Էրդողանի օգնականն ասել է, որ իրեն «սխալ են հասկացել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահի օգնական Իհսան Շեները, ով դատապարտել էր ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը Ղազախստանում, ասել է, որ իրեն «սխալ են հասկացել»։
Ինչպես հայտնել են ՏԱՍՍ-ին Անկարայում ՌԴ դեսպանատնից՝ համապատասխան հայտարարություն նա արել է Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Երխովի հետ հանդիպմանը։
«Մանրամասն, բարեկամական զրույցի ընթացքում քննարկվել են ռուս-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլի մի շարք հարցեր։ Երկուստեք բարձր է գնահատվել ռուս-թուրքական փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված երկու երկրների ղեկավարության ջանքերը։ Իհսան Շեները նշել է, որ
«Մենք չենք մոռացել եւ թույլ չենք տա, որ մոռացության մատնվի հուլիսի 15-ը» համաժողովի իր ելույթի մեկ նախադասություն սխալ է ընկալվել»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Շեներն հայտարարել էր Ռուսաստանի կողմից «Ղազախստանի օկուպացիայի» մասին։
Հունվարի 14-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր.
«Անկարայում, մեղմ ասած, անհասկանալի հայտարարություն էր արվել նախագահ Էրդողանի խորհրդականներից մեկի կողմից, որը դատապարտել է ՀԱՊԿ-ի հրավերի հետ կապված Ղազախստանի գործողությունները։ Մեր թուրք գործընկերներից հայցել ենք բացատրել, թե դա ինչ է նշանակում»։

Erdogan’s aide says he was “misunderstood”
Yerevan /Mediamax/. Aide to Turkey’s president Ihsan Sener who condemned the presence of the CSTO peacekeeping forces in Kazakhstan, stated that he was “misunderstood.”
An official from Russian embassy in Ankara told TASS that the corresponding statement was made during Sener’s meeting with the Russian ambassador to Turkey Alexei Yerkhov.
“In the course of a thorough, friendly conversation, a number of issues on the current stage of Russian-Turkish relations were discussed. Both sides highly assessed the efforts of the leadership of the two countries to develop mutually beneficial Russian-Turkish cooperation. Ihsan Sener noted that one sentence on the situation in Kazakhstan, voiced in his speech during “We will not let July 15 be forgotten” conference was misunderstood,” the statement says.
Earlier, Sener stated about “occupation of Kazakhstan” by Russia.
On January 14 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated:
“There was, to put it mildly, an incomprehensible statement in Ankara by one of President Erdogan’s advisers, who simply condemned Kazakhstan’s actions with regard to the invitation of the CSTO. We have now asked our Turkish colleagues to explain what this means.”