Զախարովա. Պետք է հնարավորինս արագ կյանքի կոչել «բոլորին՝ բոլորի դիմաց» բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի կարծիքով, կարեւոր է հնարավորինս արագ ավարտել գերիների փոխանակումը «բոլորին՝ բոլորի դիմաց» բանաձեւի համաձայն եւ «վերջապես վերացնել այս գրգռիչը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում»։
Այս մասին Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ողջունելով փետրվարի 7-ին հայկական կողմին ութ զինծառայողների վերադարձը։
«Կարեւոր ենք համարում միաժամանակ ջանքեր գործադրել՝ պարզելու հակամարտության ընթացքում անհայտ կորածների ճակատագիրը։ Մենք դրան կնպաստենք ինչպես մեր ազգային կարգավիճակում, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։ Մենք մեր կողմից արել ենք, անում ենք եւ շարունակելու ենք անել այն ամենը, ինչ մեզանից կախված է: Մեզ համար այս թեման առաջնահերթություն է»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաեւ նշել է, որ «մշակութային եւ պատմական ժառանգության պահպանման թեման պարբերաբար քննարկվում է պաշտոնական Բաքվի եւ Երեւանի հետ մեր շփումներում»։
«Մենք կողմ ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունը տարածաշրջան հնարավորինս շուտ գործուղելուն։ Աշխատում ենք նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով»,- ասել է Մարիա Զախարովան։ Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ կոչ է արվում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին շարունակել համագործակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ հասնելու իրական առաջընթացի հումանիտար, այդ թվում՝ պատմամշակութային վայրերի պահպանության հարցերում։

Zakharova stresses the need of completing exchange by “all for all” principle - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Moscow considers that it is necessary to complete the exchange of detained persons with “all for all” principle and “finally remove this irritant in Armenian-Azerbaijani relations.”
Official representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs Maria Zakharova said about it at a briefing welcoming the release of 8 Armenian prisoners of war on February 7.
“We consider it important to simultaneously make efforts to clarify the fate of the missing during the conflict. We will contribute to this both in our national capacity and through the co-chairs of the OSCE Minsk Group. For our part, we have done, are doing, and will continue to do everything in our power. For us, this topic is a priority,” Zakharova said.
She also noted that “the issue of the preservation of cultural and historical heritage is regularly discussed in our contacts with official Baku and Yerevan.”
“We speak in favor of organizing a UNESCO mission to the region as soon as possible. We are also working through the co-chairs of the OSCE Minsk Group,” Maria Zakharova said.
She noted that the joint statement issued on December 7, 2021 by the Foreign Ministers of Russia, the United States and France calls on Armenia and Azerbaijan to continue to engage under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs to achieve real progress on humanitarian issues, including the protection of historical and cultural sites.