Փաշինյան. «Պատժամիջոցները ակնհայտ ազդեցություն կունենան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «պատժամիջոցների գործողություններն ակնհայտ ազդեցություն կունենան եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական մթնոլորտի վրա»:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, Նուր-Սուլթանում գտնվող Փաշինյանն այդ մասին ասել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հետ ԵԱՏՄ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ:
«Մենք գտնվում ենք զգայուն ժամանակահատվածում, աշխարհաքաղաքական զգայուն տեկտոնական գործընթացներում: Իհարկե, ակնհայտ է, որ պատժամիջոցների գործողություններն ակնհայտ ազդեցություն կունենան եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական մթնոլորտի վրա, եւ մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպիսի օպերատիվ որոշումներ պետք է ընդունել, որպեսզի այդ բացասական ազդեցությունները լինեն նվազագույն եւ եթե հնարավոր է, շրջանցել դրանք, իրականացնելով համապատասխան քայլեր»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյան նաեւ ասել է, որ առկա է Եվրասիական տնտեսական տարածաշրջանի ընդլայնման ներուժ:
«Կան դիտորդ պետություններ, որոնց հետ բավականին արդյունավետ համագործակցում ենք: Առկա է նաեւ որոշակի հետաքրքրություն այլ երկրների կողմից` սերտացնելու կապերը Եվրասիական տնտեսական միության հետ»,- ասել է վարչապետը:

Pashinyan: “Sanctions to have obvious impact” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that "the sanctions will have an obvious impact on the economic climate in the Eurasian region.”
Pashinyan stated this during the meeting with the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev and the heads of the EAEU governments in Nur-Sultan, Armenian government’s press service said.
“We are in a sensitive period, in geopolitically sensitive tectonic processes. Of course, it is clear that sanctions will have an obvious impact on the economic climate in the Eurasian region, and we must discuss what operative decisions are necessary to be made to minimize these negative effects and, if possible, bypass them by taking appropriate steps,” the Armenian PM said.
Pashinyan also stressed the existence of potential to expand the Eurasian economic region.
“There are observer states with which we cooperate quite effectively. There is also certain interest from other countries in strengthening ties with the Eurasian Economic Union,” the PM said.