«Արեւելյան գործընկերության». ինքնության ճգնաժամ եւ նոր իմաստների փնտրտուք - Mediamax.am
Դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի նախօրեին Ռուսաստանի միջազգային գործերի խորհուրդը հրապարակել է «Արեւելյան գործընկերությունը հետքովիդյան դարաշրջանում. ծրագրի զարգացման հետագա հեռանկարները» հոդվածը։ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ հոդվածից։
Ինքնության ճգնաժամ
Ի սկզբանե Լեհաստանի եւ Շվեդիայի նախաձեռնած «Արեւելյան գործընկերության» (ԱլԳ) ծրագիրը հետապնդում էր նախկին ԽՍՀՄ երկրների՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի ԵՄ-ի հետ տնտեսական մերձեցման եւ քաղաքական ասոցացման արագացման նպատակը: Սակայն 2009 թվականի մարտին միավորման հիմնադրումից հետո իրավիճակը տարածաշրջանում զգալիորեն փոխվել է եւ 12 տարվա գոյությունից հետո ԱլԳ-ն ինքնության ճգնաժամ է ապրում:
Մի իրավիճակում, երբ ծրագրի գործընկերներից մեկը դադարեցրել է իր մասնակցությունը (Բելառուս), «Ասոցացված եռյակ» կազմող պետությունները (Վրաստան, Մոլդովա եւ Ուկրաինա) ակտիվորեն «վերմակը քաշում են իրենց վրա» եւ ցանկանում են ստանալ ավելի շատ բոնուսներ, իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձ պահանջների փոխանակման փուլում են, ԱլԳ գագաթնաժողովի անցկացումը շատ բարդ խնդիր է թվում։
Նոր իմաստների որոնում
Հաղորդակցությունը եւ նոր իմաստների ու շփման կետերի որոնումը կենսական նշանակություն ունեն ծրագրի շարունակության համար հետքովիդյան դարաշրջանում: «Եռյակի» պարագայում Բրյուսելը կփորձի խաղալ իր կանոններով՝ օգտագործելով Ասոցացման համաձայնագրերի դրույթներին համապատասխան բարեփոխումների իրականացման արդյունավետության տարբեր չափանիշներ եւ չի շտապի ԵՄ-ին ապագա անդամակցության խոստումներ տալ։ Սակայն կարող է ընդլայնվել համագործակցությունը առեւտրի եւ անվտանգության հարցերում:
Հարավկովկասյան տարածաշրջանում կշարունակվի Երեւանի եւ Բաքվի հետ կապերի ամրապնդման գործընթացը։ Եվրոպացի պաշտոնյաների հանդեպ լոյալ Թբիլիսին կարող է գլխավոր միջնորդ դառնալ Բրյուսելի եւ Անդրկովկասյան հանրապետությունների մերձեցման գործընթացում։ ԵՄ-ն կշարունակի փորձել իր տեղը գտնել հետպատերազմյան կարգավորման գործընթացում՝ ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցություն տրամադրելով սահմանամերձ շրջանների վերականգնմանը։ Բրյուսելից նաեւ հնչում են առաջարկներ՝ հակամարտող կողմերին փոխանցելու սահմանազատման եւ սահմանագծման եվրոպական փորձը։
Ի՞նչ է փոխվել Արեւելյան գործընկերության ներսում
Միավորումն այլեւս այն չէ, ինչ նախկինում, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ Մինսկը պաշտոնապես հայտարարեց իր մասնակցության կասեցման մասին, իսկ ծրագրի շրջանակներում աշխատանքներին գործընկերների ներգրավվածության մակարդակը շատ տարբեր է։
Մի կողմից, մի խումբ երկրներ փորձում են էլ ավելի մերձենալ ԵՄ-ի հետ՝ ապագայում անդամակցություն ձեռք բերելու համար։ Իրենց ջանքերն այս ուղղությամբ միավորելու համար նրանք ստեղծում են յուրահատուկ «նախասիրությունների խմբակներ»։ Նման «խմբակի» վառ օրինակ է վերջերս ստեղծված «Ասոցացված եռյակը» («Եռյակ») միավորումը, որը ներառում է Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան։
Ադրբեջանը դեռ նախընտրում է սպասողական դիրքորոշում որդեգրել։ Ի տարբերություն «Եռյակի» երկրների եւ Հայաստանի, Բաքուն դեռեւս չի կնքել ԵՄ-ի հետ նոր համապարփակ շրջանակային համաձայնագիր, որը կփոխարինի 1999 թվականի Գործընկերության եւ համագործակցության հին համաձայնագիրը: Դրա շուրջ բանակցությունները շարունակվում են արդեն մի քանի տարի: Ձգձգվող բանակցային գործընթացը բացատրվում է Բաքվի համար քննարկվող հարցերի զգայունությամբ. ադրբեջանական արտադրանքի, առաջին հերթին գյուղատնտեսական ապրանքների համար դեպի եվրոպական շուկա մուտքի բացում, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակ, եւ, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանում հակամարտության կարգավորման գործընթացի բնույթը։
Բրյուսելը փնտրում է իր տեղը
2020 թվականի իրադարձությունները որոշակի ճշգրտումներ մտցրեցին ԵՄ-ի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում։ Անկարայի եւ Մոսկվայի հետ Բաքվի աճող շփումների ֆոնին Բրյուսելը ստիպված է իր տեղը փնտրել տարածաշրջանում։
Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ-ի դերը վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում փոքր-ինչ նվազել է։ Դրա պատճառը 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբերին ռազմական հակամարտության «թեժ» փուլում Բրյուսելի պահվածքն էր, այդ թվում՝ ԱլԳ երկու գործընկերներին բանակցությունների սեղանի շուրջ բերելու անկարողությունը։
ԵՄ-ն, ըստ երեւույթին, կփորձի գտնել իր տեղը տարածաշրջանում, մասնավորապես, հակամարտության կողմերի համատեղ մասնակցությամբ սոցիալ-տնտեսական նախագծերի իրականացման միջոցով՝ փորձելով զրկել Ռուսաստանը կողմերի միջեւ գլխավոր միջնորդի դերակատարությունից: Բացի այդ, ծրագրի ապագան մեծապես կախված կլինի երկու երկրների՝ ԱլԳ շրջանակներում գոյակցելու կարողությունից:

«Восточное партнерство»: кризис идентичности и поиск новых смыслов - Mediamax.am
Накануне предстоящего 15 декабря в Брюсселе саммита «Восточного партнерства», Российский совет по международным делам опубликовал статью «Восточное партнерство в постковидную эпоху: дальнейшие перспективы развития программы». Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи.
