Էրդողանի օգնականն ասել է, որ իրեն «սխալ են հասկացել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահի օգնական Իհսան Շեները, ով դատապարտել էր ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը Ղազախստանում, ասել է, որ իրեն «սխալ են հասկացել»։
Ինչպես հայտնել են ՏԱՍՍ-ին Անկարայում ՌԴ դեսպանատնից՝ համապատասխան հայտարարություն նա արել է Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Երխովի հետ հանդիպմանը։
«Մանրամասն, բարեկամական զրույցի ընթացքում քննարկվել են ռուս-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլի մի շարք հարցեր։ Երկուստեք բարձր է գնահատվել ռուս-թուրքական փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված երկու երկրների ղեկավարության ջանքերը։ Իհսան Շեները նշել է, որ
«Մենք չենք մոռացել եւ թույլ չենք տա, որ մոռացության մատնվի հուլիսի 15-ը» համաժողովի իր ելույթի մեկ նախադասություն սխալ է ընկալվել»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Շեներն հայտարարել էր Ռուսաստանի կողմից «Ղազախստանի օկուպացիայի» մասին։
Հունվարի 14-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր.
«Անկարայում, մեղմ ասած, անհասկանալի հայտարարություն էր արվել նախագահ Էրդողանի խորհրդականներից մեկի կողմից, որը դատապարտել է ՀԱՊԿ-ի հրավերի հետ կապված Ղազախստանի գործողությունները։ Մեր թուրք գործընկերներից հայցել ենք բացատրել, թե դա ինչ է նշանակում»։

Помощник Эрдогана заявил, что его «неправильно поняли» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Турции Ихсан Шенер, осудивший присутствие миротворческих сил ОДКБ в Казахстане, заявил, что его «неправильно поняли».
Как сообщили ТАСС в посольстве России в Анкаре, соответствующее заявление он сделал на встрече с послом России в Турции Алексеем Ерховым.
«В ходе обстоятельного, товарищеского разговора был обсужден ряд вопросов текущего этапа российско-турецких отношений. С обеих сторон была высказана высокая оценка усилий руководства двух наших стран по развитию взаимовыгодного российско-турецкого сотрудничества. Ихсан Шенер отметил, что одно предложение на тему Казахстана, содержащееся в его выступлении в ходе конференции «Мы не забыли и не дадим забыть 15 июля», было неправильно понято», - отмечается в сообщении.
Шенер ранее заявил об «оккупации Казахстана» Россией.
14 января министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил:
«В Анкаре было, мягко говоря, непонятное заявление одного из советников президента Эрдогана, который осудил действия Казахстана по приглашению ОДКБ. Мы запросили наших турецких коллег объяснить, что это означает».