ԵԽ հանձնակատարը քննադատել է Ադրբեջանի ԶԼՄ-ների մասին օրենքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին առաջարկել է օգտագործել իր լիազորությունները՝ ԶԼՄ-ների մասին վերջերս ընդունված օրենքը խորհրդարան վերադարձնելու եւ վերանայելու համար։
Ադրբեջանի նախագահին ուղղված նամակում հանձնակատարը լուրջ մտահոգություն է հայտնել 2021 թվականի դեկտեմբերի 30-ին «առանց լայն եւ բովանդակալից խորհրդակցությունների» ընդունված ԶԼՄ-ների մասին նոր օրենքի՝ մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին համապատասխանության վերաբերյալ:
«Օրենքն ավելի է վատացնում Ադրբեջանում խոսքի ազատության եւ լրատվամիջոցների ազատության հետ կապված իրավիճակը եւ չափից դուրս սահմանափակում լրագրողների աշխատանքը»,- ասել է Միյատովիչը՝ մատնանշելով օրենսդրությունը խոսքի ազատության եւ ԶԼՄ-ների ազատության միջազգային եւ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունը։

Комиссар Совета Европы раскритиковала принятый в Азербайджане закон о СМИ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович предложила президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву воспользоваться своими полномочиями и вернуть недавно принятый закон о СМИ в парламент для пересмотра.
В своем письме президенту Азербайджана Комиссар выразила серьезную озабоченность по поводу соответствия нового закона о СМИ, принятого 30 декабря 2021 года «без широких и содержательных консультаций», международным стандартам в области прав человека.
«Закон еще больше ухудшает ситуацию со свободой выражения мнений и свободой СМИ в Азербайджане и чрезмерно ограничивает работу журналистов», - заявила Миятович, указав на необходимость приведения законодательства в соответствие с международными и европейскими стандартами свободы слова и свободы СМИ.