Ալիեւը հասավ իր նպատակին. ԵՄ-ն Ադրբեջանին կտրամադրի 2 մլրդ եվրո - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիությունը Ադրբեջանին կտրամադրի 2 միլիարդ եվրոյի ֆինանսական օգնության փաթեթ, հայտնել է ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհելին։
Փետրվարի 4-ին Բաքվում կայացած Վարհելիի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպման վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Վարհելին նշել է, որ Ադրբեջանը ԵՄ-ի հուսալի գործընկերն է։ Նրա խոսքով, տնտեսական ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-ն 2 միլիարդ եվրոյի չափով ֆինանսական փաթեթ կհատկացնի Ադրբեջանին եւ ներկայում քննարկվում են կոնկրետ նախագծեր»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021թ. դեկտեմբերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «անարդար» էր անվանել Եվրամիության կողմից Բաքվին եւ Երեւանին ֆինանսական օգնության բաշխումը։
«Եվրահանձնաժողովի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք փաթեթի ծավալը կազմում է $ 2,6 միլիարդ, իսկ Ադրբեջանին՝ $ 140 միլիոն, այսինքն՝ տարբերությունը գրեթե 20 անգամ է։ Դա արդա՞ր է: Ոչ։ Արդյո՞ք դա բավարարում է երկու երկրների իրական կարիքները: Ոչ։ Եթե նույնիսկ մի կողմ թողնենք ազատագրված տարածքներում Հայաստանի հասցրած սարսափելի ավերածությունները, հաշվի առնելով երկու երկրների բնակչությունը՝ կարելի է տեսնել, որ տարբերությունն ավելի քան հինգ անգամ է»,- ասել էր Ալիեւը իտալական Il Sole 24 Ore թերթին տված հարցազրույցում։
«Հայաստանի տնտեսությունը ֆիզիկապես չի կարողանա մարսել այս հսկա փաթեթը։ Այնպես որ, սա շատ զարմանալի է, եւ այդ փաթեթի մասին հայտարարելուց հետո ամռանը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի Ադրբեջան այցից հետո մենք անընդհատ քննարկում ենք այդ թեման։ Մենք ցանկանում ենք, որ մոտեցումը հիմնված լինի միասնական չափանիշների վրա։ Մենք ցանկանում ենք արդարություն եւ, իհարկե, ցանկանում ենք, որ Ադրբեջանին միջոցներ տրամադրվեն նույն պայմաններով եւ նույն ծավալով»,- նշել էր Ալիեւը։

Алиев добился своего: Азербайджан получит от ЕС 2 млрд евро - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский союз предоставит Азербайджану пакет финансовой помощи в размере 2 млрд евро, заявил европейский комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Оливер Вархели.
В сообщении МИД Азербайджана о встрече Вархели с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым, состоявшейся 4 февраля в Баку, говорится:
«Вархели отметил, что Азербайджан является надежным партнером ЕС. По его словам, в рамках плана экономических инвестиций, ЕС выделяет Азербайджану финансовый пакет в размере 2 млрд евро и в настоящее время обсуждаются конкретные проекты».
Медиамакс отмечает, что в декабре 2021 года президент Азербайджана Ильхам Алиев называл «несправедливым» распределение Европейским союзом финансовой помощи Баку и Еревану.
«Объем пакета, который будет предоставлен Европейской комиссией Армении, составляет $ 2,6 млрд, а Азербайджану - $ 140 млн. То есть, разница почти в 20 раз. Это справедливо? Нет. Соответствует ли это реальным потребностям обеих стран? Нет. Если даже отставить в сторону чудовищные разрушения, учиненные Арменией на освобожденных территориях, то с учетом численности населения обеих стран можно увидеть, что разница составляет более чем пять раз», - говорил Алиев в интервью итальянской газете Il Sole 24 Ore.
«Даже физически экономика Армении не сможет освоить данный пакет гигантского объема. Так что это очень удивительно, и после объявления данного пакета, визита председателя Европейского совета Шарля Мишеля летом в Азербайджан мы постоянно обсуждаем эту тему. Мы хотим, чтобы подход основывался на единых стандартах. Мы хотим справедливости и, конечно, желаем, чтобы Азербайджану были предоставлены средства на тех же условиях и в том же объеме», - говорил Алиев.