматическую политику и не занимает чью-то сторону в конфликте России и Украины.
Как сообщает Анатолийскон агентство, в интервью телеканалу Habertürk, Чавушоглу заявил, что «Турция с первого дня начала конфликта прикладывает максимум усилий для прекращения огня, мы стараемся добиться приостановления боевых действий для гуманитарных целей хотя бы на 24 часа».
«Мы продолжаем наши усилия как в рамках ООН и ОБСЕ, так и со странами, которые могут быть полезны в этом», - отметил он.
«Мы одна из редких стран, которая имеет ровные отношения с обоими странами, которые завязаны в этом конфликте. Мы стараемся использовать это преимущество для скорого завершения войны. Это наша принципиальная позиция. Турция воздержалась от голосования против России в Совете Европы с той целю, чтобы не разорвать эти контакты», - сказал глава МИД Турции.