Փաշինյան. «Պատժամիջոցները ակնհայտ ազդեցություն կունենան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «պատժամիջոցների գործողություններն ակնհայտ ազդեցություն կունենան եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական մթնոլորտի վրա»:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, Նուր-Սուլթանում գտնվող Փաշինյանն այդ մասին ասել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հետ ԵԱՏՄ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ:
«Մենք գտնվում ենք զգայուն ժամանակահատվածում, աշխարհաքաղաքական զգայուն տեկտոնական գործընթացներում: Իհարկե, ակնհայտ է, որ պատժամիջոցների գործողություններն ակնհայտ ազդեցություն կունենան եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական մթնոլորտի վրա, եւ մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպիսի օպերատիվ որոշումներ պետք է ընդունել, որպեսզի այդ բացասական ազդեցությունները լինեն նվազագույն եւ եթե հնարավոր է, շրջանցել դրանք, իրականացնելով համապատասխան քայլեր»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյան նաեւ ասել է, որ առկա է Եվրասիական տնտեսական տարածաշրջանի ընդլայնման ներուժ:
«Կան դիտորդ պետություններ, որոնց հետ բավականին արդյունավետ համագործակցում ենք: Առկա է նաեւ որոշակի հետաքրքրություն այլ երկրների կողմից` սերտացնելու կապերը Եվրասիական տնտեսական միության հետ»,- ասել է վարչապետը:

Пашинян: «Санкции окажут очевидное влияние» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «санкционные действия окажут очевидное влияние на экономический климат в евразийском регионе».
Согласно данным правительства, об этом Пашинян сказал в ходе встречи с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым и руководителями правительств государств ЕАЭС в городе Нур-Султан.
«Мы находимся в чувствительном периоде, в геополитически чувствительных тектонических процессах. Очевидно, что санкции окажут явное влияние на экономический климат в евразийском регионе, и нам необходимо обсудить, какие оперативные решения нужны для того, чтобы минимизировать эти негативные последствия и, по возможности, обойти их, приняв соответствующие меры»,- сказал премьер-министр Армении.
Никол Пашинян сказал также, что для расширения Евразийского экономического региона есть потенциал.
«Есть государства-наблюдатели, с которыми мы достаточно эффективно сотрудничаем. Есть также определенная заинтересованность других стран в укреплении связей с Евразийским экономическим союзом»,- сказал он.