«Արեւելյան գործընկերության». ինքնության ճգնաժամ եւ նոր իմաստների փնտրտուք - Mediamax.am
Դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի նախօրեին Ռուսաստանի միջազգային գործերի խորհուրդը հրապարակել է «Արեւելյան գործընկերությունը հետքովիդյան դարաշրջանում. ծրագրի զարգացման հետագա հեռանկարները» հոդվածը։ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ հոդվածից։
Ինքնության ճգնաժամ
Ի սկզբանե Լեհաստանի եւ Շվեդիայի նախաձեռնած «Արեւելյան գործընկերության» (ԱլԳ) ծրագիրը հետապնդում էր նախկին ԽՍՀՄ երկրների՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի ԵՄ-ի հետ տնտեսական մերձեցման եւ քաղաքական ասոցացման արագացման նպատակը: Սակայն 2009 թվականի մարտին միավորման հիմնադրումից հետո իրավիճակը տարածաշրջանում զգալիորեն փոխվել է եւ 12 տարվա գոյությունից հետո ԱլԳ-ն ինքնության ճգնաժամ է ապրում:
Մի իրավիճակում, երբ ծրագրի գործընկերներից մեկը դադարեցրել է իր մասնակցությունը (Բելառուս), «Ասոցացված եռյակ» կազմող պետությունները (Վրաստան, Մոլդովա եւ Ուկրաինա) ակտիվորեն «վերմակը քաշում են իրենց վրա» եւ ցանկանում են ստանալ ավելի շատ բոնուսներ, իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձ պահանջների փոխանակման փուլում են, ԱլԳ գագաթնաժողովի անցկացումը շատ բարդ խնդիր է թվում։
Նոր իմաստների որոնում
Հաղորդակցությունը եւ նոր իմաստների ու շփման կետերի որոնումը կենսական նշանակություն ունեն ծրագրի շարունակության համար հետքովիդյան դարաշրջանում: «Եռյակի» պարագայում Բրյուսելը կփորձի խաղալ իր կանոններով՝ օգտագործելով Ասոցացման համաձայնագրերի դրույթներին համապատասխան բարեփոխումների իրականացման արդյունավետության տարբեր չափանիշներ եւ չի շտապի ԵՄ-ին ապագա անդամակցության խոստումներ տալ։ Սակայն կարող է ընդլայնվել համագործակցությունը առեւտրի եւ անվտանգության հարցերում:
Հարավկովկասյան տարածաշրջանում կշարունակվի Երեւանի եւ Բաքվի հետ կապերի ամրապնդման գործընթացը։ Եվրոպացի պաշտոնյաների հանդեպ լոյալ Թբիլիսին կարող է գլխավոր միջնորդ դառնալ Բրյուսելի եւ Անդրկովկասյան հանրապետությունների մերձեցման գործընթացում։ ԵՄ-ն կշարունակի փորձել իր տեղը գտնել հետպատերազմյան կարգավորման գործընթացում՝ ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցություն տրամադրելով սահմանամերձ շրջանների վերականգնմանը։ Բրյուսելից նաեւ հնչում են առաջարկներ՝ հակամարտող կողմերին փոխանցելու սահմանազատման եւ սահմանագծման եվրոպական փորձը։
Ի՞նչ է փոխվել Արեւելյան գործընկերության ներսում
Միավորումն այլեւս այն չէ, ինչ նախկինում, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ Մինսկը պաշտոնապես հայտարարեց իր մասնակցության կասեցման մասին, իսկ ծրագրի շրջանակներում աշխատանքներին գործընկերների ներգրավվածության մակարդակը շատ տարբեր է։
Մի կողմից, մի խումբ երկրներ փորձում են էլ ավելի մերձենալ ԵՄ-ի հետ՝ ապագայում անդամակցություն ձեռք բերելու համար։ Իրենց ջանքերն այս ուղղությամբ միավորելու համար նրանք ստեղծում են յուրահատուկ «նախասիրությունների խմբակներ»։ Նման «խմբակի» վառ օրինակ է վերջերս ստեղծված «Ասոցացված եռյակը» («Եռյակ») միավորումը, որը ներառում է Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան։
Ադրբեջանը դեռ նախընտրում է սպասողական դիրքորոշում որդեգրել։ Ի տարբերություն «Եռյակի» երկրների եւ Հայաստանի, Բաքուն դեռեւս չի կնքել ԵՄ-ի հետ նոր համապարփակ շրջանակային համաձայնագիր, որը կփոխարինի 1999 թվականի Գործընկերության եւ համագործակցության հին համաձայնագիրը: Դրա շուրջ բանակցությունները շարունակվում են արդեն մի քանի տարի: Ձգձգվող բանակցային գործընթացը բացատրվում է Բաքվի համար քննարկվող հարցերի զգայունությամբ. ադրբեջանական արտադրանքի, առաջին հերթին գյուղատնտեսական ապրանքների համար դեպի եվրոպական շուկա մուտքի բացում, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակ, եւ, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանում հակամարտության կարգավորման գործընթացի բնույթը։
Բրյուսելը փնտրում է իր տեղը
2020 թվականի իրադարձությունները որոշակի ճշգրտումներ մտցրեցին ԵՄ-ի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում։ Անկարայի եւ Մոսկվայի հետ Բաքվի աճող շփումների ֆոնին Բրյուսելը ստիպված է իր տեղը փնտրել տարածաշրջանում։
Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ-ի դերը վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում փոքր-ինչ նվազել է։ Դրա պատճառը 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբերին ռազմական հակամարտության «թեժ» փուլում Բրյուսելի պահվածքն էր, այդ թվում՝ ԱլԳ երկու գործընկերներին բանակցությունների սեղանի շուրջ բերելու անկարողությունը։
ԵՄ-ն, ըստ երեւույթին, կփորձի գտնել իր տեղը տարածաշրջանում, մասնավորապես, հակամարտության կողմերի համատեղ մասնակցությամբ սոցիալ-տնտեսական նախագծերի իրականացման միջոցով՝ փորձելով զրկել Ռուսաստանը կողմերի միջեւ գլխավոր միջնորդի դերակատարությունից: Բացի այդ, ծրագրի ապագան մեծապես կախված կլինի երկու երկրների՝ ԱլԳ շրջանակներում գոյակցելու կարողությունից:

“Eastern Partnership” – identity crisis and search for new meanings - Mediamax.am
