Սալիվանը եւ Քալընը նորից խոսել են հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը եւ Թուրքիայի նախագահի խորհրդական Իբրահիմ Քալընը քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման թեման:
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Էմիլի Հորնը հայտնել է, որ հեռախոսազրույցում նրանք «քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր, ներառյալ Թուրքիայի եւ Հայաստանի ջանքերը՝ հարաբերությունների կարգավորման համար»:
Հեռախոսազրույցի հիմնական թեման եղել է Ուկրաինան: «Նրանք ընդգծել են իրենց հավատարմությունը շարունակական դիվանագիտությանը եւ համատեղ ջանքերին՝ զսպելու Ռուսաստանի հետագա ագրեսիան Ուկրաինայի դեմ», - ասել է Էմիլի Հորնը:
Հեռախոսազրույցը կայացել է Թուրքիայի նախագահի՝ Ուկրաինա կատարելիք այցի նախօրեին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ջեյք Սալիվանը եւ Իբրահիմ Քալընը հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման արծարծել էին նաեւ ս.թ. հունվարի 10-ին կայացած հեռախոսազրույցում:
Հեռախոսազրույցի մասին ամերիկյան կողմի հաղորդագրության մեջ ասված էր, որ Սալիվանը եւ Քալընը «կարեւորել են Կովկասում իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված աշխատանքները»:
Իսկ թուրքական կողմի հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ պաշտոնյաները «քննարկել են Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ ներդրումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ մշտական խաղաղության հաստատման գործում»:

Ереван /Медиамакс/. Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан и советник президента Турции Ибрагим Калын обсудили вопросы нормализации армяно-турецких отношений.
Пресс-секретарь Совета национальной безопасности США Эмили Хорн заявила, что в телефонной беседе они «обсудили региональные вопросы, в том числе, усилия Турции и Армении по нормализации отношений».
Главной темой телефонной беседы была Украина. «Они подтвердили свою приверженность продолжающейся дипломатии и совместным усилиям по сдерживанию дальнейшей российской агрессии против Украины», - заявила Эмили Хорн.
Телефонная беседа состоялась накануне визита президента Турции в Украину.
Медиамакс отмечает, что Джейк Салливан и Ибрагим Калын касались темы армяно-турецких отношений и в телефонной беседе 10 января.
В заявлении американской стороны о телефонной беседе говорилось, что Салливан и Калын «подчеркнули важность работы по нормализации ситуации на Кавказе».
В заявлении же турецкой стороны отмечалось, что официальные лица обсудили процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией и вклад в установление прочного мира между Арменией и Азербайджаном».