Զախարովա. Պետք է հնարավորինս արագ կյանքի կոչել «բոլորին՝ բոլորի դիմաց» բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի կարծիքով, կարեւոր է հնարավորինս արագ ավարտել գերիների փոխանակումը «բոլորին՝ բոլորի դիմաց» բանաձեւի համաձայն եւ «վերջապես վերացնել այս գրգռիչը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում»։
Այս մասին Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ողջունելով փետրվարի 7-ին հայկական կողմին ութ զինծառայողների վերադարձը։
«Կարեւոր ենք համարում միաժամանակ ջանքեր գործադրել՝ պարզելու հակամարտության ընթացքում անհայտ կորածների ճակատագիրը։ Մենք դրան կնպաստենք ինչպես մեր ազգային կարգավիճակում, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։ Մենք մեր կողմից արել ենք, անում ենք եւ շարունակելու ենք անել այն ամենը, ինչ մեզանից կախված է: Մեզ համար այս թեման առաջնահերթություն է»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաեւ նշել է, որ «մշակութային եւ պատմական ժառանգության պահպանման թեման պարբերաբար քննարկվում է պաշտոնական Բաքվի եւ Երեւանի հետ մեր շփումներում»։
«Մենք կողմ ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունը տարածաշրջան հնարավորինս շուտ գործուղելուն։ Աշխատում ենք նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով»,- ասել է Մարիա Զախարովան։ Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ կոչ է արվում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին շարունակել համագործակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ հասնելու իրական առաջընթացի հումանիտար, այդ թվում՝ պատմամշակութային վայրերի պահպանության հարցերում։

Захарова: «Важно как можно скорее завершить обмен по формуле «всех на всех»» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Москве считают, что важно как можно скорее завершить обмен удерживаемыми лицами по формуле «всех на всех» и «окончательно снять этот раздражитель в армяно-азербайджанских отношениях».
Об этом заявила на брифинге в Москве официальный представитель МИД России Мария Захарова, приветствуя передачу Азербайджаном восьми военнослужащих армянской стороне 7 февраля.
«Считаем важным параллельно прилагать усилия по выяснению судьбы пропавших без вести в ходе конфликта. Будем содействовать этому как в национальном качестве, так и по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Со своей стороны мы делали, делаем, и будем делать всё зависящее от нас в данной сфере, как и во всех остальных. Для нас эта тема является приоритетной», - сказала Захарова.
Она также отметила, что «тема сохранности культурно-исторического наследия регулярно обсуждается в наших контактах с официальными Баку и Ереваном».
«Выступаем за скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в регион. Работаем и по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - сказала Мария Захарова. Она напомнила, что
в принятом 7 декабря 2021 года министрами иностранных дел России, США и Франции совместном заявлении содержится призыв к Армении и Азербайджану продолжить взаимодействие под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ для достижения реального прогресса по гуманитарным вопросам, включая защиту исторических и культурных объектов.