Ahead of the upcoming Eastern Partnership Summit set for December 15 in Brussels the Russian International Affairs Council published an article - “Eastern Partnership in Post-Covid Era: Future Prospects for the Development of the Program.” Extracts from the article are presented below.
Identity Crisis
Initially, the Eastern Partnership (EaP) program, created on the initiative of Poland and Sweden, pursued the goal of economic rapprochement and acceleration of political association of the countries of the former USSR – Azerbaijan, Armenia, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine – with the EU.  However, since the establishment of the EaP (March 2009), the situation in the region has significantly changed. After 12 years of its existence, the EaP is experiencing an identity crisis.
In the created situation, when one of the partners of the program suspended its participation in it (Belarus), the states forming the “Associated Trio” (Georgia, Moldova and Ukraine) are actively “pulling the blanket over themselves” and want to receive more bonuses due to their involvement in the process of European integration, and Armenia and Azerbaijan are in the stage of exchanging mutual claims, holding the EaP summit seems to be a very difficult task.
Search for new meanings
Communication and the search for new meanings and points of contact are vital for the continuation of the program in the post-covid era. Regarding the Trio, Brussels will try to play by its own rules, using various criteria for the effectiveness of the implementation of reforms in accordance with the provisions of the Association Agreements and will not rush into promises for future membership. However, potentially cooperation on trade and security issues may be enhanced.
In the South Caucasus region, the course on building up contacts with Yerevan and Baku will be continued. Tbilisi, loyal to European officials, may become the main mediator in the process of rapprochement between Brussels and the Transcaucasian republics. The EU will still continue trying to find its niche in the post-war settlement process – providing financial and technical assistance in the restoration of border regions. Proposals are also being voiced from Brussels to transfer to the parties to the conflict the European experience on delimitation and demarcation of the border between the countries.
What has changed within the Eastern Partnership?
The fomat is no longer what it used to be, at least because Minsk officially announced the suspension of its participation, and the level of partners’ involvement in the work within the program is completely different.
On the one hand, there is a group of countries that are trying to become even closer to the EU in order to obtain membership in the future. To unite their efforts in this direction, they create a kind of “interest circles.” A vivid example of such a legally formed “circle” is the recently created association Associated Trio (Trio), which included Georgia, Moldova and Ukraine.
Azerbaijan still prefers to take a wait and see position. Unlike the Trio countries and Armenia, Baku has not yet concluded a new comprehensive framework agreement with the EU to replace the old 1999 Partnership and Cooperation Agreement. Negotiations on it have been going on for several years, statements have been made more than once that the text itself is already 90% ready and is in the stage of finalization. The protracted negotiation process on the document is explained by the sensitivity for Baku of the issues discussed within its framework – opening access to the European market for Azerbaijani products, primarily agricultural, the status of Nagorno-Karabakh and, in general, the nature of the process of settlement of the conflict in the region.
Brussels is looking for its place
The events of 2020 have made adjustments in relations between the EU and Azerbaijan. Against the background of increasing contacts between Baku, Ankara and Moscow, Brussels is forced to look for its place in this new system of regional coordinates.
In general, the role of the EU in the region has slightly decreased over the past year and a half. The reason for this was the behavior of Brussels during the “hot” stage of the military conflict in September-November 2020, including its inability to bring the two EaP partners to the table of negotiations.
The EU, apparently, will try to find its niche in the region, in particular, through the implementation of socio-economic projects with the joint participation of the parties to the conflict in order to move out Russia as the main mediator between the parties in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In addition, the future of the program itself will largely depend on the ability of the two countries to coexist within the EaP.