Ըստ Ալիեւի, հայկական ազգանուն կրողները «կարող են ազատորեն գալ Ադրբեջան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ հայկական ազգանունով տարբեր պետությունների քաղաքացիները «կարող են ազատորեն գալ Ադրբեջան»։
Պատասխանելով RT հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի դիտարկմանը, թե հայկական ազգանուններով քաղաքացիների մուտքն Ադրբեջան արգելված է, Ալիեւն ասել է, որ այդ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը, եւ հանրապետությունում «էթնիկական հիմքով մուտքի արգելք չկա»։
«Բազմաթիվ այցելությունները վկայում են այդ մասին։ Հայաստանի հավաքականը մասնակցում էր սպորտային միջոցառումներին, ինչպիսիք են Եվրոպական խաղերը։ Նույնիսկ հիշում եմ, որ անձամբ արծաթե մեդալ հանձնեցի Ուկրաինայի մեկ ներկայացուցչի, ով ազգությամբ հայ էր»,- ասել է Ալիեւը։
Նա հիշեցրել է նաեւ, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն այցելել էր Բաքու։
«Նա այցելեր էր Բաքվի հայկական եկեղեցին եւ զարմացել էր, որ այս եկեղեցում մենք ավելի քան 5 հազար հայերեն գիրք ենք պահում, ինքն էլ դրա վկան է։ Ես կարող եմ բազմաթիվ նման օրինակներ բերել՝ պատգամավորներ, հասարակական գործիչներ, հայկական արմատներով այլ երկրների քաղաքացիներ»,- նշել է Ալիեւը։
«Մենք պատասխանատու ենք մեր քաղաքացիների եւ մեր հյուրերի անվտանգության համար, հետեւաբար մեր խնդրանքն էր, որ այն դեպքում, երբ Հայաստանի քաղաքացիները կամ հայկական ազգանունով անձինք գալիս են Ադրբեջան, տեղեկացնեն համապատասխան մարմիններին, մասնավորապես, երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանին։ Եղել էին դեպքեր, երբ մուտքն արգելվել էր, սակայն պատճառը հենց այն էր, որ այդ կարգը չէր պահպանվել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev: Citizens with Armenian surnames “free to visit Azerbaijan” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that citizens of different states having Armenian surnames “are free to visit Azerbaijan.”
Aliyev stated this during the meeting with the heads of Russian media at the TASS Chief Editors’ Club.
In response to the question of the editor-in-chief of the RT Margarita Simonyan that citizens with Armenian surnames are not allowed to visit Azerbaijan, Aliyev said that this information is untrue and there is “no entry ban on an ethnic basis” in the republic.
“Numerous visits are evidence of this. They participate in sports events such as the European games, the team from Armenia participated. I even remember that I personally handed a silver medal to one representative of Ukraine, an Armenian by nationality,” Aliyev said.
He also reminded that the Catholicos of All Armenians Karekin II visited Baku. “He visited the Armenian church in Baku and was surprised that we keep more than 5 thousand books in Armenian in this church, he himself witnessed this. I can give many such examples: deputies, public figures, and citizens of other countries with Armenian roots,” Aliyev said.
“We are responsible for the safety of our citizens and our guests, therefore, our request was that if citizens of Armenia or people with Armenian surnames come to Azerbaijan, the relevant bodies should be informed, in particular, when it comes to Russia. There were cases when entry was denied, but it happened precisely because these formalities were not observed,” the Azerbaijani president said.