Չավուշօղլու. «Թուրքիան չի անտեսելու Ուկրաինայի հետ հարաբերությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ լարվածությունը «վտանգավոր մակարդակի է հասել»։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Չավուշօղլուն TRT հեռուստաընկերությանն ասել է, որ «Թուրքիան չի անտեսելու Ուկրաինայի հետ սերտ հարաբերությունները՝ Ռուսաստանի հետ իր ընդարձակ հարաբերությունների պատճառով»։
Իր խոսքով՝ Թուրքիան «դիվանագիտություն է վարում երկրի ազգային անվտանգության հանգամանքներին ու պահանջներին համապատասխան»։
«Դա ծանր աշխատանք է, բայց դիվանագիտությունը հենց դրա համար է: Թուրքիայի կառավարությունը կառուցում է արտաքին քաղաքականությունը՝ հիմնվելով երեք սյուների վրա՝ ազգային արժեքներ եւ շահեր, իրավիճակը տեղերում, երկրի հնարավորությունները»,- հավելել է Չավուշօղլուն։

Чавушоглу: «Турция не будет игнорировать отношения с Украиной» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что напряженность между Россией и НАТО «достигла опасного уровня».
Как сообщает ТАСС, Чавушоглу заявил телеканалу TRT, что «Турция не будет игнорировать тесные отношения с Украиной только из-за обширных отношений с Россией».
По его словам, Турция «проводит дипломатию в соответствии с обстоятельствами и требованиями национальной безопасности страны».
«Это тяжелая работа, но для этого и существует дипломатия. Правительство Турции строит внешнюю политику, основанную на трех столпах: национальные ценности и интересы, ситуация на местах, возможности страны», - добавил Чавушоглу.