Кризис идентичности
Изначально программа «Восточное партнерство» (ВП), созданная по инициативе Польши и Швеции, преследовала цели экономического сближения и ускорения политической ассоциации с ЕС стран бывшего СССР: Азербайджана, Армении, Белоруссии, Грузии, Молдавии и Украины. Однако с момента учреждения объединения (март 2009 года) ситуация в регионе значительно изменилась. После 12 лет своего существования ВП переживает кризис идентичности.
В сложившейся ситуации, когда один из партнеров программы приостановил в ней свое участие (Белоруссия), государства, образующие «Ассоциированное трио» (Грузия, Молдова и Украина), активно «тянут одеяло на себя» и хотят получать больше бонусов за счет своей вовлеченности в процесс евроинтеграции, а Армения и Азербайджан находятся в стадии обмена взаимными претензиями, проведение саммита ВП представляется очень непростой задачей.
Поиск новых смыслов
Коммуникация и поиск новых смыслов и точек соприкосновения жизненно необходимы для продолжения программы в постковидную эпоху. В отношении «Трио» Брюссель будет стараться вести игру по своим правилам с использованием различных критериев эффективности исполнения реформ в соответствии с положениями Соглашений об ассоциации и не будет спешить с обещаниями относительно предоставления членства в будущем. Однако потенциально может быть расширено сотрудничество по вопросам торговли и безопасности.
В Южно-Кавказском регионе будет продолжен курс по наращиванию контактов с Ереваном и Баку. В качестве основного посредника в процессе сближения Брюсселя с закавказскими республиками может стать лояльный еврочиновникам Тбилиси. ЕС и дальше будет стараться найти свою нишу в процессе послевоенного урегулирования: оказание финансовой и технической помощи в восстановлении приграничных регионов. Также из Брюсселя звучат предложения по передаче сторонам конфликта европейского опыта по вопросам делимитации и демаркации границы между странами.
Что изменилось внутри «Восточного партнерства»?
Объединение уже не то, что раньше, хотя бы потому, что Минск официально заявил о приостановке своего участия, а уровень вовлеченности партнеров в работу в рамках программы совершенно разный.
С одной стороны, есть группа стран, которые предпринимают попытки стать еще ближе с ЕС для получения в будущем еврочленства. Для объединения своих усилий в этом направлении они создают своеобразные «кружки по интересам». Наглядный пример такого юридически оформленного «кружка» - недавно созданное объединение «Ассоциированное трио» («Трио»), куда вошли Грузия, Молдова и Украина.
Азербайджан пока предпочитает занимать выжидательную позицию. В отличие от стран «Трио» и Армении Баку еще не заключил новое рамочное всеобъемлющее соглашение с ЕС, которое бы заменило старое Соглашение о партнерстве и сотрудничестве 1999 года. Переговоры по нему длятся уже на протяжении нескольких лет, не раз звучали заявления о том, что сам текст уже готов на 90% и находится в стадии финализации. Затягивающийся переговорный процесс по документу объясняется чувствительностью для Баку обсуждаемых в его рамках вопросов: открытие доступа европейского рынка для азербайджанской продукции, в первую очередь сельскохозяйственной, статус Нагорного Карабаха и в целом характер самого процесса урегулирования конфликта в регионе.
Брюссель ищет свое место
События 2020 года внесли определенные коррективы в отношения ЕС и Азербайджана. На фоне усиливающихся контактов Баку с Анкарой и Москвой Брюссель вынужден искать свое место в этой новой системе региональных координат.
В целом роль ЕС в регионе несколько снизилась за последние полтора года. Причиной этому послужило поведение Брюсселя во время «горячей» стадии военного конфликта в сентябре-ноябре 2020 г., в том числе его неспособность усадить двух партнеров по ВП за стол переговоров.
ЕС, видимо, будет стараться найти свою нишу в регионе, в частности, путем реализации социально-экономических проектов при совместном участии сторон конфликта для того, чтобы потеснить Россию в качестве главного посредника между сторонами в разрешении нагорно-карабахского конфликта. Помимо этого, от способности двух стран сосуществовать внутри ВП во многом будет зависеть и будущее самой программы.