Մակրոնը եւ Պուտինը կարեւորել են Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է, որ իր ռուս պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունը։
«Ուզում եմ ուրախություն հայտնել, որ այսօր առավոտյան ազատ են արձակվել ութ բանտարկյալներ։ Ֆրանսիայի ճգնաժամային կենտրոնը նրանց տեղափոխելու համար ինքնաթիռ է տրամադրել։ Անցյալ ուրբաթ մենք նախագահ Ալիեւի ու վարչապետ Փաշինյանի հետ տեսակոնֆերանսի միջոցով հանդիպում ունեցանք, որի ժամանակ շոշափվեցին անհայտ կորածների, փախստականների եւ մի շարք այլ հարցեր, որոնք եւս կայունության տարրեր են հանդիսանում»,- ասել է Մակրոնը՝ Պուտինի հետ փետրվարի 7-ին կայացած բանակցությունների արդյունքներով Կրեմլում մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Ես կցանկանայի ողջունել ձեր զինվորականների դերը սահմանին՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար  դժվարին ժամանակաշրջանում», - ասել է Մակրոնը՝ դիմելով Պուտինին։
Ռուսաստանի նախագահն իր հերթին ասել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը դիտարկելիս մենք նշել ենք ռուս խաղաղապահների դրական դերը, որոնք ապահովում են հրադադարի պահպանումը եւ օգնում խաղաղ կյանքի հաստատմանը։ Մենք վերահաստատեցինք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության կարեւորությունը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում հրատապ հումանիտար եւ սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման գործում։ Ֆրանսիայի նախագահը տեղեկացրել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Միշելի հետ Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի հետ վերջերս կայացած տեսակոնֆերանսի արդյունքների մասին»։

Макрон и Путин подтвердили важность деятельности сопредседателей Минской группы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Франции Эманюэль Макрон сообщил, что обсудил с российским коллегой Владимиром Путиным конфликт между Арменией и Азербайджаном.
«Хочу выразить радость, что сегодня утром были освобождены восемь заключенных. Французский кризисный центр предоставил самолет для их транспортировки. В прошлую пятницу мы с президентами Алиевым и Пашиняном провели встречу в режиме видеоконференции, на которой как раз были затронуты вопросы пропавших без вести, беженце, а также ряд других, которые также являются элементами стабильности», - сказал Макрон на пресс-конференции в Кремле по итогам переговоров с Путиным, состоявшихся 7 февраля.
«Хочу поприветствовать ту роль, которую сыграли ваши военные на границе в сложный период в Армении и Азербайджане», - сказал Макрон, обращаясь к Путину.
Российский президент, в свою очередь, сказал:
«При рассмотрении ситуации вокруг Нагорного Карабаха отметили позитивную роль российских миротворцев, которые обеспечивают соблюдение режима прекращения огня и помогают налаживать мирную жизнь. Мы подтвердили важное значение деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе в решении насущных гуманитарных и социально-экономических проблем в регионе. Президент Франции информировал об итогах своей недавней совместной с председателем Евросовета господином Мишелем видеоконференции с президентом Азербайджана и премьер-министром Армении».