«Լիահույս ենք, որ Թուրքիան կվերանայի փակ սահմանների քաղաքականությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանն այսօր ասել է, որ «Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը եւ ցեղասպանության ժխտումը բերում են նոր ցեղասպանությունների եւ պատերազմների»:
Այսօր ելույթ ունենալով Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 2-րդ նիստում, նա հիշեցրել է, որ 2021թ. մայիսի 19-ին Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում քվեարկության արդյունքներով հաստատվել էր նաեւ Թուրքիայի վերաբերյալ բանաձեւ-զեկույցը, որում Եվրոպական միությունը վերահաստատել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը:
«Թուրքիային նաեւ կոչ է արվում զերծ մնալ ցանկացած տեսակի հակահայկական քարոզչությունից ու ատելության խոսքից եւ լիարժեքորեն հարգել հայկական մշակույթը պաշտպանելու հանձնառությունը: Զեկույցում մի քանի անդրադարձ է արվում նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի ունեցած բացասական դերին: Հաշվետու զեկույցներում ԵՄ կողմը վերահաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը: Ցավոք սրտի, Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը եւ ցեղասպանության ժխտումը բերում են նոր ցեղասպանությունների եւ պատերազմների», - ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Նա շեշտել է, որ «Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հարեւան պետությունների հետ բնականոն հարաբերություններ ունենալը»:
«Մենք կողմնակից ենք եւ ձգտում ենք տարածաշրջանում բաց սահմաններով եւ գործընկերության վրա խարսխված հարաբերություններ հաստատելուն` մշտապես պատրաստ լինելով առողջ ու իրատեսական երկխոսության», - ասել է Արշակյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ այսօր Վիեննայում տեղի կունենա Հայաստանի եւ Թուրքիայի բանագնացների երկրորդ հանդիպումը: «Լիահույս ենք, որ Թուրքիան կվերանայի 1993 թվականից ի վեր անկախ Հայաստանի նկատմամբ վարվող փակ սահմանների քաղաքականությունը», - ասել է Հակոբ Արշակյանը:

В Ереване «полны надежд, что Турция пересмотрит политику закрытых границ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-спикер парламента, исполняющий обязанности спикера Акоп Аршакян заявил сегодня, что «непризнание Геноцида армян и его отрицание ведут к новым геноцидам и войнам».
Выступая сегодня на 2-м заседании Комиссии парламентского партнерства Армения-ЕС, он напомнил, что 19 мая 2021 года на пленарном заседании Европейского парламента по результатам голосования была одобрена резолюция-доклад по Турции, в которой Европейский союз подтвердил свой призыв к признанию Геноцида армян.
«Турцию также призывают воздерживаться от любой антиармянской пропаганды и разжигания ненависти и полностью соблюдать обязательства по защите армянской культуры. В докладе несколько раз упоминается негативная роль Турции в нагорно-карабахском конфликте. В отчетных докладах ЕС подтверждает свой призыв к признанию Геноцида армян. К сожалению, непризнание Геноцида армян и его отрицание ведут к новым геноцидам и войнам», - сказал Акоп Аршакян.
Он подчеркнул, что «Армения придает большое значение нормальным отношениям с соседними странами».
«Мы поддерживаем и стремимся установить отношения в регионе на основе открытых границ и партнерства, всегда готовы к здоровому и реалистичному диалогу», - сказал Аршакян.
Он сообщил, что сегодня в Вене состоится вторая встреча специальных представителей Армении и Турции. «Надеемся, что Турция пересмотрит свою политику закрытых границ в отношении Армении, которую ведет с 1993 года», - сказал Акоп Аршакян.