ԵՄ-Հայաստան համաձայնագիրը ուժի մեջ մտավ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2021 թվականի մարտի 1-ից ուժի մեջ է մտել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ)։
Այն վավերացվել է Հայաստանի Հանրապետության, բոլոր ԵՄ անդամ պետությունների եւ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից։
Համաձայնագրի դրույթներով ամրագրվում Է Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ փոխգործակցության ոլորտների լայն շրջանակը, այդ թվում` ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ամրապնդումը, ավելի շատ աշխատատեղերի եւ գործարար հնարավորությունների ստեղծումը, օրենսդրության կատարելագործումը, հանրային անվտանգության  եւ ավելի մաքուր շրջակա միջավայրի ապահովումը, ինչպես նաեւ ավելի լավ կրթության եւ հետազոտական հնարավորությունների ապահովումը։
«Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում այնպիսի պահի, երբ Հայաստանը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջեւ՝ հաղորդելով ուժեղ ազդակ առ այն, որ ԵՄ-ը եւ Հայաստանը հավատարիմ են ժողովրդավարական սկզբունքներին եւ օրենքի գերակայությանը, ինչպես նաեւ բարեփոխումների ավելի լայն օրակարգին», - ասել է Եվրոպական միության Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեպ Բորելը:
«Հայաստանի համար դժվար ժամանակներ են, այդուհանդերձ, Եվրոպական միությունը շարունակում է կանգնած լինել հայ ժողովրդի կողքին», - նշել է ԵՄ հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017-ի նոյեմբերին՝ դրա հիմնական մասերի ժամանակավոր կիրառումն ուժի մեջ մտել 2018-ի հունիսի 1-ից:

Yerevan /Mediamax/. The EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) enters into force On 1 March 2021.
It has now been ratified by Armenia, all EU Member States, and the European Parliament.
CEPA provides a framework for the EU and Armenia to work together in a wide range of areas: strengthening democracy, the rule of law and human rights; creating more jobs and business opportunities, improving legislation, public safety, a cleaner environment, as well as better education and opportunities for research.
“The entry into force of our Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement comes at a moment when Armenia faces significant challenges. It sends a strong signal that the EU and Armenia are committed to democratic principles and the rule of law, as well as to a wider reform agenda,” said EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Josep Borrell.
“While these are trying times for Armenia, the European Union continues to stand by the Armenian people,” noted EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi.
CEPA was signed in November 2017, and the majority of the provisions came into force on 1 January 2018.