Զախարովա. Տարօրինակ կլիներ մեկնաբանել Էրդողանի խոսքերը մեր ծրագրերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Թուրքիայի նախագահի վերջին հայտարարությունները, որոնցում նա «անիրատեսական էր» համարել Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժելու հեռանկարը։
Էրդողանը նաեւ ասել էր, որ «Ուկրաինան ուժեղ պետություն է, եվ որպեսզի Ռուսաստանը գնա այս քայլին, նա պետք է վերլուծի իրադրությունն ամբողջ աշխարհում եւ իր սեփական իրավիճակը»։
Մեկնաբանելով այս հայտարարությունները ճեպազրույցում՝ Մարիա Զախարովան ասել է.
«Ինչ-որ տեղ տարօրինակ է մեկնաբանել մեկ այլ պետության ներկայացուցչի հայտարարությունները, ով խոսում է մեր ծրագրերի մասին։ Անընդհատ տարբեր կողմերից լսում ենք, թե ինչպես են այլ երկրի ներկայացուցիչները խոսում այն մասին, թե ինչ է նախատեսում անել մեր երկիրը: Կարծում եմ, պետք է լսել, թե ինչ է ասում հենց Ռուսաստանը։ Մենք այս հարցի վերաբերյալ խոսել ենք միանշանակ եւ հստակ։ Ուստի ավելի լավ է ծրագրերի մասին հարցը տալ ռուսական կողմին։ Ինչո՞ւ մենք պետք է մեկնաբանենք ռուսաստանյան քաղաքականությունը չիրացնող եւ մեր հանրային ծառայությանը չպատկանող մարդկանց տարբեր հայտարարությունները։
Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ Թուրքիան եւ Ուկրաինան երկկողմ հարաբերություններ ունեն եւ զարգացնում են դրանք։ Իմ կարծիքով, ավելի կարեւոր է խոսել այն մասին, թե ինչ է արվել այս համատեքստում։ Եթե Թուրքիան ցանկանում է նպաստել Ուկրաինայի՝ որպես պետության զարգացմանը, նրանց քաղաքական ինստիտուտներին, հակամարտությունների կարգավորմանը, ապա ավելի լավ է օգտագործել իր բարեկամական կապերը այդ երկրի հետ՝ խրախուսելու կատարել իր միջազգային պարտավորությունները՝ ի դեմս Մինսկի «Միջոցառումների համալիրի», որն ակնհայտորեն ուղղված է Ուկրաինայում իրավիճակի բարելավմանը»։

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова прокомментировала недавние заявления президента Турции, который заявил, что считает нереалистичной перспективу вторжения России на Украину.
Эрдоган также заявил, что «Украина – сильная страна, а России, чтобы могла на это пойти, ей «необходимо пересмотреть ситуацию во всем мире и ситуацию в собственной стране».
Комментируя эти заявления на брифинге, Мария Захарова сказала:
«Как-то странно комментировать заявления представителя другого государства, который говорит о наших планах. Только и слышим, как представители не нашей страны говорят о том, что наша страна планирует сделать. Считаю, что нужно слышать то, что говорит сама Россия. Она высказалась на этот счет однозначно и четко. Поэтому лучше задавать вопрос о планах российской стороне. Зачем мы будем комментировать различные заявления людей, которые не реализуют российскую политику, не относятся к нашей государственной службе?
Прекрасно понимаем, что у Турции и Украины существуют и развиваются двусторонние отношения. На мой взгляд важнее говорить о том, что было сделано именно в этом контексте. Если у Турции есть желание содействовать развитию Украины как государства, их политических институтов, урегулирования конфликта, то лучше употребить свои дружеские связи с этой страной, для того, чтобы побудить это государство выполнить свои международные обязательства в виде минского «Комплекса мер», что явно нацелено на улучшение ситуации на Украине».