Թուրքիան հայտարարել է, որ «չի ճանաչում Ղրիմի անեքսիան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հերթական անգամ հայտարարել է, որ «չի ճանաչում Ղրիմի անօրինական անեքսիան»։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ այս մասին ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի՝ Անկարայի եւ Կիեւի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ այսօր տարածած հայտարարության մեջ։
«Թուրքիան աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը եւ ինքնիշխանությանը, չի ճանաչում Ղրիմի անօրինական բռնակցումը եւ հանդես է գալիս Դոնբասի խաղաղ կարգավորման օգտին՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը այսօր այցով կժամանի Կիեւ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի օգոստոսին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանը չի ընդունում Ղրիմի հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումը»:
Այդպես նա մեկնաբանել էր Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի մասնակցությունը «Ղրիմի պլատֆորմին» եւ վերջինիս խոսքերը Ղրիմը Ուկրաինային վերադարձնելու հարցում ֆորումի դերի մասին:
«Մենք չենք ընդունում մեր թուրք գործընկերների այս դիրքորոշումը, մենք այն բացարձակապես սխալ ենք համարում եւ պատրաստ ենք մեր թուրք գործընկերներին, ինչպես նաեւ այլ երկրներին լրացուցիչ բացատրել Ռուսաստանի այս տարածաշրջանի իրական վիճակը», - ասել է Պեսկովը:

Турция заявила, что «не признает аннексию Крыма» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Турции в очередной раз заявил, что Анкара «не признает незаконную аннексию Крыма».
Как сообщает ТАСС, об этом говорится в распространенном сегодня заявлении МИД Турции по случаю 30-й годовщины установления дипотношений между Анкарой и Киевом.
«Турция поддерживает территориальную целостность и суверенитет Украины, не признает незаконную аннексию Крыма и выступает за мирное решение в Донбассе в соответствии с международным правом», - отмечается в заявлении.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прибудет сегодня с визитом в Киев.
Медиамакс отмечает, что в августе 2021 года пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что «Россия не приемлет позицию Турции по Крыму».
Так он прокомментировал участие главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу в «Крымской платформе» и его слова о роли форума в возвращении Крыма Украине.
«Мы не приемлем такую позицию наших турецких коллег, мы считаем ее абсолютно неверной, и мы готовы дальше разъяснять нашим турецким коллегам, как и другим странам, реальное положение дел с этим российским регионом», - говорил Песков.