Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններում գալիս է «ճշմարտության պահը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն հայտարարել է, որ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններում «գալիս է ճշմարտության պահը»։
Հունվարի 12-ին Բրյուսելում կկայանա Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի նիստը, որին, Գրուշկոյի խոսքով, «Ռուսաստանը հույս ունի լուրջ խոսակցություն ծավալել»։
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, դիվանագետն ասել է, որ դա ոչ պաշտոնական հանդիպում է լինելու, իսկ ռուսական պատվիրակության համար առանցքային թեման լինելու են անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ առաջարկները։
«Մենք գնում ենք այնտեղ միանգամայն իրատեսական ակնկալիքներով եւ հույսով, որ դա կլինի լուրջ, խորը խոսակցություն եվրոպական անվտանգության առանցքային, հիմնարար խնդիրների շուրջ, որոնք երկար տարիներ «տարվում եւ բերվում էին»  ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից, համարվում էին ոչ էական, որպես ՆԱՏՕ-ի «խաղաղասեր» բնույթի եւ նրա գործունեության նկատմամբ Ռուսաստանի անվստահության արտահայտություն»,- ասել է փոխնախարարը։
«Առանց չափազանցնելու կարելի է ասել, որ դաշինքի հետ մեր հարաբերություններում գալիս է ճշմարտության պահը։ Ահա թե ինչու մենք գնացինք դասական դիվանագիտության տեսանկյունից անսովոր քայլի եւ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող պայմանագրերի նախագծեր ներկայացրեցինք»,- պարզաբանել է Գրուշկոն։
2021 թվականի դեկտեմբերի կեսերին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հրապարակել էր փաստաթղթերի նախագծեր՝ ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ։ Մոսկվան, մասնավորապես, երաշխիքներ է պահանջում, որ ՆԱՏՕ-ն չի ընդլայնվի եւ կհրաժարվի Եվրոպայում այնպիսի հարվածային համակարգերի տեղակայումից, որոնք կարող են սպառնալ Ռուսաստանին։ Այս թեման քննարկվել էր հունվարի 10-ին Ժնեւում ԱՄՆ-ի հետ Ռուսաստանի երկկողմ բանակցություններում։

В отношениях России с НАТО «наступает момент истины» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел России Александр Грушко заявил, что в отношениях России с НАТО «наступает момент истины».
12 января в Брюсселе состоится заседание Совета Россия-НАТО, на котором, по словам Грушко, «Россия надеется провести серьезный разговор».
Как сообщает Интерфакс, дипломат рассказал, что это будет неформальное заседание, а ключевой темой для российской делегации будут предложения по гарантиям безопасности.
«Едем туда с абсолютно реалистичными ожиданиями и надеждой на то, что это будет серьезный, глубокий разговор по ключевым, фундаментальным проблемам европейской безопасности, которые в течение многих лет заматывались странами НАТО, рассматривались как несущественные, как проявление недоверия со стороны России «миролюбивому» характеру НАТО и его деятельности», - сказал замминистра.
«Без преувеличения можно сказать, что в наших отношениях с альянсом настает момент истины. Именно поэтому мы предприняли такой необычный с точки зрения классической дипломатии шаг: представили детальные соображения в виде проектов юридически обязывающих соглашений», - пояснил Грушко.
В середине декабря 2021 года МИД РФ опубликовал проекты документов по обеспечению гарантий безопасности со стороны США и НАТО. Москва, в частности, требует гарантий о нерасширении НАТО и об отказе от размещения в Европе ударных систем, способных угрожать России. Эта тема обсуждалась на переговорах с США в Женеве 10 января.