ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը Ղազախստանում «երկար չեն մնա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորքերը Ղազախստանում երկար չեն մնա, հայտարարել է այդ երկրի նախագահի մամուլի քարտուղար Բերիկ Ուալին։
«ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժերի հիմնական առաքելությունը ռազմավարական նշանակություն ունեցող օբյեկտների պաշտպանությունն է»,- ասել է նա։
Ըստ մամուլի քարտուղարի, ում խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը, խաղաղապահների ժամանումը ղազախական ուժերին թույլ է տվել ամբողջությամբ կենտրոնանալ ահաբեկիչների դեմ պայքարի վրա։
«Քանի որ մեր ռազմավարական օբյեկտները գտնվում են ՀԱՊԿ ուժերի պաշտպանության ներքո, մեր զինված ուժերը, այդ թվում՝ Ազգային գվարդիան, եւ այլ ուժեր ներգրավվեցին Ալմաթիում եւ մի շարք այլ շրջաններում ահաբեկիչների ոչնչացման գործին», - ասել է Բերիկ Ուալին։

Миротворческие войска ОДКБ «не будут задерживаться в Казахстане надолго» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Миротворческие войска ОДКБ не будут задерживаться в Казахстане надолго, сказал пресс-секретарь президента страны Берик Уали.
«Основная миссия коллективных миротворческих сил ОДКБ заключается в охране стратегически значимых объектов», - сказал он.
По словам пресс-секретаря, которого цитирует ТАСС, прибытие миротворцев позволило казахстанским силам в полной мере переключиться на борьбу с террористами.
«Так как наши стратегические объекты находятся под охраной войск ОДКБ, наши вооруженные силы, в том числе Национальная гвардия, другие силы были вовлечены в уничтожение террористов в Алма-Ате и в ряде других регионов», - заявил Берик Уали.