Քըլըչի եւ Ռուբինյանի առաջին հանդիպմամբ «կտրվի գործընթացի մեկնարկը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն այսօր ասել է, որ հունվարի 14-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ Սերդար Քըլըչի եւ Ռուբեն Ռուբինյանի՝ Մոսկվայում կայանալիք առաջին հանդիպումը «կրելու է ճանաչողական բնույթ»։
Արմենպրեսի հարցերին ի պատասխան խոսնակն ասել է, որ հանդիպումը Մոսկվայում տեղի է ունենալու ռուսական կողմի հյուրընկալությամբ։
«Դժվար է ակնկալել, որ մեկ հանդիպման արդյունքում հնարավոր կլինի ունենալ շոշափելի արդյունքներ, սակայն դրանով կտրվի գործընթացի մեկնարկը:
Հայաստանի ակնկալիքներն այդ երկխոսությունից, ըստ էության, նույնն են, ինչ եղել են 1990-ականների սկզբներից ի վեր։ Մենք ակնկալում ենք, որ գործընթացի արդյունքում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն եւ երկու երկրների միջեւ սահմանը, որը Թուրքիայի կողմից միակողմանիորեն փակվել էր 90-ականների սկզբին, կբացվի»,- նշել է նա։
Վահան Հունանյանը նաեւ ասել է, որ Հայաստանը մշտապես պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց որեւէ նախապայմանի:
«Այս առումով եւս պետք է փաստեմ, որ Հայաստանի մոտեցումը որեւէ փոփոխություն չի կրել՝ նույն դիրքորոշումն արտացոլված է նաեւ ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում: Ինչպես արդեն նախկինում նշել ենք, միջազգային գործընկերների հետ շփումներում մենք պարբերաբար ընդգծել ենք «առանց նախապայմանների» սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը: Մեր տպավորությամբ՝ Թուրքիայի կառավարությունը նույնպես կիսում է առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը»,- ասել է ԱԳՆ խոսնակը:

Kilic-Rubinyan first meeting “to mark the launch of the process” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of Armenian Foreign Ministry Vahan Hunanyan stated today that the first meeting of the Armenian and Turkish special envoys Ruben Rubinyan and Serdar Kilic in Moscow on January 14 “will be introductory.”
Answering to the questions of Armenpress, the spokesperson said that the meeting will be hosted by the Russian side.
“It could hardly be expected to have tangible results as a result of one meeting, but it will mark the launch of the process. Armenia's expectations from this dialogue, in fact, have not changed since the early 1990s. We expect that diplomatic relations between Armenia and Turkey will be established as a result of the process, and the border between the two countries, which was unilaterally closed by Turkey in the early 1990s, will be opened,” he noted.
Hunanyan also said that Armenia has repeatedly stated about its readiness to normalize relations with Turkey without any preconditions.
“In this regard, I should note that Armenia’s approach has not changed; the same position is reflected in the 2021-2026 program of the Government of Armenia. We have previously mentioned that in our contacts with international partners, we have repeatedly stressed the need to adhere to the principle of "no preconditions". In our opinion, the Turkish government also shares the approach of starting the dialogue without preconditions,” the MFA spokesperson said.