ԱՄՆ հայտարարությունը հայ զինծառայողների ձերբակալության առիթով - Mediamax.am
ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը հայտարարություն է արել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակի կապակցությամբ։
Դրանում ասված է․
«ԱՄՆ մտահոգված են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջազգային սահմանին վերջին իրադարձություններով՝ ներառյալ մի քանի հայ զինծառայողների ձերբակալությունը ադրբեջանական ուժերի կողմից։ Երկու կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ եւ խաղաղ կերպով կարգավորել այս միջադեպը։ Մենք նաեւ կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին եւ այլ ձերբակալվածներին եւ հիշեցնում ենք Ադրբեջանին նրանց հանդեպ մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերելու պարտավորությունների մասին։
ԱՄՆ համարում են, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջազգային սահմանի ոչ սահմանազատված հատվածներում շարժերը սադրիչ եւ անպետք են։ Մենք մերժում ենք ուժի կիրառումը սահմանազատման համար եւ երկու կողմերին կոչ ենք անում վերադառնալ նախկին դիրքերին եւ վերջ տալ ոչ սահմանազատված սահմանի ռազմական ամրակայմանը եւ ականապատմանը։ Մասնավորապես, կոչ ենք անում Ադրբեջանին իր ուժերը վերադարձնել այնտեղ, որտեղ նրանք գտնվում էին մայիսի 11-ին։ Նաեւ կոչ ենք անում Հայաստանին իր ուժերը վերադարձնել այնտեղ, որտեղ նրանք գտնվում էին մայիսի 11-ին, եւ ողջունում ենք նման մտադրությունների մասին հայտարարությունները։ Այդ գործողությունները կթուլացնեն լարվածությունը եւ հնարավորություն կստեղծեն շտապ կարգով սահմանազատման մասին խաղաղ բանակցային գործընթացի համար։ ԱՄՆ պատրաստ է աջակցել այդ ջանքերին։
ԱՄՆ կողմերին կոչ են անում որքան հնարավոր է շուտ վերադառնալ բովանդակային բանակցություններին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման համար»։

U.S. State Department: “We reject the use of force to demarcate the border” - Mediamax.am
U.S. Department of State Spokesman Ned Price issued a press statement on detention of Armenian soldiers today.
“The United States is concerned by recent developments along the international border between Armenia and Azerbaijan, including the detention of several Armenian soldiers by Azerbaijani forces. We call on both sides to urgently and peacefully resolve this incident. We also continue to call on Azerbaijan to release immediately all prisoners of war and other detainees, and we remind Azerbaijan of its obligations under international humanitarian law to treat all detainees humanely.
The United States considers any movements along the non-demarcated areas of the international border between Armenia and Azerbaijan to be provocative and unnecessary. We reject the use of force to demarcate the border and call on both sides to return to their previous positions and to cease military fortification of the non-demarcated border and the emplacement of landmines. Specifically, we call on Azerbaijan to relocate its forces to the positions they held on May 11.  We also call on Armenia to relocate its forces to the positions they held on May 11, and welcome statements of intent to this effect. These actions will de-escalate tensions and create space for a peaceful negotiation process to demarcate the border on an urgent basis.  The United States is prepared to assist these efforts”.