ԵՄ-Հայաստան համաձայնագիրը ուժի մեջ մտավ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2021 թվականի մարտի 1-ից ուժի մեջ է մտել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ)։
Այն վավերացվել է Հայաստանի Հանրապետության, բոլոր ԵՄ անդամ պետությունների եւ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից։
Համաձայնագրի դրույթներով ամրագրվում Է Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ փոխգործակցության ոլորտների լայն շրջանակը, այդ թվում` ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ամրապնդումը, ավելի շատ աշխատատեղերի եւ գործարար հնարավորությունների ստեղծումը, օրենսդրության կատարելագործումը, հանրային անվտանգության  եւ ավելի մաքուր շրջակա միջավայրի ապահովումը, ինչպես նաեւ ավելի լավ կրթության եւ հետազոտական հնարավորությունների ապահովումը։
«Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում այնպիսի պահի, երբ Հայաստանը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջեւ՝ հաղորդելով ուժեղ ազդակ առ այն, որ ԵՄ-ը եւ Հայաստանը հավատարիմ են ժողովրդավարական սկզբունքներին եւ օրենքի գերակայությանը, ինչպես նաեւ բարեփոխումների ավելի լայն օրակարգին», - ասել է Եվրոպական միության Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեպ Բորելը:
«Հայաստանի համար դժվար ժամանակներ են, այդուհանդերձ, Եվրոպական միությունը շարունակում է կանգնած լինել հայ ժողովրդի կողքին», - նշել է ԵՄ հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017-ի նոյեմբերին՝ դրա հիմնական մասերի ժամանակավոր կիրառումն ուժի մեջ մտել 2018-ի հունիսի 1-ից:

Соглашение между ЕС и Арменией вступило в силу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 1 марта 2021 года вступило в силу Соглашение о Всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CВРП) между Европейским Союзом и Арменией.
Оно ратифицировано Арменией, всеми странами-членами ЕС и Европейским парламентом.
Соглашение определяет широкий спектр областей сотрудничества между ЕС и Арменией, включая демократию, верховенство закона, права человека, создание большего количества рабочих мест и деловых возможностей, совершенствование законодательства, общественную безопасность и обеспечение условий более чистой окружающей среды, а также лучших возможностей для образования и исследований.
«Соглашение вступает в силу в то время, когда Армения сталкивается с серьезными проблемами, что является сильным сигналом о том, что ЕС и Армения привержены демократическим принципам и верховенству закона, а также более широкой программе реформ», - сказал Верховный представитель по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Европейской комиссии Жозеп Боррель.
«Для Армении сейчас трудные времена, но Европейский Союз продолжает поддерживать армянский народ», - сказал комиссар ЕС по вопросам соседства и расширения Оливер Вархе.
Соглашение было подписано в ноябре 2017 года, временное применение его основных частей началось с 1 июня 2018 года.