Մոսկվան արձագանքել է «Լավրովի պլանի» մասին Ալեն Սիմոնյանի խոսքերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն «անհեթեթ» է անվանել իբր գոյություն ունեցող «Լավրովի պլանի» մասին հայտարարությունները եւ ընդգծել, որ «խաղաղ կարգավորման հնարավորությունները բաց են թողնվել ոչ Ռուսաստանի մեղքով»։
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ՝ կապված Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարության հետ, թե Ղարաբաղը ոչ ոք «չի հանձնել», սակայն, եթե նման քաղաքական քայլ կատարվեր, ապա այն կարվեր ծրագրերից մեկի համաձայն, ներառյալ՝ «Լավրովի պլանը»։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ իրենք դժվարանում են մեկնաբանել «երեւակայական իրողություններին վերաբերող» «Լավրովի պլանը»։
«Ի՞նչ կապ ունի «հանձնելը», եթե խոսքը գնում էր հակամարտության փուլային լուծման մասին։ Խորապես ցավալի է, որ որոշ հայ քաղաքական գործիչներ ոչ միայն չեն հերքում Ռուսաստանին չպատկանող Լեռնային Ղարաբաղի «հանձնման» մասին անհեթեթ «մտքերը», այլեւ, ըստ էության, համաձայնում են նման անհիմն դատողությունների հետ», -նշել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում:
ՌԴ արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը հավելել է, որ «խաղաղ կարգավորման շատ հնարավորություններ բաց են թողնվել, ընդ որում՝ ոչ Ռուսաստանի մեղքով»։
«Համեմատեք համանախագահների նշված առաջարկները ներկա իրավիճակի հետ եւ եզրակացություններ արեք»,- նշել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում եւ հիշեցրել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կարգավորման ծրագրի վերջին տարբերակը կողմերին փոխանցվել էր 2019 թվականի հունիսին։
Մինչեւ 2020 թվականը բանակցությունների սեղանին դրված առաջարկները նախատեսում էին Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո համաժողովրդական քվեարկության անցկացման միջոցով՝ միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան: «Տվյալ առաջարկությունները «չէին մերժվել ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ Ադրբեջանում՝ թեեւ լիակատար համաձայնության հնարավոր չէր հասնել»,- ընդգծել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում։
Առաջին փուլում նախատեսվում էր Ադրբեջանին հինգ շրջանների վերադարձը, երկրորդում՝ երկու՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման պարտադիր զուգակցությամբ։ Ծրագրի այլ տարրերի թվում էին՝ Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների ճանաչում, որոնք կապահովեին նրա բնակչության լիարժեք կենսագործունեությունը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ հանդիպումներին, շրջափակման վերացումը, սահմանների բացումը, ուժի չկիրառման վերաբերյալ կողմերի պարտավորությունների ընդունումը, Լաչինի միջանցքի լայնության եւ կարգավիճակի հարցը լուծումը՝ հաշվի առնելով Քելբաջարի եւ Լաչինի շրջանների վերադարձը Ադրբեջանին։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում նշել են, որ «Մոսկվան միշտ հարգում է այլ երկրների հասարակական կարծիքը, ինչը կրկնակի ճիշտ է, երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանի դաշնակիցներին ու բարեկամներին, որոնց թվին պատկանում է Հայաստանը»։
«Սակայն հասարակության մեջ հաճախ տարածվում են կողմնակալ դատողություններ, որոնք հաճախ քաղաքական մանիպուլյացիաների արդյունք են», - ասվում է մեկնաբանության մեջ:

В Москве подвергли резкой критике слова Алена Симоняна о «плане Лаврова» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В МИД России назвали «абсурдными» заявления о якобы существующем «плане Лаврова» и подчеркнули, что «возможности мирного урегулирования упускались не по вине России».
Об этом говорится в комментарии МИД РФ в связи с заявлением главы парламента Армении Алена Симоняна о том, что Карабах никто не «сдавал», однако, если бы такой политический шаг был осуществлен, то он бы был сделан по одному из планов, включая «план Лаврова».
В МИД РФ подчеркнули, что затрудняются комментировать относящийся к «воображаемым реалиям» «план Лаврова».
«При чем тут «сдача», если речь шла о поэтапном разрешении конфликта. Вызывает глубокое сожаление, что некоторые армянские политики не только не опровергают абсурдные «мысли» насчет «сдачи» Россией не принадлежащего ей Нагорного Карабаха, а, по сути, солидаризуются с подобными безосновательными суждениями», - отметили в МИД РФ.
В российском внешнеполитическом ведомстве добавили, что «была упущена масса возможностей для мирного урегулирования, причем не по вине России».
«Сравните упомянутые предложения сопредседателей с нынешней ситуацией и делайте выводы», - отметили в МИД России и напомнили, что последнюю редакцию плана урегулирования сопредседатели Минской группы ОБСЕ передали сторонам в июне 2019 года.
Лежавшие до осени 2020 года на столе переговоров предложения предусматривали определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха путем проведения под эгидой ООН или ОБСЕ всенародного голосования в соответствии с нормами международного права. «Данные предложения, «хотя полного согласия и не удалось достичь, не отвергли ни в Армении, ни в Азербайджане», подчеркнули в МИД РФ.
Предусматривалось возвращение Азербайджану на первом этапе пяти районов, на втором - двух в обязательной увязке с определением статуса Нагорного Карабаха. Среди других элементов плана признание за Нагорным Карабахом прав, обеспечивающих полноценную жизнедеятельность его населения; участие его представителей в заседаниях ОБСЕ; снятие блокады; открытие границ; принятие сторонами обязательств о неприменении силы; решение вопроса о ширине и статусе Лачинского коридора с учетом возвращения Азербайджану Кельбаджарского и Лачинского районов.
В МИД РФ отметили, что «Москва всегда с уважением относится к общественному мнению в других странах, что верно вдвойне, когда речь идет о союзниках и друзьях России, к каковым относится Армения».
«Однако нередко в обществе тиражируются предвзятые суждения, которые зачастую являются результатом политических манипуляций», говорится в комментарии.