Ալիեւը «Պանդորայի փաստաթղթերը» կապել է Ադրբեջանի հաղթանակի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «Պանդորայի փաստաթղթերի» հրապարակումը կապել է արցախյան երկրորդ պատերազմում իր երկրի տարած հաղթանակի հետ:
Հոկտեմբերի սկզբին հրապարակված «Պանդորայի փաստաթղթերում» ասվում էր, որ Ադրբեջանի նախագահի ընտանիքը վերջին տարիներին Մեծ Բրիտանիայում մոտ 400 միլիոն ֆունտ ստերլինգի անշարժ գույք է վաճառել:
«Ես նախագահ եմ 18 տարի: Նախկինում ես հաջողակ ձեռնարկատեր էի: Երբ ես ընտրվեցի նախագահ, աղքատ մարդ չէի: Նախագահ դառնալուց հետո ես դադարեցի ուղղակիորեն զբաղվել բիզնեսով եւ փոխանցեցի այն իմ ընտանիքին: Հավանաբար, կհասկանաք, որ, ի տարբերություն Արեւմուտքի այլ մարդկանց, ովքեր իրենց ամբողջ ժառանգությունը թողել են կատուներին եւ շներին, Իտալիայում եւ Ադրբեջանում մենք հարգում ենք ընտանեկան արժեքները: Հետեւաբար, իմ ամբողջ ունեցվածքը հանձնեցի երեխաներիս: Նրանք շարունակում են բիզնեսը»,- ասել է Ալիեւը իտալական La Repubblica թերթին տված հարցազրույցում, որը վկայակոչում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Նրա խոսքով՝ իր երեխաները ներդրումներ են կատարում հիմնականում Ադրբեջանում:
«Նրանք ներդրումներ ունեն նաեւ Ադրբեջանից դուրս: Նրանց բիզնես գործունեությունն ամբողջովին թափանցիկ է եւ միջազգային աուդիտ է անցնում, եւ ոչ ոք չի կարող ասել, որ այստեղ ինչ-որ բան այն չէ»,- ասել է Ալիեւը:
Նա հայտարարել է, որ «այս հրապարակումը եւ դրա շուրջ բարձրացված աղմուկը զրպարտության հերթական արշավն է Ադրբեջանի դեմ»:
«Իհարկե, ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում հաղթանակը շատերի համար անակնկալ էր: Նրանց դա դուր չեկավ: Նրանք ցանկանում են Ադրբեջանը տեսնել որպես թույլ, կախյալ, օկուպացված երկիր, որը միշտ օգնություն է խնդրել հակամարտության լուծման համար: Բայց հիմա, երբ Ադրբեջանը հաղթեց Հայաստանին, Արեւմուտքի այն շրջանակները, որոնք սերտորեն կապված են վերջինիս հետ, կրկին ակտիվացել են: Մենք գիտեինք, որ Ադրբեջանի դեմ նոր զրպարտչական արշավ է նախատեսվում եւ սպասում էինք դրան»,- ասել է Ալիեւը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев связал публикацию «документов Пандоры» с победой своей страны во второй Карабахской войне.
В опубликованных в начале октября «документах Пандоры» говорилось, что семья президента Азербайджана за последние годы продала недвижимость в Великобритании на сумму около 400 млн фунтов стерлингов.
«Я являюсь президентом 18 лет. Раньше я был успешным предпринимателем. Когда меня избрали президентом, я был небедным человеком. Став президентом, я перестал принимать непосредственное участие в бизнесе и передал бизнес своей семье. Вы, наверное, поймете, что в отличие от других людей на Западе, которые оставили все свое наследие кошкам и собакам, в Италии и Азербайджане мы чтим семейные ценности. Поэтому все свое дело я передал детям. Они продолжают бизнес», - сказал Алиев в интервью итальянской газете La Repubblica, которое цитируют азербайджанские СМИ.
По его словам, его дети, в основном, инвестируют в Азербайджан.
«У них есть и инвестиции за пределами Азербайджана. Вся их бизнес-деятельность прозрачна и проходит международный аудит, и никто не может утверждать, что здесь что-то не так», - отметил Алиев.
Он заявил, что «данная публикация и шумиха вокруг нее являются очередной кампанией клеветы против Азербайджана».
«Конечно, победа во Второй Карабахской войне для многих стала неожиданностью. Им это не понравилось. Они хотят видеть Азербайджан слабой, зависимой, оккупированной страной, которая всегда обращалась за помощью в урегулировании конфликта. Но теперь, когда Азербайджан победил Армению, те круги на Западе, которые тесно связаны с Арменией, снова стали очень активными. Мы знали, что против Азербайджана запланирована новая клеветническая кампания и мы этого ждали», - отметил Алиев.